6 maja 2021

Odbiór opakowań: pytamy eksperta o recykling odpadów niebezpiecznych

Nasza gospodarka generuje rocznie olbrzymie ilości opakowań, wiele z nich klasyfikowanych jest jako odpady niebezpieczne, które nie mogą znaleźć się w strumieniu odpadów komunalnych. Tego typu odpady objęte są według ustawy specjalnym traktowaniem, powinien dotyczyć ich tzw. recykling i przetwarzanie odpadów. Szerzej o metodach, typach odpadów opakowaniowych i ich źródłach opowiedział ekspert firmy EKOSERWIS (OdbieramyOdpady.com).

Recykling odpadów niebezpiecznych: na czym polega?

To zgodne ze standardami ochrony środowiska oraz polityki zrównoważonego rozwoju zarządzanie odpadami, które powstają w procesie produkcyjnym. Recykling oznacza, że przy odpowiedniej technologii możliwe jest nie tylko unieszkodliwienie odpadów niebezpiecznych (opakowań), ale również odzyskanie część surowca do ponownego wykorzystania. Przy dzisiejszych problemach w światowej polityce ekologicznej recykling i przetwarzanie odpadów stanowi olbrzymie wyzwanie dla prywatnych firm. EKOSERWIS specjalizuje się w tej materii od ponad 10 lat i wciąż napotyka nowe cele.

Dla wielu zakładów przemysłowych w Polsce zarządzanie odpadami opakowaniowymi jest problematyczne. Firmy specjalizujące się recyklingiem odpadów niebezpiecznych jak odbieramyodpady.com,  są niezbędne by skutecznie pozbyć się wykorzystanych, brudnych i zanieczyszczonych opakowań. To utylizacja odpadów niebezpiecznych z grup: 15 01 02 – opakowania z tworzyw sztucznych oraz 15 01 10* – opakowania zawierające pozostałości substancji niebezpiecznych lub nimi zanieczyszczone.

Recykling odpadów niebezpiecznych: skąd pochodzi najwięcej?

Ciężko stwierdzić jednoznacznie, gdyż w różnych częściach kraju generowane są dość zróżnicowane typy niebezpiecznych odpadów opakowaniowych. Głównym źródłem jest oczywiście szeroko pojęty przemysł – w wielu punktach, np. na południu Polski można zauważyć, że potrzebny jest recykling i przetwarzanie odpadów po produkcji metalurgicznej, samochodowej, chemicznej i petrochemicznej itp. Sporym klientem dla usług jak utylizacja odpadów niebezpiecznych są producenci farmaceutyczni, przemysł kosmetyczny i chemiczny – tam przetwarza się tony opakowań po substancjach chemicznych, surowcach, półproduktach itp.

Kolejny, bardzo znaczącym generatorem opakowań przeznaczonych do przetwarzania jest rynek spożywczy (beczki, kanistry) oraz przemysł rolniczy (nawozy, środki ochrony roślin). Ważne, by odpady te faktycznie trafiały do wyspecjalizowanych firm, jak EKOSERWIS, gdzie jest gwarancja, że przestrzega się najwyższych standardów związanych z ochroną środowiska.

Recykling odpadów niebezpiecznych: jaka procedura?

W pierwszej kolejności następuje odbiór odpadów niebezpiecznych, firma może działać regionalnie lub krajowo (szczegóły na OdbieramyOdpady.com). Następnie następuje transport odpadów niebezpiecznych (opakowań), może to być opcja transportu własnego lub zleconego (również z ADR). Kolejny, strategicznym procesem jest recykling i przetwarzanie odpadów metodami R3 i R5. Finalnie firma, która realizuje utylizację odpadów niebezpiecznych powinna przedstawić pełną dokumentację i zakres niezbędnych zezwoleń. EKOSERWIS wystawia #KPO, #DPO, #DPR i pozostałe dokumenty środowiskowe, zapewniające bezpieczeństwo prawne klientów.

0 0 votes
Article Rating
Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Kontakt dla firm zainteresowanych publikacjami na Ofio: reklamajola@wp.pl
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx
()
x