16 kwietnia 2021

Jak rozliczyć PIT 37?

Terminowe rozliczenie podatków to obowiązek wszystkich zatrudnionych osób. Pracownicy, którzy podpisali umowę o pracę, są zobowiązani do wypełnienia formularza PIT 37. Czasy, kiedy cała procedura była skomplikowana, a deklaracje papierowe, już dawno minęły. Obecnie istnieje możliwość wypełnienia formularza za pomocą programu internetowego. Jak to działa?

  1. Czym jest PIT 37?
  2. Kto powinien wypełnić PIT 37 za rok 2020?
  3. Rozliczenie PIT-37 online: jak to zrobić?
  4. PIT 37 za 2020: do kiedy należy go rozliczyć?

Czym jest PIT 37?

PIT 37 to najpopularniejsza deklaracja podatkowa, jaka trafia do urzędów skarbowych na terenie całej Polski. Dotyczy on między innymi osób zatrudnionych na podstawie umowy o pracę, które rozliczają się za pomocą skali (obecnie ustalone zostały dwie stawki: 17% i 32%). Oznacza to, że właściciele firm i jednoosobowych działalności gospodarczych nie wypełniają tej deklaracji. Kluczowe jest, aby formularz został dostarczony do odpowiedniego urzędu skarbowego, zgodnego z miejscem zamieszkania, terminowo. Jeśli ten warunek nie zostanie spełniony, można spodziewać się kar finansowych. Obecnie procedura rozliczania jest łatwiejsza, głównie dzięki programom internetowym. Program do PIT online jest dostępny dla każdego. Umożliwia szybkie wypełnienie poszczególnych pól i wysłanie deklaracji bez konieczności korzystania z usług poczty. 

Kto powinien wypełnić PIT 37 za rok 2020?

Jak już wcześniej zostało wspomniane, PIT 37 używają przede wszystkim osoby ze stałą lub czasową umową o pracę oraz z umowami cywilno-prawnymi (umowa o dzieło, umowa-zlecenie). Jest to także deklaracja przeznaczona dla emerytów i rencistów. Taki druk wypełniają także podatnicy korzystający z dotacji finansowych z ubezpieczenia społecznego, otrzymują dochody związane z prawami autorskimi i wynikające z umowy akwizycyjnej. Formularz ten przeznaczony jest także dla ludzi, którzy pobierają świadczenia finansowe z Funduszu Pracy czy Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. Ten rodzaj deklaracji podatkowej przydaje się również studentom pobierającym stypendium różnego rodzaju. Oczywiście korzystanie z elektronicznej formy wypełniania deklaracji jest o wiele łatwiejsze niż tradycyjna forma. 

Rozliczenie PIT-37 online: jak to zrobić?

Program PIT 37 online jest całkowicie bezpieczny. Przed rozpoczęciem wypełniania formularza należy zebrać wszystkie najważniejsze informacje o dochodach (przesyła je pracodawca). W trakcie wypełniania w poszczególne pola wpisujemy między innymi swoje dane personalne, w tym Numer PESEL. Jeśli podatnik rozlicza ulgi podatkowe musi pamiętać o dołączeniu załączników (PIT/O, PIT/D). Warto także zaznaczyć, że programy internetowe do rozliczania podatków co co roku aktualizowane. Wiąże się to między innymi ze zmieniającymi się zasadami prawnymi. Dzięki temu podatnik nie musi się martwić i sprawdzać przepisów. Bardzo często do aplikacji dołączone są specjalnie przygotowane filmy instruktażowe. Po przesłaniu wypełnionego formularza podatnicy otrzymują elektroniczne Urzędowe Poświadczenie Odbioru, które warto zachować przez jakiś czas. 

PIT 37 za 2020: do kiedy należy go rozliczyć?

Jak uż wyżej wspomnieliśmy, kluczową rolę odgrywa terminowe rozliczenie podatków. W przypadku PIT-a 37 podatnicy mają czas na złożenie deklaracji do końca kwietnia. W tym czasie do urzędów skarbowych muszą wpłynąć wszystkie deklaracje podatkowe. Takie działanie zapobiega naliczaniu grzywn finansowych. Skoro obecnie procedura jest tak łatwa, warto pamiętać o przestrzeganiu ustalonych odgórnie dat. 

0 0 vote
Article Rating
Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Kontakt dla firm zainteresowanych publikacjami na Ofio: reklamajola@wp.pl
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx
()
x