Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

25 lipca 2021

Umowa rezerwacyjna – co musisz o niej wiedzieć?

Zakup nieruchomości zawsze wiąże się z załatwieniem wielu formalności. Merytoryczne przygotowanie do zakupu pozwoli na spokojne przejście całego procesu oraz pozwoli zaoszczędzić wiele nerwów. Dokumentem, który zabezpiecza interesy nabywcy i sprzedającego przed dokonaniem właściwej transakcji, jest umowa rezerwacyjna. Co powinien zawierać dokument?

Co to jest umowa rezerwacyjna?

Umowa rezerwacyjna mieszkania jest wstępnym porozumieniem i pisemnym potwierdzeniem chęci zakupu lokalu. Ma szczególne znaczenie zwłaszcza w przypadku lokalu o wyjątkowo atrakcyjnej lokalizacji lub cenie. Ponadto, ten typ umowy jest wymagany przez bank, jeżeli kupujący ubiega się o kredyt na zakup nieruchomości. Zakres umowy rezerwacyjnej nie ma regulacji prawnych i chociaż nie jest ona umową docelową, warto zadbać, aby została prawidłowo sporządzona, spełniała określone warunki i regulowała jak najwięcej kwestii.

Co powinna zawierać umowa rezerwacyjna mieszkania?

Nie ma jednego, ustalonego prawnie i odpowiadającego wszystkim wzoru tej umowy. Ważne jest, aby dokument zawierał jak najszerszy zakres praw i obowiązków obydwu stron, ponieważ dzięki niemu zarówno kupujący, jak i sprzedawca zabezpieczają swoje interesy na wypadek potencjalnego konfliktu. W umowie rezerwacyjnej należy uwzględnić takie elementy, jak data i miejsce zawarcia umowy oraz dane osobowe i kontaktowe obu stron. Umowa powinna także precyzować przedmiot transakcji (rodzaj nieruchomości, adres, numer księgi wieczystej, metraż), części składowe (mieszkanie/dom, udział w gruncie, miejsce postojowe lub garaż), całkowitą ceną  oraz termin, na jaki zostaje zawarta umowa.

Ważne punkty umowy rezerwacyjnej

Kolejne ważne punkty umowy to oświadczenia właściciela dotyczące stanu prawnego nieruchomości wskazanej w księdze wieczystej, braku zaległości finansowych oraz tego, że sprzedawana nieruchomość jest wolna od praw osób trzecich. Ponadto umowa powinna zawierać potwierdzenie wpłaty opłaty rezerwacyjnej, numer rachunku bankowego, a także precyzować konsekwencje ponoszone przez strony w przypadku niewywiązania się z umowy. Ważne, aby na każdej stronie umowy znalazły się parafki podpisów, a także pełen podpis na ostatniej stronie.

Strony umowy rezerwacyjnej

Stronami umowy rezerwacyjnej zwykle są sprzedający i kupujący.  Stroną umowy w imieniu sprzedającego może być także pośrednik, ale tylko na podstawie specjalnego pełnomocnictwa. W umowie sprzedający deklaruje, że zaprzestaje prezentowania oferty, a kupujący zobowiązuje się do jej zakupu, za co płaci określoną opłatę rezerwacyjną.

Na co zwrócić uwagę przed podpisaniem umowy rezerwacyjnej?

Zawsze przed podpisaniem umowy rezerwacyjnej z deweloperem lub sprzedającym należy sprawdzić stan prawny lokalu, który łatwo zweryfikować gdy nieruchomość ma założoną księgę wieczystą. Można to zrobić samodzielnie, ponieważ księgi wieczyste są jawne i każdy z nas ma prawo do ich wglądu lub poprosić o aktualny wpis, który potwierdzi faktycznego właściciela nieruchomości.

Sprawdź nowe mieszkania na Gocławiu: https://rynekpierwotny.pl/s/nowe-mieszkania-warszawa-goclaw/

5 1 vote
Article Rating
Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Kontakt dla firm zainteresowanych publikacjami na Ofio: reklamajola@wp.pl
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx
()
x