Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

3 października 2023

Czy telemedycyna zdaje egzamin we wszystkich przypadkach?

Miniony rok był dla wszystkich ultrawymagający – konieczność odnalezienia się w tej nowej sytuacji z pandemią koronawirusa doprowadziła także do zmian w zakresie działania opieki medycznej. Telemedycyna rozwija się i jest to najczęściej praktykowany sposób sprawowania opieki nad pacjentem i diagnozowania go. Trudności w uzyskaniu bezpośredniego kontaktu bywają niekiedy frustrujące. 

1. Pandemia koronawirusa a dostęp do publicznej opieki medycznej 

2. Odszkodowanie dla pacjenta z tytułu ograniczonego dostępu do opieki zdrowotnej?

Pandemia koronawirusa a dostęp do publicznej opieki medycznej 

Jak dowodzą badania – od marca do września minionego, 2020 roku liczba skarg pacjentów wzrosła o około 60% do poprzedzającego roku w zakresie ograniczenia dostępu do opieki zdrowotnej. Wspomniany wcześniej raport dowodzi również, że część placówek działających w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia była całkowicie zamknięta i nie przyjmowała pacjentów w potrzebie. Czy taka postawa upoważnia do tego, aby pacjent miał prawo żądać odpowiedniego odszkodowania za utrudnienie dostępu do świadczeń? Na to pytanie odpowie każdy, kto zna się na prawie – nie tylko adwokat. Warszawa stanowi przykład miasta, w którym nie ma problemu z dostępem do prywatnej opieki medycznej – nie wszyscy pacjenci mogą jednak pozwolić sobie na skorzystanie z niej. Prawo wskazuje jednoznacznie, że w chwili, gdy z powodu medycznego błędu doszło do uszkodzenia ciała lub zdrowia – wówczas pacjent, który został z tego powodu poszkodowany może dochodzić swoich praw w postaci zapłaty stosownego odszkodowania. Gdy doszło do poważnych uchybień – może także domagać się renty lub zadośćuczynienia pieniężnego za to, jakiej doznał krzywdy.

Odszkodowanie dla pacjenta z tytułu ograniczonego dostępu do opieki zdrowotnej?

Okazuje się zatem, że u pacjenta, u którego okazało się, że doszło do zaniechania czy to ze strony lekarza czy też szpitala – może on dochodzić stosownego zadośćuczynienia za to, jakiej krzywdy doznał na swoim zdrowiu. Praktyka dowodzi, że sytuacja, w której dostęp do publicznej opieki zdrowotnej zaczyna być problematyczna i staje się ogólnokrajowym wyzwaniem – wtedy ciężko jest jednoznacznie wskazać na winę lekarza lub zakładu opieki zdrowotnej. Niezbędne jest wtedy wykazanie, że w wyniku nieprawidłowej decyzji doszło do naruszenia ich praw.

Przed wnioskowaniem do odpowiednich organów warto uprzednio zasięgnąć porady u doświadczonego specjalisty, którego znajomość prawa pozwoli udzielić choćby szacunkowej szansy na wygraną i opracowanie stosownego sposobu postępowania.

0 0 votes
Article Rating
Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Treści zawarte na OFIO powinny być konsultowane z lekarzem, specjalistą lub fachowcem.
Subskrybuj
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Adwokat Warszawa
Adwokat Warszawa
2 lat temu

Telemedycyna, jak pokazał nam lockdown, nie sprawdza się całkowicie. Nie wyobrażam sobie, aby nadal funkcjonowała w taki sam sposób jak w czasach pandemii. Tylko gruntowna przebudowa systemu może to naprawić.

1
0
Dodaj komentarzx