Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

24 lipca 2021

Czy instalacja fotowoltaiczna się opłaca?

Panele fotowoltaiczne widać na coraz większej ilości dachów w Polsce, a całkowita moc generowana przez elektrownie słoneczne w 2020 roku przekroczyła 2 GW. Popularność tej technologii wynika z ogromnych oszczędności, jakie można zyskać, decydując się na nią. Dowiedz się więcej o tym, z czego wynika opłacalność fotowoltaiki. Być może to również rozwiązanie dla Twojego domu lub firmy?

Co to jest fotowoltaika i jak działa?

Aby zrozumieć, z czego wynika opłacalność fotowoltaiki, warto przyjrzeć się temu, jak działa sama technologia. Panele fotowoltaiczne, które są montowane najczęściej na dachu budynku, pod wpływem promieniowania słonecznego produkują energię typu DC. Następnie trafia ona do inwertera, gdzie jest zamieniana na elektryczność o dokładnie takich samych parametrach jak ta docierająca z sieci energetycznej. Cały proces odbywa się bezkosztowo i jest w pełni ekologiczny. Wybór tej technologii jest więc sposobem na wsparcie środowiska naturalnego. Jednak najważniejsze korzyści, jakie z niego płyną, to te finansowe.

Co sprawia, że inwestycja w fotowoltaikę się opłaca?

O opłacalności fotowoltaiki – zarówno w krótko-, jak i długofalowej perspektywie, decyduje kilka czynników. Oto ich przegląd.

Jednorazowe koszty

Instalacja PV działa bezkosztowo, a czas jej eksploatacji jest szacowany na ponad 25 lat. Jedyny wydatek, jaki trzeba ponieść, to ten na zakup i montaż systemu. Będzie on uzależniony przede wszystkim od mocy instalacji oraz tego, jakie urządzenia zostaną wybrane do montażu. W kolejnych latach obserwujesz jedynie rosnące zyski, wynikające ze znikomych wydatków na energię elektryczną.

Duże dofinansowanie na kupno i montaż paneli PV

Ponieważ energia, którą produkuje fotowoltaika, jest pozyskiwana z OZE, czyli odnawialnych źródeł, istnieje szereg zachęt finansowych do skorzystania z tej technologii, i to zarówno dla użytkowników indywidualnych, jak i dla firm czy gospodarstw rolnych. Wystarczy wspomnieć o dotacjach z programów rządowych i „Czyste Powietrze” oraz o uldze termomodernizacyjnej do odliczenia od podatku PIT. Dzięki nim ostateczny koszt instalacji jest znacznie niższy, a okres zwrotu z inwestycji znacząco się skraca.

Szybki zwrot z inwestycji

Czas, w jakim instalacja się zwróci, jest oczywiście uzależniony od tego, jakie jest zapotrzebowanie budynku na energię oraz od zastosowanych technologii czy od warunków technicznych. Mimo to, zwłaszcza przy wykorzystaniu dotacji, najczęściej wynosi on kilka lat. Przypomnijmy, że fotowoltaika będzie pracowała nawet przez 25-30 lat!

Rachunki za prąd niższe nawet o 90%

Warto od razu podkreślić, że panele PV na budynku nie oznaczają konieczności odcięcia się od sieci energetycznej. Wręcz przeciwnie. Od momentu, gdy instalacja zostanie uruchomiona i podłączona do licznika dwukierunkowego, klient staje się prosumentem. To oznacza, że jest nie tylko odbiorcą prądu, ale także jego producentem. Niemniej jednak pobranie niewielkich ilości energii z sieci może się okazać konieczne, np. w miesiącach zimowych. Choć będzie ona pochodziła najczęściej z własnych, zmagazynowanych nadwyżek z fotowoltaiki, do zakładu energetycznego trzeba będzie odprowadzić np. opłatę przesyłową.

Mimo to, wysokość rachunku za elektryczność spadnie – podobnie jak zużycie prądu z sieci.

Net-metering, czyli korzystne rozliczanie nadwyżek prądu

Nadwyżki energii produkowanej przez fotowoltaikę są przewidziane w założeniach tego systemu. Wynika to z prostego faktu: efektywność ogniw PV jest uzależniona od dostępu do promieniowania słonecznego. – Latem, gdy dzień jest dłuższy, a zacienienie mniejsze, system PV wytwarza więcej energii niż zimą. W tym czasie jej produkcja może przekraczać bieżące potrzeby budynku – wyjaśnia ekspert firmy FlexiPower Group, której specjalnością są odnawialne źródła energii. W związku z tym nadprogramowe kilowatogodziny trafiają do magazynu w zakładzie energetycznym i możesz je odebrać w ciągu roku rozliczeniowego w proporcji:

  • 0,8 kWh za każdą wysłaną 1 kWh przy instalacjach o mocy do 10 kWp,
  • 0,7 kWh za 1 kWh przy instalacjach w przedziale między 10 a 50 kWp.

Zakład energetyczny ma obowiązek zwrócić tę energię, co dodatkowo zwiększa Twoje korzyści finansowe.

Jak pokazuje powyższa analiza, fotowoltaika to nie tylko ekologiczne, ale przede wszystkim ekonomiczne rozwiązanie, które sprawia, że wartość oszczędności na opłatach za energię elektryczną rośnie z roku za rok.

5 1 vote
Article Rating
Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Kontakt dla firm zainteresowanych publikacjami na Ofio: reklamajola@wp.pl
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx
()
x