Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

20 lipca 2024

Darmowe konto bankowe – kiedy nie zapłacimy za jego prowadzenie?

Rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy jest znacznym ułatwieniem w codziennym życiu. Może być wykorzystany nie tylko do tego, by wpływało na niego wynagrodzenie, ale również do szeregu innych zadań. Wśród nich znajduje się możliwość opłacenia rachunków online, zrobienia zakupów i wykonanie wielu innych czynności z codziennego życia. Jednak wielu potencjalnych klientów zastanawia się, czy istnieje możliwość skorzystania z darmowego konta i czy rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy bez opłat w ogóle istnieje?

Darmowe konto – co oznacza?

Choć o wielu kontach bankowych można w reklamach usłyszeć, że są darmowe, a dodatkowo obowiązek nieodpłatnego prowadzenia rachunku jest nałożony na banki ustawowo, w pełni darmowe konta właściwie nie istnieją. Nie oznacza to jednak, że banki łamią prawo – działają po prostu w jego granicach, gdyż ustawa o usługach płatniczych nakazuje bezpłatne oferowanie usług o charakterze podstawowym, czyli wpłaty środków na konto, dokonywanie internetowych transakcji płatniczych oraz nieodpłatne pobieranie gotówki z konta (z bankomatu lub w placówce banku).

Katalog zagadnień, które pozostają dla klientów nieodpłatne, nie jest zbyt szeroki. Większość banków wprowadza opłaty za takie usługi jak wydanie karty do konta, przelewy natychmiastowe, wypłaty z bankomatów innych banków czy wpłaty w tychże. Na szczęście, nie oznacza to jednak, że obniżenie opłat za korzystanie z konta bankowego jest niemożliwe. Aby dowiedzieć się, które z kont jest najlepsze, warto sprawdzić ranking kont bankowych, który w jasny i czytelny sposób wskaże najkorzystniejsze z punktu widzenia klienta oferty bankowe.

Jak ograniczyć opłaty za konto?

Przede wszystkim – warto sprawdzić wyżej wspomniany ranking, ale nie tylko. Dodatkowo, przed zawarciem umowy z bankiem, warto zorientować się, czy istnieje możliwość „ominięcia” pewnych opłat dzięki konkretnym działaniom. Jak to możliwe?

W chwili obecnej wiele banków oferuje możliwość korzystania z niektórych usług nieodpłatnie pod warunkiem spełnienia określonych warunków. Przykładowo, choć w większości banków karty płatnicze są objęte miesięczną opłatą, w praktyce można uniknąć wnoszenia opłaty dzięki określonym działaniom. Warto zapoznać się z ofertą banku w tym zakresie: podczas gdy niektóre z nich anulują opłatę po przekroczeniu określonych wpływów na konto, inne – wymagają wykonania określonej ilości transakcji z pomocą karty.

Warto sprawdzać dostępne opcje

Po zapoznaniu się z rankingiem kont bankowych, dobrym pomysłem jest sprawdzenie, czy wybrany bank nie posiada w chwili obecnej żadnych promocji. Niekiedy jest to możliwość uzyskania korzystnego oprocentowania na koncie oszczędnościowym przy zakładaniu konta, kiedy indziej – możliwość uzyskania bonu do sklepu lub po prostu środków wpłacanych bezpośrednio na konto. To świetna możliwość sprawdzenia w praktyce takich kwestii jak wygoda użytkowania aplikacji mobilnej oraz bankowości online, a także jakości obsługi posprzedażowej i wszelkich innych, interesujących z punktu widzenia klienta zagadnień.

0 0 votes
Article Rating
Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Treści zawarte na OFIO powinny być konsultowane z lekarzem, specjalistą lub fachowcem.
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx