Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

19 lipca 2024

Jak działa powietrzna pompa ciepła?

Pompa ciepła jest urządzeniem, które pobiera ciepło z otoczenia i przekazuje go do wnętrza domu. W uproszczeniu działanie pompy ciepła jest odwrotne do działania lodówki. Wykorzystują one zasadę odwróconego obiegu termodynamicznego zwanego cyklem Carnota, który jest znany od 1824 r. Na praktyczne zastosowanie pomp ciepła trzeba było czekać ponad sto lat.

Jaka jest ogólna zasada działania pompy ciepła?

Pompy ciepła pobierają ciepło ze źródła ciepła o niskiej temperaturze (grunt, woda, powietrze) i po przemianach termodynamicznych przekazują je do miejsca o wyższej temperaturze, czyli do wnętrza domu. Wymiana ciepła następuje w wyniku powtarzającego się cyklu parowania, sprężania, skraplania i rozprężania. Pierwszym etapem jest pobranie ciepła ze źródła przez czynnik roboczy (przeważnie jest to roztwór glikolu) o temperaturze niższej niż źródło ciepła. Ta część instalacji nazywa się wymiennikiem ciepła. Podgrzany czynnik roboczy paruje, a następnie jest kierowany do sprężarki. Wskutek sprężania jego temperatura jeszcze bardziej rośnie. Gorąca para wędruje do skraplacza, gdzie przekazuje ciepło do górnego obiegu, którym przeważnie jest niskotemperaturowa instalacja centralnego ogrzewania (podłogówka) i centralnej wody użytkowej. Skroplony czynnik roboczy jest następnie rozprężany, żeby ponownie osiągnął temperaturę niższą od zewnętrznego źródła ciepła i wraca do wymiennika ciepła. Powietrzna pompa ciepła pobiera ciepło z powietrza tłoczonego z zewnątrz przy pomocy wentylatora. 

Jakie są rodzaje powietrznych pomp ciepła? 

Pompy ciepła powietrze-powietrze, pobierają ciepło z powietrza na zewnątrz i przekazują je powietrzu wewnątrz domu. Jest to najtańszy i najprostszy system. Pompy ciepła powietrze-woda przekazują pobrane ciepło z zewnątrz do instalacji ogrzewania podłogowego i do zapewnienia ciepłej wody w kranach. Pompy ciepła powietrze-woda mogą występować w dwóch wersjach, które różnią się konstrukcją i sposobem montażu. Są to:

  1. Pompa typu split składa się z dwóch modułów. Jeden jest instalowany na zewnątrz (wentylator, parownik, sprężarka i zawór rozprężny), a drugi wewnątrz budynku (skraplacz, podgrzewacz elektryczny oraz pompa wymuszająca obieg wody w instalacji centralnego ogrzewania.
  2. Pompa typu monoblok składa się z jednego modułu w całości montowanego na zewnątrz. Monobloki są masywniejsze i lepiej zaizolowane termicznie, przez co są droższe, ale też trwalsze niż pompy typu split.

Zalety i wady powietrznych pomp ciepła

Pompa ciepła jest ekologicznym źródłem ciepła. Co prawda wymaga ona zewnętrznego źródła energii do przesyłania produkowanego przez pompę ciepła (bez prądu pompa ciepła nie działa) to przyjmuje się, że pompa ciepła wytwarza około 5 razy więcej energii niż potrzeba do podtrzymania jej pracy. Pompa ciepła nie emituje spalin, pyłów ani popiołów, nie wymaga też kotłowni ani składu opału. Pompa ciepła pasuje do instalacji niskotemperaturowych takich jak ogrzewanie podłogowe, dlatego koniecznie trzeba to wziąć pod uwagę, planując inwestycję w pompę ciepła. Powietrzne pompy ciepła doskonale sprawdzają się w umiarkowanych temperaturach. Koszty ogrzewania mogą być wówczas dwukrotnie niższe niż przy ogrzewaniu gazowym. Przy silnych mrozach powietrzna pompa ciepła zużywa więcej prądu. Powietrzna pompa ciepła nie wymaga dużej powierzchni działki ani kosztownych instalacji kolektorów. Koszt całej inwestycji jest zawsze uzależniony od konkretnych warunków i dlatego warto spytać o wstępną wycenę zakupu i montażu pompy ciepła. 

Właściciele istniejących domów jednorodzinnych mogą w ramach ulgi termomodernizacyjnej odliczyć koszt zakupu pompy ciepła wraz z osprzętem od dochodu w załączniku PIT-O w rocznym zeznaniu podatkowym bez względu na sposób rozliczania z urzędem skarbowym. To dodatkowy argument przemawiający na korzyść takiej inwestycji.

5 1 vote
Article Rating
Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Treści zawarte na OFIO powinny być konsultowane z lekarzem, specjalistą lub fachowcem.
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx