Taras kompozytowy możesz zrobić samodzielnie! Podpowiadamy jak.

Tarasy kompozytowe to bardzo dobra alternatywa dla innych materiałów do wykończenia tarasu. Mają szereg zalet. Są równie trwałe i ciepłe, jak tarasy z drewna, a jednocześnie ich przygotowanie jest naprawdę proste. Możesz zrobić je samodzielnie! Jak zrobić taras z kompozytu drewna? Podpowiadamy!
Taras kompozytowy ma dużo zalet. Przede wszystkim jest on bardzo odporny na niekorzystne warunki atmosferyczne. Dobrze znosi zarówno chłód, jak i wodę. Może być wystawiony na intensywne promieniowanie słoneczne, a nic się z nim nie stanie. Dodatkowo kompozyt ma idealnie jednolity kolor. To sprawia, że wygląda bardzo dekoracyjnie. Sprawdzi się dobrze zarówno w nowoczesnym, jak i klasycznym czy rustykalnym ogrodzie. Zaletą kompozytu jest także cena – mniejsza niż dobrej jakości naturalnego drewna.
Tarasy kompozytowe są także łatwe do utrzymania w czystości. Wystarczy mycie wodą z detergentem po prostu mopem albo ścierką. Na dodatek kompozytu nie trzeba impregnować, i tak jest maksymalnie odporny na uszkodzenia i wilgoć. Taras jednak nie jest pozbawiony minusów. Jest mało odporny na ścieranie. Niektórzy uważają, że jest on także mniej atrakcyjny wizualnie, niż taras z naturalnego drewna. Wszystko jednak zależy od tego, jaki materiał wybierzesz – większość modeli jest bardzo zbliżona do koloru naturalnego drewna.
Tarasy kompozytowe są łatwe do samodzielnego montażu. Robi się je z desek kompozytowych, które można zamówić już w gotowym wymiarze lub przyciąć według potrzeb. Warto mieć na początku projekt, by dobrze rozplanować, jak mają leżeć deski.
- Taras kompozytowy rozpoczyna się od ułożenia desek w taki sposób, jak powinny być ułożone. W tym momencie należy także rozplanować, gdzie będą znajdowały się legary – muszą być zlokalizowane na połączeniach desek.
- Należy sprawdzić, czy podłoże pod tarasem jest równe. Musi być idealnie gładzie i wyrównane, by deski nie odstawały. Pamiętaj jednak, że taras z kompozytu drewna powinien być pochylony na zewnątrz. Idealny kąt nachylenia to 3%. Umożliwia to spadek wody.
- Wszelkie nierówności trzeba wyrównać, na przykład za pomocą specjalnych podkładek.
- Ułóż legary. Należy je rozplanować jak najgęściej, nie rzadziej niż 60 cm, ale nie gęściej niż 40 cm.
- Każdy legar należy zamocować kołkami rozporowymi.
- Teraz moment na kładzenie desek. Należy je tak rozłożyć, by ich brzegi opierały się na ostatnim legarze. Między deskami możesz zostawić przerwy, jednak często tarasy z kompozytu drewna układa się bardzo gęsto, by tworzyły jednolitą powierzchnię. Deski mocuje się specjalnym wkrętem.
- Niewielki dystans między deskami należy zachować za pomocą specjalnych spinek.
Przygotowując deski kompozytowe na taras pamiętaj, że są one puste w środku. A to oznacza, że nie można ich ciąć wzdłuż. Dlatego taras np. z kompozytu EkoTeak powinien być bardzo dokładnie obliczony i perfekcyjnie rozplanowany.
Samodzielne zrobienie tarasu z kompozytu drewna nie jest wymagające. To zdecydowanie tańsze rozwiązanie niż angażowanie fachowca.