Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

19 lipca 2024

Czym jest faktoring?

Faktoring wierzytelnościowy jest usługą pozwalającą na sprzedaż faktur firmom będącym faktorami. Co to daje? Dzięki temu utrzymuje się płynność finansową w przedsiębiorstwie, bo środki nie zostają zamrożone na kilkadziesiąt dni w wyniku wystawienia dokumentów z długim terminem zapłaty. Jak to działa i jakie są rodzaje faktoringu?

Co to jest faktoring?

zacznijmy od podstaw – faktoring wierzytelnościowy nazywany po prostu faktoringiem to rodzaj usługi polegającej na sprzedaży faktur za gotówkę. Mówi się, że to sposób na pozbycie się zatorów płatniczych, poprawę płynności finansowej oraz na dostęp do zamrożonych dotychczas środków.

Przykład? Firma na prośbę klientów wystawia faktury z długim terminem zapłaty, np. 60 lub 90 dni. Przez to dosłownie zamraża środki uzyskane z kilku transakcji na ten okres. Jeżeli nagle potrzebuje gotówki na inwestycje, pojawia się problem. Tu z pomocą przychodzi faktoring.

Jak to działa?

Jak to dokładnie działa? Przedsiębiorca – faktorant – zgłasza się do firmy faktoringowej, czyli do faktora. Faktor dosłownie wykupuje od przedsiębiorcy należności – faktury przed terminem ich płatności i w krótkim czasie (od kilku godzin do kilku dni) wypłaca mu gotówkę. Później najczęściej faktor odzyskuje należność od odbiorcy usługi – dłużnika, ale dzieje się to już bez udziału faktoranta.

Jak znaleźć faktora? Sprawdź tu: https://wff.com.pl

Schemat działania jest bardzo prosty. Warto jednak mieć na uwadze, że istnieje wiele rodzajów faktoringu.

Rodzaje faktoringu

Dwa podstawowe to faktoring pełny i niepełny. O pełnym nazywanym inaczej właściwym albo bez regresu mówi się wtedy, gdy firma faktoringowa bierze pełną odpowiedzialność za faktury, które wykupiła. Dzięki temu faktorant dosłownie zapomina o należności. Jeśli dłużnik jest niewypłacalny, to faktor zajmuje się procesem windykacyjnym. Faktoring niepełny (z regresem) różni się od pełnego jedną podstawową kwestią – tu faktorant musi zadbać, żeby dłużnik zapłacił należność w terminie. Jeżeli nie uda mu się to, umowa z firmą faktoringową zobowiąże go do zwrotu pieniędzy w określonym czasie.

Oprócz tego faktoring dzieli się na kilka rodzajów w zależności od zakresu usług, jawności, terytorium oraz instytucji. Zakres usług wprowadza podział na faktoring globalny – dotyczący wszystkich faktur wystawianych kontrahentom i pojedynczy – obejmujący wybrane dokumenty księgowe.

W rozróżnieniu ze względu na jawność mówimy o faktoringu otwartym (jawnym) – dłużnik dowiaduje się o przejęciu wierzytelności, ukrytym (cichym albo tajnym) – kontrahent nie wie o przejęciu i przelewa pieniądze na konto wskazane na fakturze oraz półotwartym – wiadomość o przejęciu dociera do kontrahenta dopiero wtedy, gdy spóźni się z płatnością.

W sytuacji kiedy firma działa na arenie międzynarodowej, można mówić o faktoringu międzynarodowym importowym i eksportowym, zaś w przypadku jednostek zarejestrowanych w Polsce – o faktoringu krajowym.

Ostatni podział wyszczególnia faktoring bankowy oraz poza-bankowy. Bankowy jest prowadzony przez banki i obejmuje obsługę przedsiębiorstw z sektora MŚP, zaś poza-bankowy tworzą wszystkie pozostałe firmy faktoringowe.

Faktoring odwrotny

Warto wspomnieć również o faktoringu odwrotnym nazywanym również zobowiązaniowym. Z tej usługi mogą skorzystać kupujący, którzy chcą wydłużyć czas przeznaczony na zapłatę faktury. Wtedy w terminie płatności faktor przeleje pieniądze kontrahentowi, a kupujący w momencie określonym w umowie uiści konkretną kwotę już bezpośrednio na konto faktora.

0 0 votes
Article Rating
Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Treści zawarte na OFIO powinny być konsultowane z lekarzem, specjalistą lub fachowcem.
Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Bibby Financial Services
3 lat temu

Faktoring nie tylko pomaga utrzymać płynność finansową, ale także umożliwia inwestycje i wdrażanie długofalowych strategii rozwoju. Dzięki temu firma pozycjonuje się na rynku i jest bardziej konkurencyjna. Jest to pochodna szybkiego dopływu kapitału i stabilności finansowej, którą zapewnia faktor. Poza wymienionymi typami faktoringu istnieją także możliwości skrojone na miarę potrzeb np. mikrofaktoring, faktoring transportowy czy faktoring masowy. Te usługi oferuje Bibby Financial Services – niezależna firma faktoringowa działająca globalnie ponad 35 lat.

1
0
Dodaj komentarzx