Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

10 czerwca 2023

Budowa basenu ogrodowego: co warto wiedzieć?

Choć budowa basenu ogrodowego to wielka frajda, a efekty przyniosą masę radości, zanim projekt wcieli się w życie, warto poznać kilka detali od strony wykonawczej i koncepcyjnej. Choć przydomowe baseny stały się dzisiaj powszechne i nie są już traktowane jako luksus, to wciąż spore przedsięwzięcie, wymagające prac ziemnych, projektowych oraz przemyślanych zakupów.

Jak wybrać wielkość basenu ogrodowego?

Chociaż apetyty zwykle są duże, warto ostudzić entuzjazm już na starcie. Ogranicza nas bowiem kilka kwestii. Po pierwsze basen ogrodowy to nie tylko powierzchnia netto zwierciadła wody, ale także aranżowana wokół niego przestrzeń użytkowa, np. do relaksu, bezpiecznego poruszania się, składowania asortymentu utrzymującego czystość itp. Zatem zakładanie basenów „na wcisk” sprawi, że może stać się on mało funkcjonalny i niepraktyczny. Jeśli nasz ogród ma mały potencjał przestrzenny, lepiej wybrać mniejszy basen ogrodowy wykopywany, ale odpowiednio wkomponować go w otoczenie.

Z drugiej zaś strony ogranicza nas prawo. Basen ogrodowy w ziemi nie wymaga pozwolenia na budowę, jeśli powierzchnia zwierciadła wody nie przekracza 30 mkw. Budowa basenu w ogrodzie musi być więc dość skrupulatnie przemyślana.

Fot. Realizacja basenu ogrodowego (http://www.starpool-unipool.pl)

Budowa basenu ogrodowego: jak dobrać lokalizację?

Jeśli posiadamy ten komfort, że możemy dość swobodnie planować gdzie umieścić basen ogrodowy, warto zrobić to w miejscu, które posiada dobre nasłonecznienie i nie znajduje się bezpośrednio pod dużymi drzewami liściastymi. Nasłonecznienie sprawi, że woda w basenie zawsze będzie miała dobrą temperaturę i rekreacja wokół niego będzie przyjemna, natomiast odsunięcie od drzew ograniczy zacienienie oraz nadmierne zanieczyszczenie basenu ogrodowego spadającymi jesienią liśćmi.

Pamiętajmy też o dość istotnej kwestii, czyli intymności. Jeśli chcecie w pełni swobodnie odpoczywać, budowa basenu ogrodowego powinna obyć się w miejscu oddalonym lub osłoniętym od sąsiadów oraz ulicy. Jeśli jest taka możliwość można ten kawałek ziemi oddzielić np. płotem osłonowym, altaną lub żywopłotem – to sposób na wytchnienie w zaciszu własnego ogrodu.

Budowa basenu ogrodowego: postaw na profesjonalną firmę

W pełni profesjonalne wykonawstwo przydomowego basenu to podstawa, by cieszyć się nim przez długie lata. Firma budująca baseny ogrodowe, (patrz Starpool-Unipool.pl), wesprze inwestora w kwestiach prac przygotowawczych, przeprowadzi prace ziemne i montażowe. Warto rozejrzeć się na lokalnym rynku, poznać opinie i referencje, które oprócz ceny za budowę basenu ogrodowego powinny być dla nas także ważnym faktorem.

Jaki basen ogrodowy wybrać? Zdecydowanie warto polecić realizacje z bloczków ISO, czyli baseny bardzo solidne i estetyczne. Dzięki nowoczesnym technikom wykonawczym można wybierać dowolny projekt pod indywidualne upodobania, preferowanych kształtów i rozmiarów, a w dodatku w bardzo konkurencyjnych cenach w porównaniu do innych basenów ogrodowych wkopywanych.

0 0 votes
Article Rating
Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Treści zawarte na OFIO powinny być konsultowane z lekarzem, specjalistą lub fachowcem.
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx