Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

14 lipca 2024

Jakie choroby neurologiczne najczęściej wykrywa u psów weterynarz?

Układ nerwowy i choroby jego układu dla medycyny były i są ogromnym wyzwaniem, także dla weterynarzy, którzy zajmują się psim układem neurologicznym. U psów zdiagnozowanie choroby jest o tyle trudniejsze, że nie są one w stanie powiedzieć nam co im dolega i jakie objawy się u nich pojawiają. Niektóre z objawów u psów potrafią ujawniać się nagle i są bardzo silne, dlatego ważne jest, aby każdy właściciel wiedział z jakimi objawami łączą się problemy układu nerwowego. Różne objawy chorób neurologicznych na początku bywają bardzo subtelne, z czasem jednak, jeśli nie przywiążemy do nich wagi, będą coraz silniejsze i niebezpieczne, dlatego warto jest odwiedzi ć odpowiednie centrum weterynaryjne, by przebadać swojego psa i rozeznać się w tym jak wgląda leczenie chorób neurologicznych u zwierząt.

Czym są choroby neurologiczne i jakie objawy im towarzyszą?

Układ nerwowy u psów jest podzielony na ośrodkowy i obwodowy. Na ośrodkowy układ nerwowy składa się mózgowie oraz rdzeń przedłużony, a obwodowy układ nerwowy składa się z nerw i ich zwojów. Choroby nerwowe biorą się z nieprawidłowego działania układu nerwowego. Najgorsze z problemów wywoływane są przez dysfunkcje ośrodkowego układu nerwowego oraz przez uszkodzenia obwodowego układu nerwowego i są powodem wielu bardzo poważnych chorób u psów.

Objawy wielu chorób neurologicznych są przeróżne, wszystko zależy od przypadku. Do kluczowych objawów zaliczane są:

 • konwulsje
 • zmieniony stan świadomości (otępienie bądź śpiączka)
 • niedowłady
 • nieprawidłowe zachowanie
 • paraliż
 • przekrzywianie głowy
 • oczopląs
 • omdlenia
 • brak czucia
 • osłabienie
 • ból
 • przeczulica
 • kulawizna
 • ślepota
 • nietrzymanie moczu lub kału

Tego typu problemy należy dokładnie przebadać u weterynarza, który w razie potrzeby skonsultuje się ze specjalistą w dziedzinie neurologii weterynaryjnej. Jeśli zauważasz, któryś z tych objawów u swojego pupila powinieneś odwiedzić gabinet weterynaryjny i skonsultować stan zdrowia z weterynarzem.

Odwiedź to centrum medyczne i skonsultuj leczenie chorób neurologicznych u zwierząt: https://www.neuro-vet.pl.

Żaden z objawów jaki zauważysz u swojego pupila nie powinien być zlekceważony, nawet jeśli jest to coś co wiąże się tylko z lekką apatią lub z wolniejszym poruszaniem się.

Na czym polega badanie neurologiczne?

Badanie neurologiczne jakie wykonuje przychodnia weterynaryjna polega na ocenie stanu świadomości psa, jego postawie i poruszaniu się. Następnie weterynarz przez dokładne omacanie ocenia funkcjonowanie układu mięśniowo – szkieletowego, a także bada reakcję postawy. Jednym z przykładów badanie reakcji postawy jest tzw. reakcja „taczkowania”, które polega na tym, że lekarz podtrzymuje psa pod brzuchem i przenosi ciężar ciała na przednie kończyny psa. Zwierzę, które jest zdrowe będzie w stanie chodzić do przodu oraz na boki skoordynowanymi ruchami. Następnie sprawdza się, poprzez użycie specjalnego młoteczka, odruchy mięśniowe zwierzaka ( młoteczkiem opukuje się ścięgna i mięśnie rozciąga się wrzeciono mięśniowe, przez co powoduje się wyprost kończyn). Następnym krokiem jest badanie nerwów czaszkowych, a także ocenia się wrażliwości czuciowej. Neurologia, to dział medycyny, w którym wykonuje się badanie kliniczne, jest podstawą, którą trzeba wykonać. Do nowoczesnych metod, jakimi wykonuje się badanie należą tomografia komputerowa oraz rezonans magnetyczny, które służą do weryfikacji przyczyn obserwowanych objawów klinicznych, ale nie są w stanie zastąpić dokładnego badania klinicznego pacjenta oraz doświadczenia lekarza.

Najczęstsze choroby neurologiczne jakie pojawiają się u psów, to: padaczka, zespół przedsionkowy (2, 3), dyskopatia, zwyrodnieniowe zwężenie lędźwiowo – krzyżowe (zespół ogona końskiego). Leczenie chorób neurologicznych, to długi i wymagający proces. Objawy chorób mogą pojawić się przy różnych chorobach i mieć bardzo wiele przyczyn. Nie zawsze, nawet silne objawy, muszą mieć związek z ciężkimi zmianami w mózgu. W procesie leczenia, najważniejsze jest to, by odpowiednio zdiagnozować objawy w dobrym centrum weterynaryjnym.

0 0 votes
Article Rating
Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Treści zawarte na OFIO powinny być konsultowane z lekarzem, specjalistą lub fachowcem.
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx