Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

19 lipca 2024

Kontener na gruz czysty i zmieszany – jaki wybrać?

W trakcie remontu i po jego zakończeniu pozostaje wiele odpadów, których nie można wyrzucić do zwykłego kosza na śmieci. Pozbycie się gruzu nie musi być jednak problemem. Istnieje opcja, by zamówić specjalny kontener na gruz, który mieści duże ilości odpadów budowlanych. Należy jednak wybrać odpowiedni jego rodzaj, by uchronić się przed ewentualnymi konsekwencjami.

Gruz, czyli odpady budowlane

Pod pojęciem gruz kryje się nic innego, jak wszelkie materiały pozostające po remontach, budowach i rozbiórkach. Są to odpady, nie nadające się do ponownego użycia. Do gruzu można zaliczyć m.in. zniszczone czy potłuczone kafelki, ceramikę, cegły, pustaki i wszelkie inne odpady budowlane.

Należy pamiętać, że według polskiego prawa, zabronione jest wyrzucanie gruzu do pojemników na odpady komunalne. Łamiąc ten przepis można narazić się na konsekwencje prawne i finansowe. Za tego rodzaju wykroczenie przewidziany jest mandat w wysokości nawet 5000 zł. Gruz w zwykłych koszach na śmieci może też spowodować uszkodzenie śmieciarki. W takim przypadku koszt naprawy ponosi osoba odpowiedzialna za wyrzucenie odpadów do nieodpowiednich kontenerów.

Popularnym rozwiązaniem problemu z odpadami budowlanymi jest zamówienie specjalnego kontenera. Można go wynająć na czas trwania prac i uchronić się od zbędnych kosztów, jakimi są mandaty.

Kontener na gruz czysty

Jest to najtańszy sposób pozbycia się śmieci pozostałych po remoncie. Można do niego wyrzucać jedynie określony rodzaj odpadów. Są to gruz betonowy i ceglany czysty. Dopuszczalne jest, by w kontenerze znajdowały się również niewielkie ilości innych odpadów, tj. piasku, dachówki, glazury czy gleby. Tylko prawidłowo zapełniony kontener zostanie odebrany. W przypadku chęci pozbycia się w ten sposób innego rodzaju odpadów, kontener może zostać nieodebrany a oplata za jego wynajem podniesiona.

Kontener na odpady zmieszane

Kontener na odpady zmieszane to nieco droższe rozwiązanie, jednak jest też bardziej praktyczne. Rodzaj odpadów, które mogą być do niego wyrzucone nie jest tak restrykcyjnie określony, jak w przypadku pojemnika na gruz czysty. Można do niego wyrzucać wszystkie odpady budowlane, a także inne materiały, których nie można pozbyć się w przydomowym koszu. Są to np. butelki szklane i PET, złom i płyty kartonowo-gipsowe. Dodatkowe śmieci nie mogą jednak przekraczać więcej niż 5% zawartości kontenera.

Czy wynajem kontenera się opłaca?

Jest to najczęściej wybierana opcja przez wszelkie firmy budowlane. Staje też coraz popularniejsza wśród osób prywatnych, które są w trakcie remontu czy rozbiórki. Istnieją specjalne firmy, które zajmują się wynajmem np. kontenery Lubin, które oferują niezwykle wytrzymałe i pojemne kosze na odpady. Należy pamiętać, że to jeden z nielicznych sposobów pozbycia się gruzu, które są w pełni legalne. Koszt wynajęcia jednego kontenera kształtuje się różnie, w zależności od jego pojemności. Przy mniejszych remontach wystarczy pojemnik do 5,5 m3, przy większych przeróbkach czy budowach lepiej sprawdzi się większy, do 7 m3. Koszt wynajmu mniejszego kontenera to około 300 zł, przy większym ceny wahają się od 400 do 500 zł.

0 0 votes
Article Rating
Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Treści zawarte na OFIO powinny być konsultowane z lekarzem, specjalistą lub fachowcem.
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx