Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

1 czerwca 2023

Mity – wyobrażenie powstawania świata i obecności bogów

W polskich szkołach mamy możliwość poznawać sposób pojmowania świata przez ludzi, żyjących w starożytności. Wiedza ta została zawarta w wielu mitach różnych narodowości. Polacy czytają więc mity greckie oraz rzymskie, ponieważ do nich był najłatwiejszy dostęp. Musimy jednak wiedzieć, iż są już osiągalne mity także innych narodowości.

Ubarwioną historię Polski zawarto w legendach i podaniach

Byli królewscy kronikarze i mnisi, którzy skrupulatnie zapisywali w swych księgach prawdziwe dzieje naszego kraju. Do tych pozycji jednak w zamierzchłych czasach mało kto miał dostęp. Zwłaszcza ludzie prości. Z tego powodu powstały ustne legendy polskie, które w późniejszym czasie spisano.

Przekazywano z pokolenia na pokolenie opowieści wysnute ze swojej wyobraźni. Ubarwiali ją niesamowitymi stworami, ludźmi o nadprzyrodzonych cechach i nieprawdopodobnych wydarzeniach. Od wsi do wsi tułali się wędrowcy i chętnie raczyli miejscowych ciekawymi historiami.

Opowiadano przeróżne dzieje własne lub cudze, naszpikowane fantazją, zatrącając także mitycznymi wątkami. Przekazywali również podania o prawdziwie żyjących bohaterach, osadzonych w konkretnych dziejach czasowych. Im barwniej opowiedziane, tym chętniej słuchane.

Legendarne opowieści np. O Wandzie, co nie chciała Niemca, O smoku wawelskim, O królu Popielu, Wars i Sawa, O Bazyliszku itp. są wciąż żywe. Dzieje się tak, gdyż są aktualizowane, by język przekazu był nadal zrozumiały przez czytających.

Dzieci dużo łatwiej zapamiętują fantastyczne opowiadania

Niesamowite historie mają w sobie moc zatrzymania czytelnika aż do skończenia opowieści. Warto zatem podsuwać najmłodszym uczniom podania i legendy, które wprowadzą dziecko w zarys historii Polski. Znając legendarne opowieści, o wiele łatwiej będzie im przyswajać w klasie 4 szkoły podstawowej wprowadzony przedmiot historii.

Wiele polskich legend i podań jest mało znanych nie tylko przez dzieci, ale i dorosłych. Dlatego i my, dojrzali wiekiem, również możemy uzupełniać swoją wiedzę w nienaukowy sposób. Aby trafiać na opracowania warte uwagi, warto zajrzeć do internetowego antykwariatu Tezeusz.

Oprócz legend, podań i mitów są tam do dyspozycji także inne książki. Rozwijają umysł i są pomocne w nauce szkolnej oraz w wychowywaniu dzieci. Tematyka jest różnorodna, więc każdy znajdzie dla siebie wiele ciekawych egzemplarzy. Są zarówno nowe, jak i używane, by móc wybrać egzemplarz odpowiedni do naszych zasobów finansowych.

Gdzie szukać białych kruków?

Książki w antykwariacie Tezeusz są przez właścicieli portalu skrupulatnie przeglądane, czytane i oceniane. Na półki sklepu trafiają wyłącznie dobre pozycje, a wśród nich także białe kruki.

To pozycje wydane w małych nakładach lub większość egzemplarzy przestała już istnieć, a mają bardzo ważną interesującą treść. Zdarzają się jako pojedyncze (jako jedyne) egzemplarze dostępne wyłącznie w Tezeuszu. Koneserzy zatem mogą stać się nabywcami naprawdę unikatowych tytułów właśnie w tym antykwariacie.

0 0 votes
Article Rating
Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Treści zawarte na OFIO powinny być konsultowane z lekarzem, specjalistą lub fachowcem.
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx