Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

4 grudnia 2023

Chociaż masz go w telefonie i tak warto postawić na klasykę. Jaki kalkulator wybrać?

Kto nie korzysta z kalkulatora? Znajdziemy go w każdym telefonie, jednak posiadanie oddzielnego narzędzia jest wymagane w przypadku uczniów, pracowników biurowych, księgowych czy też studentów przedmiotów technicznych. Nie da się ukryć, że pomimo swojej prostoty działania, kalkulatory – jak każde sprzęty – różnią się jakością czy liczbą funkcji. Na co zwracać uwagę podczas zakupu?

Jaki kalkulator dla studenta? 

Nie da się ukryć, że kalkulator dla studenta elektrotechniki czy innych kierunków wymagających specjalnych obliczeń, nie może być taki sam jak dla ucznia. W takim przypadku zdecydowanie lepszą inwestycją będzie urządzenie, które pozwoli na wykonanie zaawansowanych działań. Nowoczesne kalkulatory posiadają zainstalowane kilkaset funkcji, umożliwiających łatwiejsze wykonywanie zadań na wykładach czy ćwiczeniach. 

Warto wiedzieć, że bez specjalistycznego kalkulatora na zajęciach technicznych może być bardzo ciężko, a jego posiadanie sprawia, że możesz oszczędzić sporo czasu. Zaawansowane kalkulatory naukowe, wbrew pozorom, nie należą do drogich sprzętów – porządne modele znajdziemy do 100 zł.. Na takich urządzeniach można obliczyć takie działania jak: 

  • odchylenie standardowe, 
  • funkcje trygonometryczne,  
  • konwersja współrzędnych biegunowych i prostokątnych, 
  • logarytmy dziesiętne i naturalne 

Ponadto zaawansowane kalkulatory posiadają funkcję zapamiętywania wyników, dzięki czemu możliwy jest powrót do poprzednio wykonywanych działań. Częstym rozwiązaniem jest także dodatkowe zasilanie za pomocą baterii słonecznej. Dzięki niemu możemy mieć pewność, że sprzęt nie przestanie działać w najmniej odpowiednim momencie – w czasie kolokwium czy egzaminu. 

Kalkulator dla ucznia – co musi posiadać? 

Słowo „musi” jest użyte nieprzypadkowo, ponieważ – zgodnie z wytycznymi Centralnej Komisji Egzaminacyjnej (CKE) – w czasie egzaminów można posiadać tylko i wyłącznie kalkulatory posiadające określone funkcje. Jest to kalkulator prosty, który w zasadzie nie ma wielu opcji. Można dzięki niemu dodawać, odejmować, mnożyć, ewentualnie wyciągnąć pierwiastek z liczby czy też obliczyć procent liczby.  

Proste kalkulatory są zazwyczaj niewielkich rozmiarów, ogromnym atutem jest także ich cena. Znajdziemy je w większości sklepów (nawet w supermarketach), kosztują naprawdę niewiele. Zazwyczaj nie korzystamy jednak z nich długo – w końcu więcej funkcji mają już narzędzia, które znajdziemy w smartfonach.  

Czym powinien się charakteryzować kalkulator dla księgowego? 

Praca księgowego nie zawsze należy do łatwych, jednak w porównaniu ze studentem matematyki, czy też innych specjalistycznych kierunków, nie musi on posiadać tak skomplikowanego narzędzia. Dokładne rozliczenia firm są dla księgowego priorytetem, a dzięki kalkulatorom wszelkie wyliczenia są o wiele łatwiejsze. Warto zwrócić uwagę na sprzęty, które posiadają funkcje TAX, COST-SELL-MAR, a także dwa wyświetlacze, co znacznie ułatwia pracę. Cena takich kalkulatorów oscyluje w okolicach 100 zł. 

fot: pixabay.com

0 0 votes
Article Rating
Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Treści zawarte na OFIO powinny być konsultowane z lekarzem, specjalistą lub fachowcem.
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx