Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

10 czerwca 2023

Na co zwrócić uwagę wybierając biuro rachunkowe?

Zakładając własną działalność dobrze jest zacząć rozglądać się za biurem rachunkowym, które wspomoże nas w zakresie księgowości. Wybierając biuro rachunkowe należy wybrać takie, które nie tylko spełnia nasze oczekiwania, ale także samo z siebie zaproponuje nowości technologiczne i innowacje, które będą w stanie wesprzeć współpracę. Jak wybrać dobre biuro rachunkowe? Czym należy się kierować szukając odpowiedniego dla siebie biura rachunkowego?

Jak wybrać biuro rachunkowe?

Biuro rachunkowe zajmuje się usługowym prowadzeniem ksiąg rachunkowych. Oznacza to prowadzenie ksiąg na podstawie różnych dowodów księgowych, inwentaryzację stanu rzeczywistego aktywów i pasywów. Dodatkowo wycenia je i ustala wyniki finansowe. Rozlicza faktury i inne dowody transakcji. Księgowi zajmują się sporządzaniem dokładnych sprawozdań finansowych. Ważne jest, aby biuro rachunkowe było zorganizowane i potrafiło gromadzić i przechowywać dowody księgowe oraz inną dokumentację przewidzianą w ustawie.

Biuro rachunkowe – czego należy dopilnować?

Wybierając biuro rachunkowe należy kierować się kilkoma ważnymi elementami. Biuro rachunkowe przede wszystkim powinno posiadać certyfikat Ministerstwa Finansów. Do 2014 roku właściciele biur mieli obowiązek posiadania takich dokumentów. Zmiany w ustawie i deregulacja zawodu księgowego sprawiła, że certyfikat ten przestał być konieczny. Zazwyczaj biura, które w tym momencie są w stanie przedstawić nam taki dokument, zapewne zdobyły go jeszcze zanim doszło do deregulacji. Jeśli biuro rachunkowe posiada certyfikat, oznacza to, że jest to doświadczone i dobre biuro. Aby uzyskać certyfikat, który wystawiony jest przez Ministerstwo Finansów należy zdać specjalny egzamin, który jest dowodem potwierdzającym posiadanie odpowiedniej wiedzy. Zawód księgowego wymaga ciągłej nauki i poszerzania swojej wiedzy. Szukając biura rachunkowego dobrze jest zorientować się czy jego kadra rozwija się i uczestniczy w różnych szkoleniach i kursach oraz czy skończyła studia w tym kierunku. Dla przedsiębiorcy powinno być istotne to czy biuro oferuje opcję stałego dostępu do wszystkich dokumentów księgowych. Biuro prowadzi księgowość w imieniu klienta, to mimo tego przedsiębiorca powinien na bieżąco sprawdzać co dzieje się w księgach rachunkowych i podatkowych. W sytuacjach ostatecznych to klient ponosi odpowiedzialność przed organami państwa, a zaraz po nim księgowy. Księgowy potwierdza swoim podpisem zgodność informacji, które są zawarte w sprawozdaniu finansowym.

Jeśli szukasz biura rachunkowego i chcesz dowiedzieć się więcej o prowadzeniu księgowości, odwiedź tę stronę Internetową: https://podatkifirm.pl

Jak powinny być przechowywane dokumenty księgowe?

Statystyki pokazują, że 65% polskich firm nakłania do tego, żeby prowadzenie finansów przekazać zewnętrznym biurom rachunkowym. Warto powierzyć specjalistom prowadzenie swoich ksiąg rachunkowych. Ustawa o rachunkowości mówi o tym, że księgi można przechowywać poza siedzibą firmy, czyli na przykład właśnie w biurze księgowym. Jeśli chce się dokonywać księgowości poza siedzibą przedsiębiorstwa powinno się powiadomić o tym urząd skarbowy, a także należy zapewnić odpowiednim organom dostęp do ksiąg, według zasad, które są określone w ustawie. Biuro rachunkowe powinno spełnić wszelkie formalności oraz zadbać o to, aby wszystkie poufne dane były magazynowane w bezpieczny sposób. Księgowi muszą dopilnować tego, aby dokumenty nigdzie nie zaginęły i były uporządkowane oraz by nie uległy zniszczeniu bądź nie dostały się w ręce niepowołanych osób. Dodatkowo bardzo ważne jest to, by wszystkie informacje przetwarzane przez księgowych były objęte tak zwaną tajemnicą zawodową.

0 0 votes
Article Rating
Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Treści zawarte na OFIO powinny być konsultowane z lekarzem, specjalistą lub fachowcem.
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx