Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

10 czerwca 2023

Projektowanie elektroniki – co jest niezbędne do uruchomienia produkcji?

Jeżeli firma potrzebuje elektroniki przygotowanej pod konkretne wymagania i potrzeby, może skorzystać z opcji projektowania obwodów drukowanych. Co jest wymagane do uruchomienia produkcji takich obwodów? Czy sam pomysł wystarczy? I co wtedy, gdy ma się gotowy projekt?

Opracowanie projektu

Jeżeli ma się pomysł na produkt, ale nie dysponuje się gotowym projektem, można zlecić firmom zajmującym się projektowaniem i produkcją elektroniki stworzenie dowolnego obwodu drukowanego dopasowanego do własnych potrzeb. Żeby ocenić poziom kolaboracji biznesowej, warto umówić się na spotkanie i indywidualnie omówić warunki współpracy. Co ważne, zazwyczaj wymagane jest zamówienie większych ilości produktów najlepiej w ramach seryjnego wytwarzania tak, aby obu stronom się to opłacało. Mało kto decyduje się na uruchomienie produkcji elektroniki przy zleceniach jednorazowych.

A co, jeśli ma się pomysł na konkretny produkt z wykorzystaniem elektroniki, jednak projekt jeszcze nie powstał? Czy producent elektroniki tworzy oferty poglądowe? Żeby uniknąć rozbieżności pomiędzy ofertą szacunkową a ostateczną kalkulacją produkcyjną, raczej odchodzi się od wycen poglądowych.

W sytuacji, gdy chce się przesłać zapytanie ofertowe, najlepiej skontaktować się z wybraną firmą telefonicznie, mailowo lub przez formularze dostępne z reguły na stronach internetowych producentów.

Gdzie można zaprojektować elektronikę zgodnie z własnymi oczekiwaniami? Ofertę projektowania i produkcji znajdziecie tu: https://printor.pl/oferta/projektowanie-elektroniki/

A co jeśli mam gotowy projekt?

A co w sytuacji, gdy projektowanie elektroniki nie jest potrzebne, bo ma się gotowy projekt? Wówczas do producenta elektroniki można przesłać projekt obwodu drukowanego. W przypadku płytek PCB potrzebne są: zestaw plików (format Gerber 274-X), pliki owiertu (format Excellon 2) oraz parametry PCB z karty produktu. Przydatne są również zdjęcia samych płytek, ale nie jest to element konieczny. Jeżeli chce się zamówić dodatkowo usługę montażu, należy dysponować BOM i procedurą testu funkcjonalnego. Warto także dołączyć schemat montażowy.

Niektórzy obawiają się, na ile projekt przekazywany do realizacji będzie bezpieczny, to znaczy czy ktoś odpowiedzialny za projektowanie elektroniki i jej produkcję nie przekaże know-how dalej. Zanim podejmie się decyzję o wyborze firmy tworzącej obwody drukowane, warto dopytać o podpisywanie umowy NDA oraz inne formy zabezpieczeń w zakresie poufności. Dzięki temu zyskujecie pewność, że dane dotyczące produktu będą strzeżone.

Trzeba się również dowiedzieć czy projekt zostanie sprawdzony przed uruchomieniem produkcji, żeby nie ryzykować wystąpienia ewentualnych problemów z gotowym obwodem drukowanym. Przeważnie firmy rutynowo weryfikują parametry w przesłanych projektach. Jeśli pojawiają się jakiekolwiek wątpliwości, nanosi się wymagane poprawki. Wszystko po to, aby produkt rzeczywiście poprawnie spełniał swoje funkcje.

0 0 votes
Article Rating
Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Treści zawarte na OFIO powinny być konsultowane z lekarzem, specjalistą lub fachowcem.
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx