Laboratorium Wytrzymałościowe Tenslab – przykłady badań

Laboratorium Wytrzymałościowe Tenslab, którego siedziba znajduje się w Gdańsku, oferuje kompleksowe usługi badań mechanicznych. Niewątpliwą zaletą Laboratorium Wytrzymałościowego Tenslab jest nowoczesna aparatura, z pomocą której wykonywane są badania. Ponieważ Laboratorium przygotowuje próbki do badań we własnym zakresie, znacznie skraca to czas oczekiwania Klientów na wyniki badań.
Badania prowadzone przez Laboratorium Wytrzymałościowe Tenslab prowadzi się w celu dokonania kwalifikowania technologii spawalniczych. Badania te są także przydatne w celu oceny umiejętności spawaczy, operatorów spawania oraz kandydatów na te stanowiska.
Laboratorium Wytrzymałościowe Tenslab – zakres usług
Laboratorium oferuje liczne oraz zróżnicowane metody badań próbek. Zalicza się do nich m.in.:
- badania metalograficzne mikroskopowe oraz makroskopowe. Badania makroskopowe oraz mikroskopowe różnią się między sobą przede wszystkim stosowanym powiększeniem. Obserwacje makroskopowe przeprowadza się okiem nieuzbrojonym, szkłem powiększającym lub mikroskopem stereoskopowym, nie przekraczając powiększenia 50x. Natomiast obserwacje mikroskopowe przeprowadza się z wykorzystaniem mikroskopu świetlnego lub skaningowego mikroskopu elektronowego.
- próba udarności, dzięki której możliwe jest zbadanie stopnia odporności materiału na pękanie pod wpływem obciążenia dynamicznego. Próba udarności służy do określenia pracy łamania lub rozszerzenia bocznego materiału i wykonywana jest np: w temperaturze pokojowej, w temperaturach obniżonych do -60 oC oraz z wykorzystaniem ciekłego azotu (tzn. w temperaturze -196 oC).
- statyczna próba rozciągania metali, dzięki której możliwe jest sprawdzenie własności wytrzymałościowych próbki. Metoda ta polega na rozciąganiu otrzymanej próbki aż do momentu, w którym materiał zostanie rozerwany. Próba rozciągania pozwala określić między innymi: wytrzymałość na rozciąganie, umowną lub wyraźną granicę plastyczności, wydłużenie procentowe po rozerwaniu. Laboratorium Wytrzymałościowe Tenslab przeprowadza próbę rozciągania materiału w zgodzie z normami:
- PN-EN ISO 9018,
- PN-EN ISO 4136,
- PN-EN ISO 5178,
- PN-EN ISO 6892-1.
- PN-EN 10164,
- PN-EN ISO 6892-2.
Opisane powyżej metody badań próbek to nie jedyne rodzaje usług, które oferuje Tenslab. W ofercie Laboratorium znajdują się także poniższe badania:
- badanie korozyjności,
- analiza składu chemicznego,
- próba łamania,
- badanie zawartości ferrytu,
- pomiar twardości,
- próba zginania.
Laboratorium Wytrzymałościowe Tenslab – najwyższa jakość przeprowadzanych badań
Wykonywanie przez Tenslab usług na najwyższym poziomie jest możliwe dzięki:
- profesjonalnemu podejściu doświadczonych specjalistów pracujących w Laboratorium Wytrzymałościowym,
- akredytacji udzielonej przez Polskie Centrum Akredytacji nr AB 1700 na zgodność z PN-EN ISO/IEC 17025:2018-02).
W celu poznania oferty oraz ustalenia warunków współpracy z Laboratorium zapraszamy do kontaktu z pracownikami pod numerem kontaktowym: +48 739 000 203 bądź za pośrednictwem adresu mailowego: wytrzymalosciowe@tenslab.pl.