Nietrzymanie moczu u kobiet – jak zachować komfort fizyczny i psychiczny?
Close up woman stomachache with toilet in the morning, health care concept, selective focus

Nietrzymanie moczu, czyli inkotynencja, to problem polegający na niezamierzonym i odbywającym się wbrew woli oddawaniu moczu. Jest to zaburzenie, które dotyczy przede wszystkim kobiet, chociaż może pojawiać się także u mężczyzn. Jakie są przyczyny nietrzymania moczu u kobiet i jak zachować komfort psychiczny oraz fizyczny? Podpowiadamy.
Nietrzymanie moczu u kobiet – ważny problem
Nietrzymanie moczu to problem, który dotyka aż 1 na 3 kobiety po 30 roku życia, a później odsetek pań z tym zaburzeniem zwiększa się. Warto wiedzieć o tym, że nietrzymanie moczu nie dotyczy tylko kobiet w okresie menopauzy i starszych, ale także pań w młodym lub średnim wieku. Najczęściej pojawia się wysiłkowe nietrzymanie moczu, które wiąże się z tym, że panie odczuwają nadmierną aktywność pęcherza moczowego i objawy pojawiają się na przykład po kichnięciu lub w trakcie śmiechu.
Przyczyny nietrzymania moczu
Nietrzymanie moczu u kobiet – z czego może wynikać? Przede wszystkim jest to związane ze specyficzną budową układu moczowego u kobiet. Oznacza to, że odległość między cewką moczową a wejściem pochwy jest niewielka. Konsekwencją tego są częste infekcje układu moczowe. Ten problem jest częstą przyczyną nietrzymania moczu i dodatkowo wiąże się z takimi objawami jak szczypanie cewki moczowej oraz tępe bóle w podbrzuszu. Należy zaznaczyć, że ten problem jest stosunkowo łatwy do wyleczenia poprzez przyjmowanie leków aptecznych lub antybiotyków. Inną przyczyną nietrzymania moczu u kobiet są zmiany hormonalne oraz problemy z mięśniami w rejonie cewki moczowej. W młodym wieku nietrzymanie moczu może być także spowodowane przejściem porodu. Wtedy też dochodzi do obniżenia napięcia mięśni macicy i rozciągnięcia lub uszkodzenia. Ważne jest więc zadbanie o to, aby w trakcie porodu nie było konieczności nacinania krocza. Dodatkowo przyczynami nietrzymania moczu może być używanie środków moczopędnych, częste zaparcia i zbyt ciężka praca fizyczna.
Jak zachować komfort fizyczny i psychiczny?
Leki na nietrzymanie moczu to podstawowy aspekt poprawy komfortu fizycznego i psychicznego. Takie leki pomagają, ponieważ wpływają na napięcie pęcherza moczowego. Dodatkowo zalecane są ćwiczenia mięśni Kegla, które należy stosować od razu po porodzie. Inną metodą są specjalne wkładki dopochwowe oraz działania z zakresu biofeedbacku. W praktyce jednak zwykle proste metody leczenia są skuteczne u nawet 70% kobiet.