6 maja 2021

Piłki do piłki nożnej – z certyfikatem czy bez?

Football

Na niektórych droższych piłkach przeznaczonych do gry w piłkę nożną można znaleźć logo FIFA lub oznaczenia FIFA QUALITY albo FIFA QUALITY PRO. Co to oznacza? W praktyce tyle, że piłka przeszła pozytywnie specjalistyczne testy prowadzone przez Międzynarodową Federację Piłki Nożnej. O jakich testach mowa?

Znak jakości FIFA – rodzaje

Międzynarodowa Federacja Piłki Nożnej wystawia certyfikaty niektórym piłkom do piłki nożnej. Certyfikat mogą otrzymać wyłącznie piłki najlepszej jakości po przejściu szeregu specjalistycznych testów. Do niedawna FIFA nadawała atest FIFA QUALITY APPROVED – najwyższe odznaczenie oraz FIFA QUALITY INSPECTED. Obecnie oznaczenia zmieniono na FIFA QUALITY PRO i FIFA QUALITY. Wprowadzono również IMS of the FIFA Quality Programme.

Logo FIFA pojawia się tylko na tych piłkach, które pozytywnie przejdą przez wszystkie fazy testów, w tym na piłce meczowej SIERRA PRO 2.0 zaliczanej do tych o standardzie premium. Gdzie można kupić SIERRĘ? Tutaj: https://zina.pl/pilki

Sposoby testowania piłek

Jak FIFA testuje piłki do piłki nożnej? Zanim przystąpi do pomiarów, wymaga dostarczenia 7 – w przypadku IMS lub 10 piłek. Testy przeprowadza się w bardzo konkretnych warunkach: w pomieszczeniach, w których panuje temperatura około 20 stopni Celsjusza i wilgotność na poziomie 65%. Co jest sprawdzane? Obwód, kulistość, zachowanie kształtu i wielkości, wchłanianie wody, balans, waga, utrata ciśnienia oraz odbicie konkretnego modelu piłki.

Obwód weryfikuje się za pomocą maszyny do testowania piłek CSM. Maszyna ta mierzy promień, wyliczając średnią wartość z 3 sekwencji po 15 cykli – łącznie aż 4 500 punktów mierzonych na całej powierzchni piłki.

Odbicie sprawdzane jest na podstawie swobodnego pionowego spadku piłki z wysokości 2 m w różnych warunkach, w tym również w niskiej temperaturze. W przypadku piłek do piłki halowej lub plażowej upadek następuje na metalową powierzchnię. Dodatkowo wprowadza się pomiar akustyczny.

Aby ocenić stopień wchłaniania wody, wkłada się piłkę do naczynia wypełnionego w wodą a następnie ściska ją za pomocą tłoka pneumatycznego i pozostawia do nasiąknięcia. Cykl powtarza się 250 razy, po czym piłka jest ważona, żeby ocenić, ile wody faktycznie wchłonęła.

Jeżeli chodzi o wagę, piłkę waży się dokładnie 5 razy na wadze z dokładnością do 0,01 g. Równie dokładne są testy oceniające utratę ciśnienia – piłki zostawia się na 72 godziny i po tym czasie sprawdza ponownie ciśnienie powietrza.

A jak zweryfikować zachowanie kształtu i wielkości? FIFA stosuje bardzo prostą metodę. Piłki przeznaczone do testów są wystrzeliwane z armatki z prędkością około 50 km/h pod kątem 30 stopni, uderzają o metalową powierzchnię, a następnie wracają do armatki. Cykl powtarza się 2000 razy dla piłek przeznaczonych do gry na zewnątrz i w hali oraz 1000 razy dla piłek do piłki plażowej.

Pozostaje jeszcze kwestia balansu – ten mierzy się wyłącznie w przypadku piłek do futsalu. Chodzi o to, żeby sprawdzić, czy piłka toczy się po prostej linii po płaskiej powierzchni.

Czy warto kupować piłki z certyfikatem?

Piłka nożna to specyficzna dyscyplina sportowa. Ci, którzy trenują półprofesjonalnie lub profesjonalnie, chętnie sięgają po piłki z certyfikatami. Zaś ci, którzy grę traktują jak hobby, zazwyczaj nie chcą wydawać kilkuset złotych na sprzęt, dlatego rzadziej kupują piłki oznaczone logo FIFA. Czy zatem warto inwestować w przetestowaną piłkę? Tak, o ile rzeczywiście będzie się z niej korzystało regularnie.

0 0 votes
Article Rating
Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Kontakt dla firm zainteresowanych publikacjami na Ofio: reklamajola@wp.pl
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx
()
x