Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

19 lipca 2024

Hale magazynowe – rodzaje obiektów

W trakcie opracowywania projektu hali magazynowej trzeba określić nie tylko jej powierzchnię i wielkość w pionie, lecz także funkcję i typ konstrukcji. W zależności od tego, które kryterium weźmie się pod uwagę, mówi się o różnych rodzajach magazynów.

Hale stalowe, w tym te przeznaczone do składowania, powinny być dopasowane do wymagań i oczekiwań firm, które będą z nich korzystać. Jeżeli klient decyduje się na zamówienie indywidualnego projektu, może samodzielnie dobrać nie tylko powierzchnię i rodzaj obiektu, lecz także jego wielkość w pionie oraz typ konstrukcji.

Hale magazynowe – kryterium wysokości

Wysokość budynków określa się, uwzględniając dwie klasyfikacje. Pierwsza z nich mówi o wysokości obiektu, którą oblicza się od poziomu terenu budowlanego. Według tego podziału istnieją budynki: niskie (do 12 m włącznie), średniowysokie (od ponad 12 m do 25 m włącznie), wysokie (od ponad 25 m do 55 m włącznie) oraz wysokościowe (powyżej 55 m).

Druga klasyfikuje hale stalowe i inne rodzaje magazynów, uwzględniając wysokość składowania. Mówimy o obiektach niskiego składowania – do 4,2 m, średniego składowania – od 4,2 m do 7,2 m oraz wysokiego składowania nazywanych również wielokondygnacyjnymi – ponad 7,2 m do nawet 25 m.

Najczęściej wybieranym typem są hale magazynowe wysokiego składowania, ponieważ pozwalają na maksymalne wykorzystanie kubatury obiektu. Na stosunkowo niewielkiej powierzchni można umieścić zabudowę wielopiętrową, na której da się przechowywać wiele produktów. Co istotne, takie hale wymagają specjalistycznego wyposażenia – wózków widłowych wysokiego składowania pracujących powyżej wysokości 13 m lub automatycznych układnic magazynowych.

Gdzie można zamówić hale stalowe wysokiego składowania albo hale produkcyjne? Sprawdź ofertę: https://commercecon.pl

Typy konstrukcji magazynów

Obiekty przemysłowe takie jak magazyny dzieli się również ze względu na typ konstrukcji. Mówi się wówczas o magazynach otwartych, półotwartych i zamkniętych. Magazyny otwarte to place, na których składuje się m.in. wielkogabarytowe materiały budowlane albo produkty ogrodnicze wymagające dostępu powietrza. O półotwartych mówi się wtedy, gdy przechowywanie odbywa się pod zadaszeniem, np. pod wiatami. Ten typ również wykorzystuje się np. w branży budowlanej. Magazyny zamknięte to budynki murowane lub hale stalowe z bramami i dokami załadowczymi. Przeznaczenie tych obiektów jest bardzo szerokie – od przechowywania gotowych paczek oczekujących na wysyłkę, aż po tymczasowe magazynowanie owoców i warzyw.

Hale magazynowe – podział ze względu na funkcje

Jeszcze innym podziałem hal magazynowych jest ten uwzględniający ich funkcje. Najczęściej wymienia się tu magazyny dostawcze, w których przyjmuje się ładunki, gromadzi je, a także kompletuje elementy dostawy do dalszej wysyłki; produkcyjne – przechowuje się w nich albo podzespoły i części, albo gotowe produkty oraz przeładunkowe – tu towary trafiają na kilka godzin lub kilka dni zanim zostaną przygotowane do dalszego transportu. Oprócz tego istnieją m.in. magazyny rozdzielcze i celne.

0 0 votes
Article Rating
Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Treści zawarte na OFIO powinny być konsultowane z lekarzem, specjalistą lub fachowcem.
Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Michał
1 rok temu

Hale magazynowe to przyszłość

1
0
Dodaj komentarzx