Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

25 lipca 2021

Kolizja- jak uzyskać odszkodowanie na naprawę auta?

Częste zmiany pogody powodują, iż automatycznie wzrasta liczba wypadków i kolizji na drogach.

Jeżeli staramy się o odszkodowanie z OC sprawcy kolizji, mamy do wyboru dwie możliwości:

  • oddać auto do warsztatu w sieci naprawczej ubezpieczyciela, aby wykonać naprawę bezgotówkowkowo
  • naprawić auto wg kosztorysu ubezpieczalni

Jako firma odszkodowawcza Advoco każdorazowo rekomendujemy klientom skorzystanie z pierwszej opcji ze względu na przeniesienie likwidacji szkody na warsztat współpracujący z danym ubezpieczycielem. W takim przypadku zazwyczaj po kilku lub kilkunastu dniach wyjeżdżamy naprawionym autem i zapominamy o zdarzeniu.

Samodzielna naprawa

Czasem jednak uznajemy iż chcemy otrzymać pieniądze zna naprawę z ubezpieczalni. W takim przypadku poza zawiadomieniem ubezpieczalni o szkodzie i przesłaniu koniecznych dokumentów umawiamy się z likwidatorem firmy ubezpieczeniowej na oględziny pojazdu. W niektórych przypadkach- kiedy kolizja polegała np. na lekkim zarysowaniu błotnika, część towarzystw opiera się jedynie na dokumentacji fotograficznej, ponieważ wyjazd likwidatora może wiązać się dla ubezpieczalni ze zbyt dużym kosztem. Rekomendujemy wykonanie jak największej ilości zdjęć uszkodzeń, aby w przypadku jakichkolwiek niejasności mieć dodatkową dokumentację dotyczącą uszkodzeń auta.

Po otrzymaniu wyceny z firmy ubezpieczeniowej

Po otrzymaniu kosztorysu z ubezpieczalni z wyliczeniem kosztów naprawy właściciel pojazdu stoi przed dylematem: czy środki z firmy ubezpieczeniowej wystarczą na naprawę? Jeżeli uzna iż pieniędzy jest za mało może albo pozwać towarzystwo ubezpieczeniowe lub sprzedać prawo do uzyskania większego odszkodowania firmie odzyskującej ubezpieczenia.

Sprawa sądowa

Aby pójść do sądu musimy rozpocząć od wydatków: wyłożyć pieniądze na niezależnego rzeczoznawcę, który wyceni nam szkodę, a także wyłożyć środki na wpis sądowy oraz biegłego sądowego. Zaletą sprawy sądowej jest to, iż najczęściej otrzymujemy środki wielokrotnie większe niż w przypadku sprzedaży prawa do odszkodowania. Z reguły decydują się na to osoby, których naprawa jest bardzo kosztowna. Należy także wziąć pod uwagę, iż sprawa sądowa może trwać nawet kilka lat.

Sprzedaż prawa do odszkodowania

Dla osób, które nie chcą walczyć w sądzie moją możliwość sprzedaży swojego prawa do odszkodowania, czyli dokonać tzw. cesji. W takim przypadku zazwyczaj otrzymują jedynie część szacowanej kwoty, lecz otrzymują ją szybko (zazwyczaj w ciągu tygodnia) i nie muszą martwić się o wynik sprawy sądowej.

Podsumowując: w pierwszej kolejności rekomendujemy naprawę bezgotówkową, jako najmniej absorbującą dla klienta. W następnej kolejności sprawę sądową, jeżeli nasza naprawa jest poważna i wymaga znacznych nakładów finansowych. W przypadku mniejszych stłuczek sugerujemy sprzedaż praw do odszkodowania.

5 2 votes
Article Rating
Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Kontakt dla firm zainteresowanych publikacjami na Ofio: reklamajola@wp.pl
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx
()
x