Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

19 lipca 2024

Czy wierzyciel może przyznać ulgę od długu?

Osoby znajdujące się w trudnej sytuacji finansowej, które mają na swoim koncie zadłużenie, często zastanawiają się nad tym, jak rozwiązać swoje problemy. Nieraz nie jest to bowiem wcale proste przedsięwzięcie.

Nie należy jednak tracić nadziei oraz determinacji. Bez podejmowania aktywnych działań trudno liczyć na sukces we wskazanej materii, dlatego też trzeba wykorzystywać wszelkie dostępne szanse. Jedną z ciekawych propozycji może okazać się po prostu wypracowanie porozumienia z wierzycielem. Z pewnością wiele osób prawdopodobnie zastanawia się nad tym, czy osoba lub podmiot, któremu jest się winnym pieniądze, może zgodzić się na takie ustępstwa jak częściowa ulga od długu.

Czy uzyskanie ulgi od długu jest możliwe?

Odpowiedź na to pytanie jest dosyć prosta – owszem, wierzyciel może zgodzić się na przyznanie ulgi od długu. Niemniej jednak nie jest to jego obowiązek, ponieważ ma on przecież pełne prawo do tego, aby odzyskać należne mu pieniądze. Wszystko zależy zatem od tego, czy wykaże się on zrozumieniem dla trudnej sytuacji finansowej dłużnika oraz czy będzie chętny do pójścia na ustępstwo. Decyzję wierzyciela należy uszanować, ponieważ jest on w swego rodzaju uprzywilejowanej pozycji.

Przeprowadzanie negocjacji w sprawie ulgi od długu

Dłużnik, któremu zależy na wypracowaniu kompromisu, powinien naprawdę solidnie przygotować się do procesu negocjacyjnego, jeżeli takowy ma się odbyć. W toku rozmów trzeba być opanowanym oraz wypowiadać się w sposób merytoryczny. Dobrze jest mieć dowody na poparcie swoich słów – przykładem mogą być tutaj chociażby dokumenty potwierdzające trudną sytuację zadłużonego. Niezbędne jest umiejętne przeprowadzenie argumentacji. Wierzycielowi należy przedstawić swoją propozycję na rozwiązanie problemu, a także wyrazić chęć współpracy, ponieważ arogancka postawa może poirytować osobę, której jest się winnym pieniądze. Nie należy być roszczeniowym, ponieważ wierzycielowi należą się środki, a dłużnikowi zależy na osiągnięciu porozumienia w tej kwestii. Niestety nie ma gwarancji, że negocjacje zakończą się sukcesem – propozycja osoby zadłużonej może zostać odrzucona. Może się jednak okazać, że pomysł dłużnika będzie zaakceptowany lub też, że wierzyciel przedstawi swój wariant rozwiązania. Nie należy przyjmować odgórnie, że jest on zły – trzeba go dokładnie zweryfikować pod kątem indywidualnej sytuacji. Choć nie zawsze udaje się wypracować porozumienie, nieraz jest to możliwe. Z pewnością jest to w wielu przypadkach duża szansa dla dłużnika.

Więcej informacji: https://www.bankier.pl/wiadomosc/Propozycje-ugod-z-wierzycielami-tylko-z-Programem-Ulga-od-Dlugu-8093704.html

0 0 votes
Article Rating
Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Treści zawarte na OFIO powinny być konsultowane z lekarzem, specjalistą lub fachowcem.
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx