Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

28 września 2022

Czy telemedycyna zdaje egzamin we wszystkich przypadkach?

Miniony rok był dla wszystkich ultrawymagający – konieczność odnalezienia się w tej nowej sytuacji z pandemią koronawirusa doprowadziła także do zmian w zakresie działania opieki medycznej. Telemedycyna rozwija się i jest to najczęściej praktykowany sposób sprawowania opieki nad pacjentem i diagnozowania go. Trudności w uzyskaniu bezpośredniego kontaktu bywają niekiedy frustrujące. 

1. Pandemia koronawirusa a dostęp do publicznej opieki medycznej 

2. Odszkodowanie dla pacjenta z tytułu ograniczonego dostępu do opieki zdrowotnej?

Pandemia koronawirusa a dostęp do publicznej opieki medycznej 

Jak dowodzą badania – od marca do września minionego, 2020 roku liczba skarg pacjentów wzrosła o około 60% do poprzedzającego roku w zakresie ograniczenia dostępu do opieki zdrowotnej. Wspomniany wcześniej raport dowodzi również, że część placówek działających w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia była całkowicie zamknięta i nie przyjmowała pacjentów w potrzebie. Czy taka postawa upoważnia do tego, aby pacjent miał prawo żądać odpowiedniego odszkodowania za utrudnienie dostępu do świadczeń? Na to pytanie odpowie każdy, kto zna się na prawie – nie tylko adwokat. Warszawa stanowi przykład miasta, w którym nie ma problemu z dostępem do prywatnej opieki medycznej – nie wszyscy pacjenci mogą jednak pozwolić sobie na skorzystanie z niej. Prawo wskazuje jednoznacznie, że w chwili, gdy z powodu medycznego błędu doszło do uszkodzenia ciała lub zdrowia – wówczas pacjent, który został z tego powodu poszkodowany może dochodzić swoich praw w postaci zapłaty stosownego odszkodowania. Gdy doszło do poważnych uchybień – może także domagać się renty lub zadośćuczynienia pieniężnego za to, jakiej doznał krzywdy.

Odszkodowanie dla pacjenta z tytułu ograniczonego dostępu do opieki zdrowotnej?

Okazuje się zatem, że u pacjenta, u którego okazało się, że doszło do zaniechania czy to ze strony lekarza czy też szpitala – może on dochodzić stosownego zadośćuczynienia za to, jakiej krzywdy doznał na swoim zdrowiu. Praktyka dowodzi, że sytuacja, w której dostęp do publicznej opieki zdrowotnej zaczyna być problematyczna i staje się ogólnokrajowym wyzwaniem – wtedy ciężko jest jednoznacznie wskazać na winę lekarza lub zakładu opieki zdrowotnej. Niezbędne jest wtedy wykazanie, że w wyniku nieprawidłowej decyzji doszło do naruszenia ich praw.

Przed wnioskowaniem do odpowiednich organów warto uprzednio zasięgnąć porady u doświadczonego specjalisty, którego znajomość prawa pozwoli udzielić choćby szacunkowej szansy na wygraną i opracowanie stosownego sposobu postępowania.

0 0 votes
Article Rating
Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Treści zawarte na OFIO powinny być konsultowane z lekarzem, specjalistą lub fachowcem.
Subskrybuj
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Adwokat Warszawa
Adwokat Warszawa
1 rok temu

Telemedycyna, jak pokazał nam lockdown, nie sprawdza się całkowicie. Nie wyobrażam sobie, aby nadal funkcjonowała w taki sam sposób jak w czasach pandemii. Tylko gruntowna przebudowa systemu może to naprawić.

1
0
Dodaj komentarzx