Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

9 grudnia 2022

Taras kompozytowy możesz zrobić samodzielnie! Podpowiadamy jak.

Tarasy kompozytowe to bardzo dobra alternatywa dla innych materiałów do wykończenia tarasu. Mają szereg zalet. Są równie trwałe i ciepłe, jak tarasy z drewna, a jednocześnie ich przygotowanie jest naprawdę proste. Możesz zrobić je samodzielnie! Jak zrobić taras z kompozytu drewna? Podpowiadamy!

Taras kompozytowy ma dużo zalet. Przede wszystkim jest on bardzo odporny na niekorzystne warunki atmosferyczne. Dobrze znosi zarówno chłód, jak i wodę. Może być wystawiony na intensywne promieniowanie słoneczne, a nic się z nim nie stanie. Dodatkowo kompozyt ma idealnie jednolity kolor. To sprawia, że wygląda bardzo dekoracyjnie. Sprawdzi się dobrze zarówno w nowoczesnym, jak i klasycznym czy rustykalnym ogrodzie. Zaletą kompozytu jest także cena – mniejsza niż dobrej jakości naturalnego drewna.

Tarasy kompozytowe są także łatwe do utrzymania w czystości. Wystarczy mycie wodą z detergentem po prostu mopem albo ścierką. Na dodatek kompozytu nie trzeba impregnować, i tak jest maksymalnie odporny na uszkodzenia i wilgoć. Taras jednak nie jest pozbawiony minusów. Jest mało odporny na ścieranie. Niektórzy uważają, że jest on także mniej atrakcyjny wizualnie, niż taras z naturalnego drewna. Wszystko jednak zależy od tego, jaki materiał wybierzesz – większość modeli jest bardzo zbliżona do koloru naturalnego drewna.

Tarasy kompozytowe są łatwe do samodzielnego montażu. Robi się je z desek kompozytowych, które można zamówić już w gotowym wymiarze lub przyciąć według potrzeb. Warto mieć na początku projekt, by dobrze rozplanować, jak mają leżeć deski.

  1. Taras kompozytowy rozpoczyna się od ułożenia desek w taki sposób, jak powinny być ułożone. W tym momencie należy także rozplanować, gdzie będą znajdowały się legary – muszą być zlokalizowane na połączeniach desek.
  2. Należy sprawdzić, czy podłoże pod tarasem jest równe. Musi być idealnie gładzie i wyrównane, by deski nie odstawały. Pamiętaj jednak, że taras z kompozytu drewna powinien być pochylony na zewnątrz. Idealny kąt nachylenia to 3%. Umożliwia to spadek wody.
  3. Wszelkie nierówności trzeba wyrównać, na przykład za pomocą specjalnych podkładek.
  4. Ułóż legary. Należy je rozplanować jak najgęściej, nie rzadziej niż 60 cm, ale nie gęściej niż 40 cm.
  5. Każdy legar należy zamocować kołkami rozporowymi.
  6. Teraz moment na kładzenie desek. Należy je tak rozłożyć, by ich brzegi opierały się na ostatnim legarze. Między deskami możesz zostawić przerwy, jednak często tarasy z kompozytu drewna układa się bardzo gęsto, by tworzyły jednolitą powierzchnię. Deski mocuje się specjalnym wkrętem.
  7. Niewielki dystans między deskami należy zachować za pomocą specjalnych spinek.

Przygotowując deski kompozytowe na taras pamiętaj, że są one puste w środku. A to oznacza, że nie można ich ciąć wzdłuż. Dlatego taras np. z kompozytu EkoTeak powinien być bardzo dokładnie obliczony i perfekcyjnie rozplanowany.

Samodzielne zrobienie tarasu z kompozytu drewna nie jest wymagające. To zdecydowanie tańsze rozwiązanie niż angażowanie fachowca.

5 1 vote
Article Rating
Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Treści zawarte na OFIO powinny być konsultowane z lekarzem, specjalistą lub fachowcem.
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx