Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

14 lipca 2024

W jakich przypadkach warto zgłosić się do notariusza?

Usługi notarialne dla osób indywidualnych są nieodzowne w różnych, ważnych życiowo sytuacjach. Każda zmiana własności nieruchomości, umowa o dużej wartości, ugoda związana ze świadczeniami alimentacyjnymi jest potwierdzana notarialnie. Dzieje się tak być może nie do końca z naszej woli. Przepisy obowiązujące w Polsce nie dają możliwości ominięcia biura notarialnego przy sprzedaży działki, czy mieszkania.

Usługi notarialne Warszawa – kupno/sprzedaż nieruchomości

W przypadku transakcji polegającej na zmianie właściciela mieszkania umowę sprzedaży sporządza się w formie aktu notarialnego. Nie będzie ważna umowa zawarta między kupującym a sprzedającym, jeśli nie otrzyma poświadczenia notarialnego. Tak więc w każdej transakcji zmiany własności mieszkania, domu, wydzielonej części domu, działki budowlanej bierze udział biuro notarialne. Wiąże się to z koniecznością osobistego udania się do kancelarii i poniesienia z tego tytułu opłat. Ile kosztują usługi notarialne? Warszawa teoretycznie nie odbiega pod tym względem od innych miast, a praktyka może okazać się inna.

Ceny usług notarialnych regulowane przez kalkulator?

Ceny usług notarialnych są zasadniczo regulowane przez kalkulator, który kancelaria publikuje na swojej stronie. Jednak w praktyce, nie możemy polegać wyłącznie na kwotach podanych w kalkulatorze. Wiąże się to z tym, że zawiera on jedynie ceny orientacyjne. Notariusz za każdym razem indywidualnie wycenia usługi. Może to wynikać z jakości dokumentów, które przedstawimy, stopnia trudności ich weryfikacji, a także tego, na jakie kwoty są zawierane transakcje. Podsumowując, orientacyjne ceny usług notarialnych sprawdzimy w kalkulatorze, a faktyczne koszty poda Notariusz po zapoznaniu się ze sprawą.

Jakie dokumenty są wymagane przez biuro notarialne przy sprzedaży działki?

Do sporządzenia aktu notarialnego – bo w takiej właśnie formie przygotowuje się umowę kupna-sprzedaży działki – biuro notarialne wymaga przedstawienia kompletu dokumentów. Obowiązek ten spoczywa po stronie osoby sprzedającej. W Polsce praktycznie nie ma czegoś takiego jak „akt własności ziemi”. Akty zostały wyeliminowane przez księgi wieczyste. Należy podać numer ewidencyjny działki, notariusz weryfikuje go na stronie, a następnie sprawdza tożsamość właściciela na podstawie dowodu osobistego. Każdy w dowolnym momencie i bezpłatnie ma wgląd w księgi wieczyste w internecie. Biuro notarialne pobiera za sprawdzenie stosowną opłatę.  

0 0 votes
Article Rating
Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Treści zawarte na OFIO powinny być konsultowane z lekarzem, specjalistą lub fachowcem.
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx