Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

10 czerwca 2023

Błąd w sztuce lekarskiej – gdzie zgłosić?

Źle postawiona diagnoza, niepodjęcie leczenia czy zwlekanie z wykonaniem cesarskiego cięcia – to tylko kilka przykładów błędów w sztuce lekarskiej. Pacjent, który w wyniku tego typu działań poniósł szkodę, może żądać zapłaty odszkodowania.  

Co to jest błąd w sztuce lekarskiej?

Błędy w sztuce lekarskiej można podzielić na dwie kategorie – błąd diagnostyczny oraz błąd terapeutyczny. Pierwszy z nich wiąże się z dokonaniem nieprawidłowej diagnozy albo błędnej oceny stanu pacjenta. Za błąd terapeutyczny uważa się natomiast podjęcie niewłaściwego sposobu leczenia w stosunku do aktualnej wiedzy medycznej i dostępnych metod – na przykład przeprowadzenie operacji mimo przeciwwskazań. 

Gdzie zgłosić błąd w sztuce lekarskiej?

Osoba poszkodowana w wyniku błędu w sztuce lekarskiej może domagać się zapłaty odszkodowania. Do wyboru ma wówczas trzy drogi:

  • złożenie wniosku o odszkodowanie,
  • skierowanie sprawy do Wojewódzkiej Komisji ds. orzekania o zdarzeniach medycznych,
  • zawarcie ugody ze szpitalem. 

Jakie dokumenty są potrzebne?

Aby uzyskać odszkodowanie za błąd w sztuce lekarskiej, należy spełnić konkretne warunki. Poszkodowany powinien udowodnić, że:

  • lekarz postępował niezgodnie z powszechnie uznanym stanem wiedzy medycznej, 
  • jego zachowanie było zawinione, 
  • pacjent poniósł szkodę,
  • między postępowaniem lekarza a szkodą istnieje związek przyczynowo-skutkowy. 

W tym celu należy przedstawić wszystkie dokumenty pozwalające ustalić zakres odpowiedzialności i wysokość odszkodowania. Będzie to szczegółowy opis leczenia wraz ze wskazaniem błędu w sztuce lekarskiej, pełna dokumentacja medyczna, a także dokumenty potwierdzające poniesione koszty –  rachunki i faktury za leki, dodatkowe wizyty oraz koszty dojazdów czy rehabilitacji. 

Jak wybrać właściwą kancelarię medyczną?

Uzyskanie odszkodowania od ubezpieczyciela placówki medycznej to często długotrwały i stresujący proces. Szczególnie trudny okaże się on dla poszkodowanego, który musi skupić się na powrocie do zdrowia czy ponosić z tego tytułu wysokie wydatki. O odszkodowanie nie trzeba jednak walczyć samodzielnie – można skorzystać z profesjonalnej pomocy. 

Sprawy medyczne wymagają znajomości konkretnych przepisów, ale przede wszystkim doświadczenia. Często są bowiem skomplikowane, a od przedstawienia właściwych dokumentów i dowodów zależy, czy poszkodowany nie będzie musiał pokrywać kosztów leczenia z własnej kieszeni. 

Z tego powodu warto uważnie wybrać kancelarie medyczną. Powinna mieć ona nie tylko doświadczenie w tego typu sprawach, ale przede wszystkim działać skutecznie. Jej efektywność najlepiej zweryfikować w oparciu o opinie dotychczasowych klientów. Jako że w wyniku błędu lekarskiego poszkodowany często ponosi ogromne wydatki, tutaj duże znaczenie mają także zasady wynagrodzenia. Warto wybrać taką kancelarię, która nie wymaga żadnych opłat z góry, ale rozlicza się w formie prowizji – dopiero po uzyskaniu należnej kwoty. 

Tekst powstał we współpracy z Solace – kancelarią, która przeprowadza klientów przez cały proces uzyskania odszkodowania tak, by mogli się skupić na powrocie do zdrowia. 

Źródło: https://www.solace.pl/rodzaje-spraw/odszkodowanie-za-blad-lekarski/

0 0 votes
Article Rating
Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Treści zawarte na OFIO powinny być konsultowane z lekarzem, specjalistą lub fachowcem.
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx