16 kwietnia 2021

Przygotowanie roweru do sezonu. Na co zwrócić uwagę?

Początek wiosny to idealny czas na przygotowanie roweru do sezonu. Bez względu na to czy rower przez zimę stał w piwnicy czy też choć okazjonalnie był użytkowany, warto wykonać przy nim szereg prac, dzięki którym w sezonie będziemy mogli cieszyć się przyjemną i bezawaryjną jazdą. Wiele prac można wykonać samodzielnie, nie są one bowiem zbyt skomplikowane. Zdarzyć się jednak może, że zajdzie konieczność oddania roweru w ręce specjalistów. Jeśli bowiem w rowerze pojawiły się poważne usterki, lub musi on być poddany profesjonalnemu przeglądowi, warto przed sezonem rowerowym oddać go do serwisu.

Mycie roweru zawsze jest koniecznością

Pierwszą czynnością, poprzedzającą inne prace związane z przygotowaniem jednośladu do sezonu, powinno być jego gruntowne umycie. Sprawdza się tu mycie starym sposobem, czyli wodą z płynem do naczyń lub szamponem do samochodu, szmatką i delikatną szczoteczką. Takie mycie można oczywiście wykonać samodzielnie. Wiele osób decyduje się na mycie roweru myjką ciśnieniową. Nie jest to zły pomysł, jednak takie mycie należy wykonywać bardzo ostrożnie i umiejętnie, bowiem istnieje ryzyko wypłukania smaru z łańcucha, zębatek i innych części roweru, Przy takim myciu drobinki piasku mogą dostać się do ważnych mechanizmów roweru, co z kolei może przyczynić się do usterek. Na tym etapie prac, warto też umyć łańcuch. Konieczne są do tego specjalne preparaty, w które wcześniej należy się zaopatrzyć.

Oględziny roweru i jego ewentualne naprawy

Po umyciu pojazdu można przystąpić do jego oględzin, ukierunkowanych na wychwycenie ewentualnych usterek i rzeczy do naprawienia lub wyregulowania. Jeśli zakres napraw jest zbyt duży lub usterki wymagają skomplikowanych działań, wskazany jest w tej sytuacji serwis rowerowy. Jeśli napraw i koniecznych regulacji nie ma zbyt wiele, z powodzeniem można je wykonać samemu. Istotne są naprawy nawet pozornie niewiele znaczących elementów. Warto wymienić pękające linki, przełamane pancerze linek, raczki kierownicy, jeśli ich stan nie jest idealny, a także wszelkie inne części, których stan wskazuje na to, że z czasem ulegną awariom. Nie bez znaczenia jest też sprawdzenie i skompletowanie dodatkowego wyposażenia roweru. Warto zwrócić uwagę na to, co dla nas jest ważne lub stanowi obowiązkowe wyposażenie roweru. Od oświetlenia, po torebki na rower, uchwyt rowerowy na telefon i inne niezbędne gadżety. 

Smarowanie roweru i konserwacja ważnych jego elementów

Końcowym etapem przygotowania roweru do sezonu powinna być konserwacja ważnych jego elementów, a także smarowanie wszystkiego, co powinno być nasmarowane. Niezmiernie istotny jest dobór odpowiednich środków smarujących. Wbrew powszechnej opinii, nie wystarczy spryskanie łańcucha, przerzutki czy innych elementów roweru, preparatem rodzaju WD-40. Takie smarowanie to bardzo duży błąd. Wskazany jest zakup i użycie różnych środków do smarowania. Aby smarowanie było wykonane prawidłowo, zupełnie innych środków należy użyć do smarowania łańcucha, piast czy linek. 

W końcowym etapie warto przyjrzeć się oponom. Spękane, z wytartym bieżnikiem, są oczywiście do wymiany. Jeśli opony są w dobrym stanie, należy uzupełnić powietrze w kołach do wymaganych poziomów, same opony zaś zakonserwować. Konserwacja poprawi bez wątpienia wygląd opon, a także przedłuży ich żywotność. 

Tak przygotowanym rowerem można śmiało ruszać w dalsze lub krótsze trasy. Z pewnością jazda będzie przyjemna, a ryzyko niespodziewanych awarii bardzo minimalne. 

0 0 vote
Article Rating
Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Kontakt dla firm zainteresowanych publikacjami na Ofio: reklamajola@wp.pl
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx
()
x