Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

14 lipca 2024

Zakup nieruchomości od dewelopera- o czym warto wiedzieć?

I przyszedł czas na Ciebie. Mała kawalerka, która sprawdzała się kiedy byliście jeszcze na studiach i nie było dziecka w drodze, przestała spełniać swoją rolę. Czas rozejrzeć się za nowym „M”. I tu pytanie- nowym? Czyli kupno mieszkania od dewelopera, tzw. zakup na rynku pierwotnym? A może to będzie używane „M”? Z rynku wtórnego?

Decyzja należy do Ciebie. Ja chcę Ci opowiedzieć o poszczególnych krokach, które czekają Cię, jeśli zdecydujesz się na zakup nieruchomości od dewelopera.

Określ jakie masz oczekiwania względem swojego przyszłego mieszkania.

Zastanów się jak duże ma być mieszkanie? Czy to ma być mieszkanie, czy jednak zdecydujesz się na kupno domu od dewelopera? Ile pokoi potrzebujesz? Czy zależy Ci na konkretnej lokalizacji, piętrze. Ważne jest dla Ciebie posiadanie garażu? Jeśli decydujesz się na mieszkanie określ piętro, na którym chcesz mieszkać. A może wiesz, że zależy Ci na ogródku i wtedy pozostają tylko mieszkania na parterze? Albo wręcz przeciwnie- marzy Ci się mieszkanie na poddaszu? Ważne jest również to, jaki maksymalny czas, dajesz sobie na przeprowadzkę. Jaki budżet na remont chcesz przeznaczyć?

Rozpocznij poszukiwania w gąszczu ofert.

Zastanów się od jakiego dewelopera zakupisz swoje nowe lokum. Na początek pomocna będzie wyszukiwarka internetowa. Wpisujesz hasło „mieszkanie rynek pierwotny” i się zaczyna. Możesz też od razu wejść na strony takie jak: „otodom”, „rynek pierwotny”, „obido” i zaznaczając odpowiednie parametry wyszukać interesujące Cię inwestycje. Znając lokalnych deweloperów możesz również wyszukać mieszkań bezpośrednio na ich stronach. Sprawdź dewelopera. Przyda się twoja wiedza o lokalnych inwestycjach, opinie klientów. Z pomocą może też przyjść strona: pewny lokal.

Spotkaj się z doradcą Biura Sprzedaży dewelopera.

W trakcie takiego spotkania dopytaj o wszystkie szczegóły. Na przykład o położenie lokalu i budynku względem stron świata.

Uważnie wysłuchaj informacji na temat usług dodatkowych- tzw. opcja „mieszkanie pod klucz”- firma oddaje Ci mieszkanie gotowe to zamieszkania, oczywiście za dodatkową opłatą. Doradca najpewniej zaproponuje Ci również usługi swojego przedstawiciela banku, jeśli dokonujesz zakupu na kredyt. Pomoże Ci on w formalnościach kredytowych. Te usługi dodatkowe zaoszczędzą Twój czas.

Warto abyś miał dla porównania oferty dwóch-trzech firm deweloperskich. Podejmij decyzję, a potem koniecznie negocjuj cenę. Deweloperzy są otwarci na negocjacje. Zawsze możesz chociaż uzyskać w cenie lokalu garaż, czy piwnicę.

Kiedy już dopniesz warunki zakupu, możesz przystąpić do podpisania umowy rezerwacyjnej. Ta umowa nie wymaga notariusza. Określa wysokość zadatku/zaliczki i na jej podstawie możesz udać się do banku po kredy hipoteczny. Kiedy otrzymasz wstępną pozytywną decyzję banku, podpisz Umowę Deweloperską u notariusza.

Przygotuj się na koszty aktu notarialnego, zależne od wartości nieruchomości. Warto o wzór umowy poprosić wcześniej dewelopera i sprawdzić jakie przysługują Ci prawa, w przypadku spóźnienia z oddaniem lokalu, czy podpisaniem aktu końcowego. Jeśli zakupujesz lokal za gotówkę płacisz samodzielnie zgodnie z harmonogramem w umowie deweloperskiej. Jeśli finansujesz zakup kredytem hipotecznym, to bank przelewa poszczególne transze na rachunek techniczny dewelopera. I tak do momentu odbioru technicznego budynku i lokali od dewelopera przez odpowiednie urzędy. Kiedy deweloper otrzyma takie zaświadczenie, czas na odbiór techniczny Twojego wymarzonego lokalu, tym razem przez Ciebie.

Pamiętaj o spisaniu protokołu! To będzie podstawa, abyś mógł żądać naprawy usterek, jeśli takie są.

A co potem?

Wreszcie wymarzona Umowa Przenosząca Własność. Podpisujesz, dopłacasz resztę ceny i…? Zabierasz się za remont. Ty, Twoja ekipa lub odpowiedni dział dewelopera, jeśli wybrałeś opcję „pod klucz”.

To jak? Ruszamy na poszukiwania?

0 0 votes
Article Rating
Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Treści zawarte na OFIO powinny być konsultowane z lekarzem, specjalistą lub fachowcem.
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx