Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

3 sierpnia 2021

Samotność wśród seniorów

Pandemia spowodowała, że spotkania w większej grupie stały się praktycznie niemożliwe – dotyczy to zarówno rodzin, jak i znajomych. Wśród osób szczególnie narażonych na samotność są głównie osoby starsze. To one najbardziej oczekują i tęsknią za odwiedzinami krewnych. W erze komunikatorów internetowych, które z wprawą obsługują młodzi ludzie, nadal pozostają starsze osoby, którym trudności sprawia nauka obsługi aplikacji dedykowanych smartfonom czy laptopom. Jak poradzić sobie z poczuciem osamotnienia i pomóc seniorowi?

Trudności w czasach pandemii

Poczucie samotności może być przyczyną złego samopoczucia. Brak kontaktu z najbliższymi sprawia, że codzienne przyjemności nie przynoszą tyle radości i szczęścia. Spotkania wyznaczają niejako rytm przebiegu tygodnia – kawa u sąsiadki, spotkanie z koleżanką czy rodzinny obiad to wyczekiwane momenty. W obecnej sytuacji, kiedy zaleca się ograniczenie bezpośrednich kontaktów łatwiej popaść w marazm. Często przygnębienie zamienia się w depresję – dlatego też postaraj się osobę Tobie bliską wesprzeć w tym trudnym czasie.

Opieka dla osób starszych

Jeśli masz ku temu możliwość, odwiedzaj swojego krewnego, zachowując odpowiednie procedury sanitarne. Nie zapominaj o dezynfekcji rąk i dystansie. Możesz też zaproponować pomoc w sprzątaniu domu bądź pielęgnowaniu ogródka. Jeśli jednak nie możesz zbyt często odwiedzać starszego krewnego, zapewnij mu odpowiednią opiekę i wspólnie wybierzcie dom spokojnej starości. Gwarantuje on nie tylko pełną opiekę medyczną, ale też aktywności dopasowane do stanu zdrowia osoby starszej. Dom opieki „Słowik” oferuje nie tylko pomoc profesjonalnego zespołu pracowników, ale również stały kontakt z innymi podopiecznymi przebywającymi na terenie ośrodka – osoba starsza może zatem nawiązywać nowe znajomości. To tylko jedna z zalet, jakie charakteryzują dom seniora. Dolny Śląsk to również miejsce pełne pięknych krajobrazów i ciekawych widoków.

Technologia – nie taka zła, jak ją malują

Jeśli chcesz pozostać w stałym kontakcie z seniorem, dobrym sposobem na to jest rozpoczęcie nauki obsługi komputera bądź smartfonu. Dzięki technologii możesz nie tylko dzwonić do seniora, ale też umawiać się na wspólną rozmowę wideo. W ten sposób możecie utrzymywać kontakt nawet wtedy, gdy senior przebywa w innym województwie. Wprowadzenie starszej osoby w świat technologii z pewnością będzie dla niej ciekawym doświadczeniem. Wystarczy kilka lekcji, a senior nauczy się obsługi komputera! Możesz nie tylko wskazać odpowiednie opcje do połączenia się za pomocą telefonu, ale też automatycznie ustawić uruchamianie się odpowiednich aplikacji na komputerze. Wiele współczesnych sprzętów reaguje też na polecenia głosowe. Wykorzystaj zalety technologii, by być stale w kontakcie z bliską Ci osobą.

0 0 votes
Article Rating
Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Kontakt dla firm zainteresowanych publikacjami na Ofio: reklamajola@wp.pl
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx
()
x