Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

17 października 2021

Skaleczenia i otarcia – jak poprawnie je opatrywać?

Skaleczenia i otarcia z pewnością zdarzają się każdemu – w szczególności są to dzieci, osoby uprawiające sport wyczynowy czy pracownicy fizyczni. Są one nierozłącznym elementem egzystencji. Drobne skaleczenia lub otarcia mogą z czasem stać się uciążliwe, a niepoprawnie opatrywane, mogą prowadzić do powstawania infekcji i zakażeń bakteryjnych, dlatego tak ważne jest, aby znać poprawne techniki pierwszej pomocy.

Przygotowanie do udzielenia pomocy

Przed przystąpieniem do pierwszej pomocy powinieneś pamiętać, aby zadbać o higienę dłoni. Myjąc je pod ciepłą wodą z mydłem lub ubierając ochronne rękawiczki, nie narazisz drugiej osoby na możliwość wdania się infekcji poprzez niedoinformowanie. Warto również wyposażyć swoją apteczkę w podręczny środek dezynfekujący, np. Argotiab. Dzięki temu zawsze będziesz przygotowany do podjęcia się pierwszej pomocy oraz zminimalizowania ryzyka powstania infekcji.

Odpowiedni środek dezynfekujący

Argotiab tworzy barierę ochronną dla skóry oraz zapobiega powierzchniowym uszkodzeniom jej warstw, które prowadzącą do rozpulchniania naskórka i powstawaniu ran. Produkt ten wspomaga naturalną regenerację skóry, przywracając jej prawidłowe warunki fizjologiczne. Jest źródłem bogatych składników, które przeciwdziałają rozwojowi infekcji ran. Argotiab w aptece internetowej jest dostępny w atrakcyjnych cenach, a jeśli decydujesz się na aptekę stacjonarną to serwis Gdziepolek.pl ma możliwość porównywania cen w tysiącach placówek. Dzięki temu masz pewność, że wypierzesz najkorzystniejszą opcję.

Skład Argotiabu i jego prozdrowotne działanie:

 • TIAB – buduje barierę ochronną dla skóry oraz wspiera proces gojenia się każdej rany,
 • kaolin medyczny – wspomaga proces krzepnięcia krwi,
 • kwias hialuronowy – przyśpiesza proces gojenia się, utrzymuje nawilżenie, wspiera elastyczność tkanek oraz zapobiega powstawaniu blizn.

Dodatkowo w Twojej apteczce powinny znaleźć się produkty takie jak rękawiczki ochronne, elastyczne bandaże, kompresy gazowe o różnych rozmiarach, plastry opatrunkowe oraz płyn do dezynfekcji rąk.

Pierwsza pomoc w pigułce

Jak poprawnie opatrywać skaleczenia?

Kolejność działań jest następująca:

 1. Przemyj ranę wodą z dodatkiem mydła.
 2. Zdezynfekuj skaleczenie łagodnym produktem do tego przeznaczonym.
 3. Zatamuj krwawienie poprzez przytrzymanie na niej jałowej gazy.
 4. Gdy krwawienie ustąpi, załóż odpowiedni opatrunek w zależności od skaleczenia, np. plaster lub gazę.

 Jak poprawnie opatrywać otarcia?

Tu postępuj podobnie jak w przypadku skaleczeń.

 1. Przemyj ranę wodą,
 2. Zdezynfekuj ją produktem bakteriobójczym do tego przeznaczonym.
 3. Załóż odpowiedni opatrunek w zależności od wielkości otarcia, np. plaster piankowy.

 Czego należy nie robić przy opatrunku ran?

Istnieje kilka błędów, których nie wolno popełniać przy opatrunku ran, ponieważ może to skutkować m.in. zanieczyszczeniem rany i pojawieniem się zakażenia. Przede wszystkim:

 • nie udzielaj pierwszej pomocy z niezdezynfekowanymi dłońmi,
 • nie stosuj intensywnej dezynfekcji ran np. poprzez ich tarcie, 
 • nie używaj produktów do dezynfekcji zawierających w swoim składzie alkohol lub jodynę, gdyż mają właściwości wysuszające oraz podrażniające dla skóry,
 • do opatrunku nie używaj waty lub gazika, ponieważ mogą przyklejać się do rany oraz przy próbie ich zdjęcia bardziej podrażnić tkanki, powodując dodatkowy ból oraz dyskomfort,
 • unikaj zbyt częstych zmian opatrunków, aby uniknąć podrażnienia regenerującej się skóry. 

fot: pixabay.com

0 0 votes
Article Rating
Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Kontakt dla firm zainteresowanych publikacjami na Ofio: reklamajola@wp.pl
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx
()
x