Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

24 lipca 2021

Plafony – nowoczesne oświetlenie dla minimalistów (i nie tylko)

Plafon to zazwyczaj bardzo dyskretna oprawa oświetleniowa, co nie oznacza, że nie może prezentować się efektownie. Sprawdź w jakich wnętrzach sprawdzi się plafon i dowiedz się, jak w pełni wykorzystać potencjał takiego oświetlenia.

Czym dokładnie jest plafon?

Plafony kojarzą nam się z niezwykle prostymi w formie oprawami – najczęściej w kształcie dużego prostokąta lub dysku przylegającego całą powierzchnią do sufitu lub ściany.

Nie wszystkie plafony jednak tak wyglądają. Obecnie projektanci oświetlenia bardzo często pozwalają sobie na eksperymenty, traktując przymocowany do sufitu plafon jako bazę dla kolejnych elementów oprawy. Dowodem na to jest poniższa aranżacja.

Widzimy tu dwa plafony. Pierwszy dostrzegamy od razu – jest zawieszony w centralnym miejscu na suficie. Jednak dekoracyjna lampa w rogu pomieszczenia to również plafon – zwisają z niego trzy kuliste klosze, przez które prześwitują dekoracyjne żarówki w stylu vintage.

Plafon nie zawsze musi być więc minimalistyczną, nierzucającą się w oczy oprawą – takie modele faktycznie dominują w sklepach, ale nie są to jedyne dostępne warianty.

Gdzie sprawdzi się plafon?

Plafony są zazwyczaj stosowane jako oświetlenie główne i punktowe. Sprawdzą się w wielu różnych wnętrzach.

Warto rozważyć montaż plafonu w:

  • kuchni w roli oświetlenia ogólnego,
  • łazience, w roli oświetlenia ogólnego lub nad lustrem (w tym wypadku plafon powinien być odporny na działanie wilgoci),
  • w salonie w roli oświetlenia ogólnego lub punktowego, jak na zdjęciu powyżej.
  • w sypialni i garderobie w roli oświetlenia ogólnego lub punktowego
  • w piwnicy i innych pomieszczeniach z niskimi sufitami np. pokojach na poddaszu.

Plafony doskonale sprawdzają się również w biurach i przestrzeniach komercyjnych, chociażby w kawiarniach.

Aranżacja plafonu we wnętrzu – jak wykorzystać potencjał tego rodzaju oświetlenia?

Najprostsze rozwiązanie to zamontowanie plafonu na suficie w centralnym punkcie pomieszczenia. Tak zaaranżowany plafon będzie czysto funkcjonalnym oświetleniem – doświetli wnętrze i nie będzie zanadto rzucał się w oczy. Chyba, że wybierzemy wyjątkowo duży plafon podobny do tego na zdjęciu poniżej – wówczas trudno będzie nie zwrócić na niego uwagi. Plafony świetnie prezentują się również we wnękach – czy to wnęce we wnętrzu, czy wnęce w suficie podwieszanym. Poniżej prezentujemy przykładową aranżację z plafonem we wnęce sufitowej. Jak widać światło efektownie rozprasza się w otworze, dzięki czemu prosta i minimalistyczna oprawa staje się prawdziwą ozdobą wnętrza.  

Jeżeli chcemy, aby plafon pełnił rolę oświetlenia punktowego, tak jak na zdjęciu salonu zaprezentowanym na wstępie, trzeba bardzo dokładnie przemyśleć rozstawienie mebli i akcesoriów. Oświetlenie musi z nimi współgrać i przede wszystkim nie przeszkadzać w użytkowaniu przestrzeni.

Podczas aranżowania oświetlenia we wnętrzu nie wolno również zapominać o barwie źródeł światła zamontowanych w oprawach. Od tego, jakie żarówki wybierzemy, będzie zależeć nastrój w pomieszczeniu. Do wnętrz służących odpoczynkowi radzimy wybierać żarówki o barwie ciepłej, a do przestrzeni, w których pracujemy – oświetlenie o barwie chłodnej.

Wszystkie prezentowane na zdjęciach lampy to produkty polskiej firmy Kaspa. Znajdziesz je w ofercie sklepu Luna Optica. Koniecznie odwiedź też blog Luna Optica, gdzie dzielimy się wiedzą na temat oświetlenia.

0 0 votes
Article Rating
Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Kontakt dla firm zainteresowanych publikacjami na Ofio: reklamajola@wp.pl
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx
()
x