Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

19 lipca 2024

Pieski miniaturki – jakie to rasy?

Pies bez dwóch zdań to najlepszy przyjaciel człowieka. Jest to zwierzę domowe, które prawdopodobnie zostało udomowione około 10 tysięcy lat p.n.e. Wielu ludzi pała do nich ogromną miłością i słusznie!

Psy miniaturki to grupa psów, które są kształtowane w ten sposób, by były przyjazne i sympatyczne dla ludzi. Choć często te maleństwa potrafią być bardzo charakterne i humorzaste. Pomimo tego urzekają swoimi słodkimi oczkami i maleńkim ciałkiem. Mają być one małymi towarzyszami codziennego życia. Wielbicie właśnie tej grupki piesków wybierają mniejsze rasy ze względu na to, że:

 • są mniejsze i bardziej sprawdzają się do mieszkań w blokach,
 • mniej jedzą, więc koszty ponoszone na zakup karmy są mniejsze,
 • nie wyrządzają tak wielkich szkód w domu,
 • nie potrzebują tak dużej przestrzeni,
 • małego psa łatwiej przetransportować,
 • duże psy są o wiele kosztowniejsze w utrzymaniu (suplementy, leki),
 • lekarstwa dla małych psów cenowo wychodzą taniej,
 • akcesoria również są tańsze dla maluchów

Psy miniaturowe wymagają specjalnych imion, przeczytaj nasz poradnik: https://zwierzaki.pl/imiona-dla-psa

Rasy psów miniaturowych

Niektóre psy miniaturki sprawdzą się idealnie przy dziecku: https://www.rmf.fm/magazyn/news,36925,jaki-pies-bedzie-odpowiedni-dla-dziecka.html

 • Chihuahua – istnieją dwie odmiany tej rasy: krótkowłosa i długowłosa. Długość życia tych piesków waha się od 12 do 20 lat. Pieski te są bardzo żywiołowe, towarzyskie i często zazdrosne. Ważą od 1,5 do 3 kg, a ich wzrost od 15 do 23 cm. Zwierzątka te spotykane są w barwach: czekoladowej, białej, czarnej, płowej i złotej. Nazwa tych psów pochodzi z Meksyku. Mimo swojej wielkości chihuahua potrafi być bardzo odważna. Nie wykazują one przejawów chorobowych, ale towarzyszy im częste drżenie ciałka.
 • Shih Tzu – rasa psów zakwalifikowana do towarzyskich, są w typie jamnikowatym. Żyją od 10 do 16 lat. Rasa pochodzi z Tybetu, z uosobienia są wesołe, przyjazne i bardzo inteligentne. Łatwo nauczyć ich różnych sztuczek. Umaszczenie, w jakim występują to: czarna, biała, wątrobiana i pręgowata. Masa ich ciała: od 4 do 7,2 kg.
 • Yorkshire Terrier – popularny piesek domowy, każdy chciałby go mieć ! Są malutkie, bo ich maksymalna masa ciała powinna wynosić 3,5 kg. Natomiast wzrost od 18 do 23 cm. Pieski występują w umaszczeniu: blue and tan, stalowo- złotym, czarnym podpalanym. Z natury są odważne, inteligentne i bardzo pewne siebie. Żyją od 13 do 16 lat. Pieski mają długą sierść, co wygląda pięknie, ale wiąże się również z ogromnym poświęceniem dla pielęgnacji. Yorkom często nie wypadają kły mleczne, a to wiąże się z zabiegiem usuwania. Starsze osobniki mogą cierpieć na kataraktę.
 • Mops – pochodzi z Chin i są typu dogowatego. Długość ich życia waha się w przedziale od 12 do 15 lat. Pieski są bardzo radosne, czułe, urocze i uparte. Czasem bywają też złośliwe. Mopsy wymagają szczególnej opieki, ponieważ często cierpią na choroby serca, przepuklinę pachwinową, czy urazy kręgosłupa. Mogą zdarzać się również problemy z gałkami ocznymi, czy oddychaniem. Nie jest to, więc rasa dla każdego, bo potrzebuje dużo uwagi.
 • Maltańczyk – pieski żyją od 12 do 15 lat. Ich waga maksymalna to 4 kg, zarówno u samicy, jak i u samca. Z charakteru są to pieski radosne, czułe i inteligentne. Nie ma częstej konieczności strzyżenia tych psów. Pies lubi cierpieć na alergie pokarmowe, a dodatkowo trzeba wymaga codziennej pielęgnacji oczu i codziennego czesania.
 • Jack Russell Terrier – pochodzi z Anglii. Występuje w umaszczeniu białym, srokatym, czarno- białym i biało- brązowym. Długość ich życia wynosi od 13 do 16 lat. Są to już troszkę większe pieski, ponieważ osiągają wagę nawet 8 kg. Pieski są bardzo energiczne, hałaśliwe i bywają uparte. Psy są bardzo mało wymagające w pielęgnacji i punkcie zdrowotnym (natomiast nie wolno bagatelizować objawów żadnej choroby).

Oto zestawienie kilku, najbardziej i najczęściej wybieranych ras piesków miniaturowych. W opisach zostały zawarte dość istotne informacje, na które również warto zwrócić uwagę dobierając dla siebie odpowiedniego psiaka.

Jakiego psa miniaturkę wybrać?

Oczywiście dobór pieska to kwestia indywidualna. Natomiast decydując się na posiadanie jakiegokolwiek zwierzaka powinniśmy wiedzieć, że jest to żywe stworzenie i potrzebuje opieki, troski. Musimy zapewnić im podstawowe warunki i aspekty niezbędne do normalnego funkcjonowania. Ludzie właśnie często decydują się na wybór pieska. Piesek miniaturowy powinien nie tylko pięknie wyglądać, ale przed zakupem, czy adopcją warto sprawdzić, jakie uosobienie ma piesek, czy ma tendencję do chorób, jeśli tak to jakich, jakie karmy będą odpowiednie, w jakie akcesoria się zaopatrzyć. Wybór należy tylko do nas, ale musimy skupić się na wyżej opisanych aspektach.

0 0 votes
Article Rating
Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Treści zawarte na OFIO powinny być konsultowane z lekarzem, specjalistą lub fachowcem.
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx