Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

25 lipca 2021

Karnisze – jak wybrać te odpowiednie?

Karnisz to jeden z lepszych elementów, bez których nie jest możliwe ani ozdobienie okna, ani też zasłonięcie pomieszczenia przed widokiem z zewnątrz. Choć jego wybór nie jest dla początkującego inwestora najprostszy, to dzięki niemu można wiele zyskać zarówno pod względem wizualnym, jak i przede wszystkim praktycznym. Zobacz, co warto wiedzieć, zanim zdecydujesz się na idealne karnisze do swoich pomieszczeń.

Rodzaje karniszy

Poszczególne karnisze różnią się od siebie przede wszystkim materiałem, z którego zostały wykonane. Najbardziej tradycyjne są modele drewniane, które doskonale pasują do większości wnętrz – zarówno tych klasycznych, jak i inspirowanych stylem skandynawskim, czy rustykalnym. Mogą być barwione na rozmaite kolory – barwy nawiązujące do naturalnego drewna bukowego, czy dębu, ale równie dobrze prezentują się te, które pomalowane zostały na biało. Te ostatnie świetnie wkomponują się w klimat romantycznej przestrzeni lub delikatnie dopełnią pokój utrzymany w duchu stylu angielskiego, lub prowansalskiego.

Inną równie atrakcyjną grupę stanowią karnisze metalowe, które są niesamowicie lekkie. Materiał sprawia, że do wyboru mamy gros różnorodnych odcieni – srebra, czerni, czy złota, co wspaniale sprawdza się w nowoczesnych aranżacjach. Sporą rzeszę wielbicieli zyskują również specjalne, mocowane do sufitu szyny, które sprawdzą się w miejscach, w których nie ma odpowiedniej ilości miejsca, by zamontować klasyczne karnisze.

Na co zwrócić uwagę wybierając karnisze?

Podstawowym kryterium doboru karniszy jest ich długość. Najważniejsze, aby wykonać precyzyjne pomiary, dzięki którym zasłony i firany będą zakrywały okna równomiernie i z każdej strony. Warto montować karnisze, zanim sięgniemy po tkaniny – sposób oraz miejsce montażu wpłynie bowiem na długość tkanin. 

Wybór powinien też być podyktowany tym, jakie tekstylia najlepiej trafiają w nasze gusta. Jeśli podobają nam się materiały na zazdrostkach, nie powinniśmy decydować się na szyny sufitowe i odwrotnie. Znaczenie ma także gramatura tkanin – jeśli nasz projekt obejmuje zawieszenie masywnych kotar, niezbędne jest postawienie na solidne, mocowane w kilku miejscach karnisze. Cienkie linki, czy metalowe propozycje o niewielkiej średnicy mogą zwyczajnie nie wytrzymać ciężaru zasłony. Natomiast jeśli planujemy wyłącznie lekkie, delikatne firany, nie ma sensu sięgać po grube, drewniane modele. Nie tylko nie będą pasować do lejących się, połyskujących tkanin, ale też zupełnie nieoczekiwanie mogą przytłoczyć całą aranżację.

0 0 votes
Article Rating
Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Kontakt dla firm zainteresowanych publikacjami na Ofio: reklamajola@wp.pl
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx
()
x