Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

19 lipca 2024

Jak czyścić srebro w domu?

Wielu z nas kocha biżuterię za jej niepowtarzalny blask, który roztacza. Niestety, na skutek czynników zewnętrznych może zdarzyć się tak, że przestanie ona wyglądać promiennie. Dlaczego tak się dzieje i jak możemy zapobiegać procesom starzenia się naszej srebrnej biżuterii? Zapraszamy do zapoznania się z artykułem, który pomoże Ci poznać sposoby na dbanie o swoją biżuterię.

Dlaczego srebrna biżuteria traci blask i jakość?

Pod wpływem różnych czynników srebrne wyroby i biżuteria mogą poczernieć, przez co stracą swój ekskluzywny wygląd. Często dzieje się tak po prostu z upływem czasu lub na skutek osadzania się na srebrnych powierzchniach innych substancji.

Jednym z czynników, który wpływa na nieatrakcyjny wygląd srebra jest jego oksydacja. Polega ona na tym, że powierzchnie srebrnego przedmiotu pokrywa niewielka warstwa jego tlenków. Zjawisko to zachodzi z powodu obecności w powietrzu związku zwanego tlenkiem siarki. Wchodzi on w reakcje ze srebrem, przez co powstaje warstwa nadająca mu stary i przyciemniony wygląd. Smutnym faktem jest to, że jeszcze kilkaset lat temu nasi przodkowie nie musieli obawiać się tym procesem. Wszystko dlatego, że atmosfera nie była wówczas aż tak zanieczyszczona. Teraz, jeżeli chcemy zachować srebrne bransoletki Sadva w dobrym stanie przez długi czas musimy odpowiednio o nie zadbać.

Poniżej przedstawiamy kilka sposobów na wyczyszczenie srebra w naszym domowym zaciszu. Wszystkie z nich spokojnie wykonacie przy użyciu produktów, które każdy ma w swoim domu, a dodatkowo cały proces jest prosty.

Domowe sposoby na czyszczenie srebra

Czyszczenie srebra pasta do zębów

Jest to jeden z najpopularniejszych sposobów na czyszczenie srebra. Wykorzystujemy do tego szczoteczkę do zębów oraz pastę. Warto jednak wybierać delikatne pasty, ponieważ te wybielające mogą zwierać ostre drobinki, które niestety mogą uszkodzić powierzchnię naszych wyrobów.

Czyszczenie srebra z wykorzystaniem folii aluminiowej

Jest to zdecydowanie jedna z najskuteczniejszych metod na wyczyszczenie srebrna z czerniejącego osadu. Mimo iż wymaga nieco zachodu, efekty uzyskane za jej pomocą są imponujące. Potrzebujemy:

  • 2 szklanki gorącej wody
  • 0,5 szklanki octu
  • 2 łyżki soli
  • 2 łyżeczki sody

W miseczce układamy warstwę folii aluminiowej, a następnie dodajemy składniki tworząc roztwór. Następnie układamy na folii aluminiowej przedmioty, które chcemy oczyścić i zostawiamy na kilka godzin. Z sprawą reakcji chemicznej wszelkie zanieczyszczenia powinny się wytrącić osadzając na folii aluminiowej.

Jak uniknąć ciemnienia srebra?

Jeżeli chcemy zapobiegać osadzaniu się tlenków na powierzchni srebra powinniśmy przestrzegać kilku zasad:

  • Unikajmy przechowywania srebra z innymi metalami szlachetnymi takimi jak złoto – dzięki temu nie będzie się brudziło i rysowało,
  • Czyśćmy srebro w plastikowych lub szklanych miskach, unikajmy do tego celu misek metalowych,
  • Używajmy ją często, srebro, które leży pokrywa się nalotem.
0 0 votes
Article Rating
Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Treści zawarte na OFIO powinny być konsultowane z lekarzem, specjalistą lub fachowcem.
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx