Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

12 lipca 2024

Zakup samochodu z salonu – na co zwrócić uwagę?

Kierowcy, którzy po raz pierwszy kupują samochód z salonu, zastanawiają się, o co tak naprawdę powinni zapytać sprzedawcę i jak wygląda cała procedura. Wbrew pozorom to nie jest oczywiste – różni się nieco od zakupu auta od poprzedniego właściciela. O czym pamiętać, zanim podejmie się ostateczną decyzję?

O co pytać w salonie samochodowym?

Salon samochodowy oferujący auta danej marki powinien wiedzieć wszystko o każdym z dostępnych modeli. Sprzedawcy, którzy rozmawiają z klientami, zazwyczaj potrafią odpowiedzieć dosłownie na każde pytanie, a jednocześnie doradzić w sprawie napędu czy wyposażenia dodatkowego. W trakcie rozmowy warto zapytać o dodatkową gwarancję – czy obowiązuje, na ile jest udzielana i na jakich zasadach; o alternatywne warunki finansowania, jeżeli rozważacie zakup samochodu w leasingu, wynajmie długoterminowym lub na raty, a także o akcesoria. Czasami salony oferują różne akcesoria gratis do wybranego modelu, czasami trzeba za nie dopłacić.

Kontakt z salonem to również czas na próbę negocjacji zniżek. Nie obawiajcie się zapytać, o ile da się obniżyć cenę samochodu. Przeważnie udaje się lekko wpłynąć na ostateczną kwotę, nawet gdy model dobrze się sprzedaje. Na największy rabat można liczyć w przypadku samochodów wystawowych albo testowych, ale nie każdy chce kupować takie egzemplarze.

Po ustaleniu ostatecznej ceny wpłaca się zaliczkę i czeka na zamówiony pojazd. Uwaga, wielu kierowców nie wie, że na samochód z salonu trzeba poczekać – czasami dość długo. Jeśli auto jest już wyprodukowane, sprowadzenie go zajmuje około trzech lub czterech tygodni. Jeżeli zaś należy do tego doliczyć produkcję, nowy pojazd odbiera się nawet po kilku miesiącach.

Przetestujcie zanim kupicie

Wróćmy jeszcze do kwestii podejmowania decyzji. Kluczowym elementem zakupu jest jazda próbna. Większość salonów oferuje teraz możliwość przetestowania auta. To naprawdę ważne, żeby zobaczyć, jak wygląda samochód w środku, jak przyspiesza, jak działają systemy bezpieczeństwa i jak pojazd zachowuje się na zakrętach. Zanim powiecie: „tak, to auto chcę kupić”, zweryfikujcie wszystkie funkcjonalności, których oczekujecie od samochodu. Wydatek rzędu kilkudziesięciu czy kilkuset tysięcy złotych warto dokładnie przemyśleć.

Chcecie przetestować wybrany model marki Fiat, Subaru lub Alfa Romeo? Skontaktujcie się z: https://dukiewicz.pl

Rejestracja i ubezpieczenie auta

Kiedy już kupi się samochód, to znaczy wpłaci całość kwoty i czeka na dostawę, przychodzi czas na rejestrację pojazdu. O to również warto dopytać w salonie. To od salonu otrzymuje się dowód zakupu, świadectwo homologacji oraz kartę pojazdu i z tymi dokumentami udaje się do wydziału komunikacji. Należy także wypełnić wniosek rejestracyjny oraz dysponować dowodem osobistym, który okazuje się na miejscu. Na tym etapie reguluje się płatność za rejestrację, żeby otrzymać m.in. tablice rejestracyjne.

Pamiętajcie, że po rejestracji trzeba ubezpieczyć samochód – bez tego nie będziecie mogli wyjechać nowym autem z salonu.

0 0 votes
Article Rating
Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Treści zawarte na OFIO powinny być konsultowane z lekarzem, specjalistą lub fachowcem.
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx