16 kwietnia 2021

Rośliny doniczkowe – przegląd gatunków idealnych do każdego wnętrza

Moda na rośliny doniczkowe na przestrzeni ostatnich lat nieustannie przybiera na sile, czemu trudno się dziwić. Obecność zielonych akcentów we wnętrzach pozwala bowiem wprowadzić do nich miłą i przyjazną atmosferę, a do tego korzystnie wpływa na ich estetykę. Co ważne, nie trzeba być ekspertem w dziedzinie roślin dekoracyjnych aby stworzyć stylowe i nienaganne aranżacje w mieszkaniu w stylu „urban jungle”. Kilka gatunków wybitnie dobrze radzi sobie z dekoracją wnętrz i to niezależnie od zastosowanego w nich stylu. O jakich roślinach mowa?

Najmodniejsze rośliny domowe – Monstera dziurawa

Jeden z naszych największych ulubieńców, który wyróżnia się uniwersalnym charakterem. Potrafi bowiem stać się stylowym dodatkiem do wnętrz utrzymanych w różnorodnych stylach, od klasycznych, po skandynawskie, aż po nowoczesne i loftowe. Na tle innych gatunków roślin doniczkowych wyróżnia się ciekawym kształtem liści, które zdobią charakterystyczne wycięcia. Uroku dodaje im również ciemnozielona barwa oraz błyszczące wykończenie, które dodaje im pożądanej elegancji i dostojności. Walory estetyczne monster dziurawych dostępnych w ofercie sklepu Plants & Pots na tym się jednak nie kończą – na ich korzyść grają również nieprzeciętne rozmiary jak na drzewko domowe. Przy odpowiedniej pielęgnacji może osiągać powyżej 2 metrów wysokości.

Rośliny do każdego wnętrza – Figowiec

Kolejnym gatunkiem, który bez obaw może zagościć w naszych mieszkaniach jest figowiec, który z łatwością dopasowuje się do każdej aranżacji. Figowiec hodowany w warunkach domowych, podobnie jak monstera, może sięgać sufitu, dlatego trzeba pamiętać o zapewnieniu mu wystarczającej przestrzeni do rozwoju. Roślina pochodząca z dalekich terenów Australii  charakteryzuje się drobnymi liśćmi o eliptycznej budowie, zielonej barwie i intensywnym nabłyszczeniu, które wspólnie tworzą gęstwinę bardzo przyjemną dla oka. Fikus benjamina nie jest zbyt wymagający w uprawie, przez co jego pielęgnacja nie zajmuje wiele czasu. Wystarczy zadbać o stanowisko z dużą ilością światła naturalnego, ale jednocześnie unikać bezpośredniej ekspozycji na promienie słoneczne. Figowiec nie lubi nadmiaru wody, ale nie można dopuszczać do całkowitego wysuszenia ziemi w doniczce.

Rośliny doniczkowe do każdej aranżacji – Aloes

Aloes to roślina szerzej znana ze swoich prozdrowotnych właściwości, która jednocześnie zachwyca swoimi walorami estetycznymi. Dzięki nim doskonale wpisuje się w aranżacje wnętrz urządzonych w niemal każdym stylu. Nie bez znaczenia okazuje się tutaj minimalistyczny wygląd mięsistych liści pokrytych niewielkimi wypustkami i plamkami w białym kolorze, które dodają roślinie eleganckiego wyrazu. Aloes zwyczajny stanowi idealne dopełnienie wnętrz oszczędnych w dekoracjach, ale potrafi wkomponować się istniejące już kompozycje roślinne. Co ważne, jego pielęgnacja jest dziecinnie prosta, bo potrafi przetrwać nawet kilka tygodni bez wody. Roślinę warto ustawić w nasłonecznionym miejscu, bo właśnie takie warunki lubi najbardziej.

5 1 vote
Article Rating
Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Kontakt dla firm zainteresowanych publikacjami na Ofio: reklamajola@wp.pl
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx
()
x