Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

28 lutego 2024

Nowoczesne oświetlenie

Jeżeli zdecydujemy się na oświetlenie LED w naszych pomieszczeniach, to warto od razu zastanowić się czy nie chcemy zainwestować w ściemniacz ledowy, który pozwoli nam sterować dowolnie natężeniem światła w zależności od naszych potrzeb w danym momencie. Jest to bardzo praktyczne urządzenie a jednocześnie niezwykle designerskie. Każdy kto lubi nowoczesne rozwiązania w swoim domu czy też mieszkaniu z pewnością nie zawiedzie się gdy je zakupi. Istnieje bardzo dużo funkcji jakie można ustawić w danym urządzeniu a producenci cały czas wychodzą na przeciw klientom i ich potrzebom.

Czym jest ściemniacz do ledów i na jakiej zasadzie działa?

Zacznijmy od tego że jeszcze nie wszystkie żarówki LED są przystosowane do systemu ściemniania, więc zawsze zwracajmy na to uwagę podczas zakupów. Najlepszym rozwiązanie będzie zakup oryginalnego kompletu czyli zestaw oświetlenia plus ściemniacz. Urządzenie to ma za zadanie sterować światłem (jednokolorowym). Oprócz podstawowej opcji ściemniania i rozjaśniania, dzięki ściemniaczowi możemy uzyskać różne tryby świecenia lub ustawić czas automatycznego wyłączenia i włączenia.

Podstawowe modele ściemniaczy ledowych

Tego rodzaju kontrolery oświetlenia dzielimy na dwa rodzaje ze względu na siłę napięcia

– ściemniacz 12V który świetnie sprawdza się przy wykorzystaniu niskiego napięcia, więc taśmy ledowe, moduły ledowe czy też żarówki gwintowe mogą z powodzeniem działać na tym urządzeniu.

– ściemniacz 230V który podłączamy bezpośrednio do sieci, służy do obsługi na przykład żarówek z wbudowanym systemem sterowników.

Na rynku dostępne są różne modele ściemniaczy do ledów, w zależności od naszych potrzeb możemy wybrać taki na pilota, ściemniacz do taśm LED, dotykowy, ścienny czy natynkowy.

Ściemniacz LED – podsumowanie

Najważniejszą rzeczą którą należy się kierować przy wyborze takiego urządzenia jest kompatybilność z rodzajem oświetlenia. Należy zawsze dobrze dopytać sprzedawcę o to czy z pewnością dany ściemniacz będzie działał z zasilaniem do jakiego chcemy go podłączyć, oraz czy żarówki jakie chcemy kupić są przystosowane do takiego systemu. Najlepszym rozwiązaniem będzie zakup kompletu, a jeżeli nie jest to możliwe, to zwracajmy uwagę aby wszystko co jest nam potrzebne było wykonane przez jednego producenta. Jeżeli chodzi o to jaki rodzaj jest najbardziej wygodny w użytkowaniu, to są trzy kategorie najczęściej wybierane przez klientów obrotowe, dotykowe, dotykowo- obrotowe, a różnica polega oczywiście na sposobie w jaki dane urządzenie działa. Nie możemy również nie wspomnieć o tym, iż zastosowanie i używanie ściemniacza jeszcze bardziej zwiększa energooszczędność oświetlenia ledowego. Dostosowując natężenie światła, jakie jest nam potrzebne w danym momencie znacznie ograniczamy zużycie energii. Dawne czasy kiedy to wykręcało się jedną z żarówek w lampie gdy światło było zbyt intensywne już dawno odeszły w zapomnienie, teraz nadszedł czas na nowoczesne rozwiązania z których jak najbardziej powinniśmy korzystać. Czy ściemniacz LED jest dobrym wyborem? Oczywiście że tak, super rozwiązanie i inwestycja która z na pewno sie nam zwróci.

0 0 votes
Article Rating
Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Treści zawarte na OFIO powinny być konsultowane z lekarzem, specjalistą lub fachowcem.
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx