Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

2 grudnia 2022

Salon z kuchnią czy salon z jadalnią?

Jednym z częściej wybieranych rozwiązań aranżacyjnych jest połączenie salonu z kuchnią lub jadalnią. Mowa wtedy o tzw. kuchni otwartej na salon. Jest to obecnie niewątpliwie najczęściej stosowane w nowoczesnym budownictwie rozwiązanie. Sprawdza się przede wszystkim w przypadku małych mieszkań, choć spotkać je można także w naprawdę dużych apartamentach. 

Jakie zalety ma salon z aneksem kuchennym?

Salon z jadalnią – czy warto?

Jakie zalety ma salon z aneksem kuchennym?

Połączenie salonu z aneksem kuchennym przede wszystkim umożliwia pozyskanie większej przestrzeni. W takich salonach można stawiać narożniki z dopasowanymi do nich ławami, natomiast na przejściu między sferą kuchenną a salonem ustawić mały barowy stolik lub większy stół, który umożliwia wygodne spożywanie posiłków. Najbardziej wyraźny podział salonu z aneksem kuchennym jest natomiast możliwy przez zastosowanie zabudowy kuchennej z barem, większym blatem, przy którym można spożywać posiłki. Można również zastosować rozwiązanie w postaci wyspy lub półścianki ze szkła. Trzeba jednak liczyć się z tym, że rozwiązania te zajmują trochę więcej miejsca, dlatego sprawdzają się one raczej w większych mieszkaniach. 

Zastosowanie tego rozwiązania pozwala:

  • zwiększyć dostępną do aranżacji przestrzeń, 
  • stworzyć przyjazną przestrzeń do wspólnego spędzania czasu dla wszystkich domowników, 
  • podjąć gości już w trakcie przygotowania posiłku dla nich; serwując kolejne dania, nie trzeba ich opuszczać, 
  • lepiej nadzorować dzieci, które bawią się w salonie – ty możesz w tym czasie przygotowywać posiłki lub sprzątać po nich, bez obawy, że dzieci są pozostawione bez opieki, 
  • efektywniej wykorzystać przestrzeń i ograniczyć zakupy meblowe – krzesła i stół kupujesz raz, a nie osobny komplet do kuchni, drugi do salonu.

Połączenie kuchni i salonu pozwala ciekawie wyeksponować poszczególne elementy przestrzeni. Możesz wybrać ciekawe rozwiązania do salonu (np. większe meblościanki), efektowane oświetlenie zarówno przestrzeni kuchennej, jak i tej przeznaczonej do relaksu. Trzeba jednak pamiętać, że przy takim rozwiązaniu bardzo istotne jest stworzenie spójnej aranżacji zarówno dla salonu, jak i kuchni, które tworzą w końcu jedną przestrzeń.  

Salon z jadalnią – czy warto?

Ciekawym rozwiązaniem jest także połączenie salonu z jadalnią. Rozwiązanie to daje jednak nieco inne zalety, niż połączenie aneksu kuchennego z sypialnią. Przede wszystkim nie musicie jeść w pomieszczeniu, w którym przygotowywane były posiłki. Podczas spożywania obiadu czy kolacji, możecie oglądać telewizję czy korzystać z innych sprzętów. Kuchnia połączona z jadalnią pozwala także na bardzo wygodne podejmowanie gości. Trzeba jednak podkreślić, że w tym rozwiązaniu kuchnia pozostaje osobnym pomieszczeniem. To wszystko zaś sprawia, że połączenie jadalni i kuchni sprawdza się właściwie jedynie w dużych mieszkaniach lub domach. 

0 0 votes
Article Rating
Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Treści zawarte na OFIO powinny być konsultowane z lekarzem, specjalistą lub fachowcem.
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx