Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

25 lipca 2021

Kto może ubezpieczyć mieszkanie?

Może się wydawać, że na tak postawione pytanie łatwo udzielić odpowiedzi, ale czy tak właściwie jest? Nie do końca, ponieważ ubezpieczenie mieszkania przez właściciela jest dobrowolne. Może rodzić to pewne komplikacje dla najemcy, gdy w razie niespodziewanego zdarzenia (zalanie, pożar itp.) będzie musiał zapłacić za szkody z własnej kieszeni. Warto się przed tym zabezpieczyć!

Ubezpieczenie mieszkania – kto może to zrobić?

Prawo nie pozostawia wątpliwości, że polisę może zawrzeć zarówno właściciel, jak i osoba wynajmująca jego mieszkanie, z tym że rekompensata z tytułu ubezpieczenia należy się tylko właścicielowi. Jeśli zdecyduje się on na ten krok, to musi przygotować się na wyższe stawki, ponieważ lokale na wynajem oceniane są jako bardziej narażone na zniszczenie. Ubezpieczyciel bierze pod uwagę ryzyko, ustalając wyższe opłaty. W interesie wynajmującego powinno być wykupienie polisy, lecz nie zawsze właściciel mieszkania się na to decyduje. Jak wspomnieliśmy, może to zrobić także najemca. Jak to wygląda w praktyce?

Najemca – dlaczego powinien wykupić ubezpieczenie?

Najemca może wykupić ubezpieczenie, aby w razie wystąpienia niespodziewanych zdarzeń, mieć pewność, że nie będzie musiał pokrywać ewentualnych szkód z własnej kieszeni. Jak się okazuje, wielu najemców decyduje się na ten krok, co zresztą ułatwiają same firmy ubezpieczeniowe, przygotowując specjalne OC na podstawie tytułu prawnego jakim jest umowa najmu.

Oferowane są różne rozszerzenia. Z jednej strony można wykupić polisę od zniszczeń, jakie spowoduje najemca na mieniu właściciela mieszkania, stłucze coś czy zepsuje. Z drugiej – są pakiety ubezpieczeniowe, które przewidują wypłatę świadczenia, gdy najemca dozna urazu przez zły stan techniczny mieszkania. Mogą to być różne zdarzenia – zerwą się schody, spadnie nam tynk na głowę, czy porazi nas prąd z niezabezpieczonego kabla itp. Można też zaopatrzyć się w polisę, która gwarantuje wypłatę świadczeń, gdy najemca wyrządzi szkodę osobom trzecim, na przykład zaleje sąsiada.

Cena ubezpieczenia – co się na nią składa?

Istnieje kilka czynników decydujących o tym, ile zapłacimy za ubezpieczenie mieszkania. W pierwszej kolejności wpływ ma na to wartość mienia i wyposażenia – to w największym stopniu decyduje o tym, ile będzie kosztować polisa. Innym ważnym elementem jest zakres polisy, co odnosi się zwłaszcza do ochrony poza pakietem podstawowym. Zależnie od tego, co wybierzemy (ubezpieczenie od włamania, ubezpieczenie sprzętu itp.), koszt może wzrosnąć kilkukrotnie. Poza tym ubezpieczyciel zwróci uwagę na to, jakie jest przeznaczenie nieruchomości (np. na wynajem, lokal użytkowy) i jaka jest jego lokalizacja.

Mieszkania na sprzedaż i na wynajem mają swoją określoną wartość, którą dobrze jest zabezpieczyć, wykupując odpowiednią polisę ubezpieczeniową. Jak widać jednak, niektórzy właściciele o tym nie pamiętają lub to lekceważą.

0 0 votes
Article Rating
Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Kontakt dla firm zainteresowanych publikacjami na Ofio: reklamajola@wp.pl
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx
()
x