Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

3 października 2023

Czy logistyka to atrakcyjna branża dla szukających pracy?

Rok 2020 był dla branży TLS bardzo trudnym czasem. Zamknięcie rynków krajowych, przestoje wielu producentów, zarówno krajowych, jak i dostawców podzespołów czy produktów dystrybuowanych na naszym rodzimym rynku, problemy z zakażeniami u pracowników wielu firm. Polscy producenci jak i dystrybutorzy by utrzymać się na rynku zmuszeni byli do ekspresowej reorganizacji swojego łańcucha dostaw jak i nierzadko zabezpieczenia swoich stanów magazynowych. W realizacji tych celów w kryzysie potrzebne były dwa elementy – powierzchnia magazynowa i doświadczony pracownik, który poradzi sobie z tak duża odpowiedzialnością.

Zapotrzebowanie na pracowników

Przedsiębiorcy działający w branży TLS nie mieli łatwo. Pandemia koronawirusa dotykała także ich załogę. Dane z raportu firmy Colliers dotyczącego rynku magazynowego w Polsce w roku 2020 wskazują, że 28% badanych przedsiębiorstw borykało się z problemem braków kadrowych. Nie ma wprost wskazania, jaki odsetek z tych problemów łączyć powinniśmy z pandemią koronawirusa, ale nie trudno się domyślić, że tak wysoki % nie jest spowodowany tylko i wyłącznie dynamicznie rozwijającą się branża.  

Reorganizacja łańcucha dostaw

Wyzwania jakie stawiane są przed osobami, które chcą związać się z branżą logistyczną to między innymi reorganizacja łańcucha dostaw. 23% badanych przedsiębiorców z rynku magazynowego za jeden z głównych problemów wskazywało właśnie ograniczenia tzw. wąskie gardła łańcucha dostaw. Z tego lub innych powodów prognozuje się, że niemal 60% firm działających w branży musiało będzie przemodelować swój dotychczasowy łańcuch dostaw, postarać się o nowych dostawców, poszukać nowych producentów i kontrahentów.

Wykorzystanie potencjału technologicznego

Nieustannym wyzwaniem, mimo problemów powstałych w następstwie pandemii, jest stały rozwój przedsiębiorstw. Niegdyś, za nowoczesny magazyn uznawana ten, który posiadał  najwięcej metrów stołów i taśm transportowych, tworzonych przez kule transportowe lub rolki. Dziś w branży magazynowej widzimy specjalizacje takie jak np. dropshipping, który niesie za sobą obsługę na linii producent-dystrybutor-klient detaliczny. Rywalizacja o ten rynek wymaga automatyzacji procesów dostaw jak i wysyłki.

Szukanie optymalizacji i oszczędności

Stała chęć podnoszenia atrakcyjności świadczonych usług czy przedsiębiorstwa wiąże się z koniecznością poszukiwania rozwiązań sięgających coraz głębiej w poszczególne elementy składowe usług. Przykładem w branży magazynowej może być np. nadzór nad opakowaniami, który to w ostatnich latach coraz częściej jest na językach specjalistów od TLS. Faktycznie kontrola nad losem opakowań na każdym etapie zamówienia, ich odzyskiwanie i wielokrotne wykorzystywanie, mogłyby nie tylko ograniczyć ewentualne szkodliwe dla środowiska następstwa ich utylizacji, ale także koszty całej operacji, podnosząc przy tym atrakcyjność oferty.

Jaki wszystkie te wyzwania przekładają się na sytuację pracownika? Większość z tych wyzwań by w ogóle mogło zaistnieć potrzebuje doświadczonych specjalistów, którzy będą potrafili współpracować z dostawcami rozwiązań, ale także współtworzyć je, testując, raportując i przewidujące ewentualne problemy codziennej pracy.

0 0 votes
Article Rating
Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Treści zawarte na OFIO powinny być konsultowane z lekarzem, specjalistą lub fachowcem.
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx