Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

19 lipca 2024

Slow fashion – czyli rewolucja w modzie

W dobie globalizacji i nieustannego rozwoju gospodarczego niemal każdy sektor gospodarki przechodzi zmiany i rewolucję. Tak też stało się z branżą modową, która  w nowoczesnym rozumieniu jest postrzegana przede wszystkim jako kategoria kulturalna i społeczna. Coraz większa świadomość ludzi doprowadziła do prawdziwej rewolucji w modzie i powstania ruchu nazwanego slow fashion. To właśnie świadome i racjonalne podejście ludzi do procesu produkcyjnego sprawiło, że idea ta stała się tak popularna.

Co to jest slow fashion?

Slow fashion czyli z tłumaczenia powolna moda- to nic innego jak świadome, przemyślane kupowanie ubrań. Główną ideą slow fashion jest przemyślane kupowanie wysokiej jakości ubrań w mniejszych ilościach. Wyznawcy tej idei nie kuszą się na zakupy pod wpływem chwili i impulsu podczas wyprzedaży w popularnych sklepach sieciowych.Poprawa sytuacji materialnej społeczeństwa sprawiła, że konsumpcyjny styl życia zachęca do kupowania większej ilości ubrań. Zachęcają do tego sezonowe nowe trendy modowe dostępne w największych sieciach sklepów. Świadomość ile ton ubrań rocznie jest marnowanych przez najbardziej znane marki sprawia, że konsumenci się temu przeciwstawiają.

Najważniejsze zasady slow fashion

1. Wybieraj lepszą jakość ubrań

Każdy z nas nie raz kupił ubranie zachęcony niską ceną produktu. W konsekwencji okazało się, że po kilku miesiącach ubranie nadaje się tylko do wyrzucenia. Niestety to bardzo częsta sytuacja, ponieważ sklepy sieciowe nie stawiają na jakość swoich ubrań. Kierując się ideą slow fashion lepiej kupić o kilka rzeczy mniej, ale wyposażyć swoją garderobę w dobrej jakości ubrania.

2. Zdefiniuj własne potrzeby i określ swój styl życia

Ta kwestia jest nieunikniona. Musisz zastanowić się czego potrzebujesz, jakie ubrania będą Tobie potrzebne czy częściej korzystasz z ubrań eleganckich czy sportowych.Warto więc zrobić przegląd szafy i zastanowić się jakie ubrania są najczęściej przez Ciebie ubierane. Takie zadanie tylko pozornie wydaje się trudne! Każdy wie jakie ma potrzeby tylko często brak jest czasu i chęci na uporządkowanie tego.

3. Nie wyrzucaj, a naprawiaj ubrania

Warto zorientować się czy w okolicy jest szewc lub krawcowa. Zamiast wyrzucać zepsute ubrania wystarczy je naprawić lub przerobić. W taki sposób otrzymają drugie życie, a my w ten sposób zaoszczędzimy pieniądze. Ciekawym pomysłem jest również sprzedaż nienoszonych ubrań- w sieci jest coraz więcej stron, na których można kupować i sprzedawać ubrania. Slow fashion jest więc gwarancją oszczędności w domowym budżecie.

Chcę być slow! Jak zacząć?

Zgodnie z powyższymi zasadami najpierw warto dokładnie przeanalizować i zdefiniować własne potrzeby, aby móc skompletować swoją garderobę i wybrać odpowiednie ubrania. Przede wszystkim należy zrezygnować z konsumpcyjnego podejścia do życia- unikać wyjść do galerii i organizowania napadów na sezonowe wyprzedaże. Zakupy ubrań powinny być więc odpowiedzią na nasze potrzeby i ewentualne braki w garderobie. Filarem slow fashion jest wybieranie uniwersalnych ubrań tworząc tym samym tzw. kapsułowej garderoby, która pozwoli w łatwy sposób skompletować codzienne stroje.

Gdzie można kupić polskie marki odzieżowe

Idea slow fashion jest oczywiście wsparciem dla lokalnych producentów i projektantów mody. Polskie marki odzieżowe wspierają przede wszystkim krajową gospodarkę tworząc tym samym nowe miejsca pracy. Lokalne firmy korzystają z usług polskich szwalni, krawcowych, ale także całego wsparcia marketingowego. Największy wybór polskich marek odzieżowych jest dostępny na portalu WEARFAIR – to właśnie w tym miejscu znaleźć można wszystkich producentów, którzy kierują się zasadą slow fashion. Zaletą tego jest możliwość skorzystania z szerokiej oferty ubrań, a także porównania wszystkich ofert i wybrania dla siebie tej najbardziej atrakcyjnej.

0 0 votes
Article Rating
Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Treści zawarte na OFIO powinny być konsultowane z lekarzem, specjalistą lub fachowcem.
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx