Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

12 lipca 2024

Akwarystyka – akwarium jako ekosystem

Prowadząc akwarium najważniejsze jest to, aby doprowadzić w nim do stabilnego ekosystemu, w którym żywe organizmy tworzą biocenozę oraz elementy biotopu i zachowują przy tym dynamiczną równowagę. Równowaga jest zachowana wtedy, kiedy chemiczne parametry wody, takie jak twardość, odczyn. Stężenie związków azotowych utrzymują się na stałym i odpowiednim poziomie, zwierzęta mogą się zdrowo rozwijać i rosnąć, a glony pojawiają się w ilości, która nie zagraża żywym organizmom. Jeśli równowaga nie jest zachowana w akwarium słodkowodnym bardzo szybko można to zauważyć i wyczuć np. zapach zgnilizny lub siarkowodoru, ryby są śnięte, nietypowo się zachowują, nie rosną, a rośliny obumierają, pojawia się bardzo dużo glonów.

Akwarium jako ekosystem

By dojść do idealnej równowagi biologicznej w akwarium potrzebne są właściwe proporcje pomiędzy różnymi elementami ekosystemu, a przede wszystkim jego żywej części, którą jest biocenoza. Chodzi o zachowanie równowagi i odpowiednich proporcji pomiędzy ilością roślin, zwierząt oraz mikroorganizmów, ponieważ każdy z tych elementów pełni w zbiorniku swoją rolę i ma wpływ na resztę. Rośliny, które znajdują się w akwarium słodkowodnym pobierają różnego rodzaju dwutlenku węgla i związki nieorganiczne, między innymi fosfor, potas, a także azot, ale dają tlen i biomasy, które są pokarmem dla zwierząt. Kiedy rośliny umrą są pokarmem dla bakterii i zwierząt. Zwierzęta potrzebują tlenu, a oddają dwutlenek węgla, którego potrzebują rośliny, dodatkowo to co wydalają w przemianie materii, dzięki odpowiednim bakterią, jest rozkładane na nieorganiczne związki, których potrzebują rośliny. Mikroorganizmy, między innymi bakterie przetwarzają martwe substancje organiczne na związki nieorganiczne. Dodatkowo pełnią znaczną rolę w cyklu azotowym oraz w procesach nitryfikacyjnych. Zbyt duża lub zbyt mała ilość któregoś z przedstawicieli może przynieść ze sobą konsekwencje. Aby wyrównać wszystkie wartości można zastosować np. suplementacje. Zdarza się, że czasem bardzo trudno dojść do równowagi, dlatego ważne jest aby zachować odpowiednie proporcje. Brak roślin w akwarium słodkowodnym kończy się nadmiarem dwutlenku węgla i niedoborami tlenu, a także powoduje kumulowanie się substancji nieorganicznych. Aby poprawić taką sytuację należy mocno filtrować, napowietrzać oraz regularnie wymieniać częściowo wodę w akwarium słodkowodnym. Dodatkowo istotne jest to, że zbyt duża ilość roślin przy małej ilości zwierząt zmusza do suplementacji dwutlenku węgla, a także substancji nieorganicznych, które w innym układzie dostarczałyby te produkty przemiany materii zwierząt.

Co zakłóca równowagę biologiczną w zbiorniku?

Bakterię w zbiorniku są najważniejsze, aby utrzymać równowagę biologiczną w akwarium słodkowodnym, aby wspomóc ten proces należy zachować kilka podstawowych zasad:

  • Nie należy wprowadzać zbyt dużej ilości ryb, zwłaszcza tych żarłocznych, ale również tych, które produkują dużą ilość produktów przemiany materii.
  • Nie można pozwolić na to, że na dnie zalegać będzie niezjedzony pokarm. Rybą należy podać tylko tyle pokarmu ile będą w stanie szybko zjeść.
  • Wszystkie szczątki roślin i zwierząt należy odławiać.
  • Trzeba monitorować to jak pracują filtry. Kiedy będą niesprawne nie będą usuwać z wody szkodliwych substancji. Zapchany filtr należy jak najszybciej odetkać, do czego najlepiej użyć wody z akwarium, a nie z kranu.
  • Wodę w zbiorniku należy stopniowo wymieniać. Nawet w ustabilizowanym zbiorniku wodnym kumulują się azotany, które w większości są szkodliwe dla ryb. Należy wymieniać do 25% wody raz na dwa tygodnie.
  • Dno zbiornika, jego podłoże nie powinno być naruszane, ponieważ jest ono siedliskiem pożytecznych bakterii. Odmulać należy jedynie to co widać na powierzchni.
  • Nie należy zbyt często czyścić akwarium słodkowodnego. Jeśli będziemy je czyścić zbyt często, szczególnie chemicznymi środkami, zabija kolonie bakterii, które znajdują się w dekoracjach, żwirku i urządzeniach technicznych.
  • Wszelkiego rodzaju zabiegi medyczne wykonywane na rybach, powinny być wykonywane w specjalnym, sanitarnym zbiorniku. Kiedy ryba z akwarium miała kąpiele lecznice, zanim będzie ponownie wpuszczona do akwarium powinna być dokładnie umyta wodą akwariową.

Jeśli zależy nam na prawidłowym ekosystemie w akwarium należy zwracać uwagę na mnóstwo drobnych elementów. Interesuje Cię internetowy sklep akwarystyczny? Odwiedź tę stronę internetową: https://trzmiel.com.pl

0 0 votes
Article Rating
Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Treści zawarte na OFIO powinny być konsultowane z lekarzem, specjalistą lub fachowcem.
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx