Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

12 lipca 2024

Ładowarki obrotowe – zastosowanie

Ładowarki obrotowe, a mówiąc dokładniej wózki jezdniowe podnośnikowe z wysięgnikiem z mechanicznym napędem podnoszenia, przydają się przede wszystkim przy wykonywaniu robót budowlanych, ale coraz częściej wykorzystuje się je także w gospodarstwach rolnych. Jakie są ich cechy charakterystyczne i gdzie jeszcze można spotkać te urządzenia?

Ładowarki obrotowe to wielofunkcyjne maszyny, których największą zaletą jest uniwersalność. Przydają się tam, gdzie trzeba dotrzeć do trudno dostępnych miejsc. Mają wyjątkowo duży zakres pracy dzięki możliwości obracania się o 360 stopni i wysięgnikowi podnoszącemu ładunek na znaczną wysokość. Z dodatkowym osprzętem, np. hakiem, pługiem, kosiarką, wciągarką, platformą roboczą czy zaciskiem z powodzeniem zastępują inne urządzenia robocze, tworząc tym samym swoisty park maszynowy.

Gdzie można kupić ładowarki obrotowe? Sprawdź ofertę producenta: https://www.magnith.pl

Najczęstsze wykorzystanie ładowarek obrotowych

Z tego względu najczęściej wykorzystuje się je w budownictwie m.in. do transportu ciężkich bloków, belek czy elementów konstrukcyjnych. Wówczas wybiera się ładowarki o dużym udźwigu – powyżej 20 ton. Jeżeli budowa prowadzona jest w trudnym terenie, można bez problemu zamówić maszyny z napędem 4×4, specjalnym trybem sterowania kołami nazywanym chodem kraba oraz podporami stabilizującymi pozwalającymi na bezpieczne działanie nawet na grząskim gruncie.

Bardzo chętnie ładowarki teleskopowe zwłaszcza w wersji obrotowej wypożyczane są do prowadzenia prac porządkowych w gospodarstwach rolnych. W zależności od dołączonych elementów dodatkowych mogą zastępować maszyny do transportu paszy, beczek do przechowywania albo płodów rolnych w trakcie zbiorów.

Gdzie jeszcze można zobaczyć ładowarki obrotowe?

Te urządzenia stają się coraz popularniejsze w kopalniach oraz w kamieniołomach, ponieważ mogą działać nie tylko na powierzchni, lecz także pod ziemią. Służą zazwyczaj do przewożenia lub przenoszenia ciężkich ładunków, chociaż wykorzystuje się je również w konserwacji sprzętów umieszczonych w trudno dostępnych miejscach.

Gdzie jeszcze można spotkać ładowarki teleskopowe? Na lotniskach. Mogą oczyszczać pasy startowe, transportować urządzenia i ludzi w celu dokonania niezbędnych napraw na wysokościach albo holować samoloty.

Zalety ładowarek obrotowych

Jak wspomniano na początku, za największą zaletę ładowarek obrotowych uznaje się ich uniwersalność. Szeroka oferta maszyn dostępnych na rynku umożliwia dostosowanie ładowarek i akcesoriów do potrzeb konkretnej firmy. Urządzenia są na tyle nowoczesne, że zapewniają wysoki komfort pracy. Mogą być wyposażone w regulowane fotele i kolumnę kierowniczą, klimatyzację, bezprzewodowe sterowanie ramienia oraz napęd hydrostatyczny.

Niektóre modele mają naprawdę niewielkie rozmiary, aby móc przemieszczać się po wąskich przestrzeniach i dosięgać tam, gdzie przy wykorzystaniu innych maszyn byłoby to wyjątkowo trudne. Uwaga, do obsługiwania ładowarki obrotowej wymagane są uprawnienia wydane przez organ jednostki dozoru technicznego.

0 0 votes
Article Rating
Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Treści zawarte na OFIO powinny być konsultowane z lekarzem, specjalistą lub fachowcem.
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx