Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

19 lipca 2024

Zbieracz wody deszczowej – jaki wybrać?

Woda wodociągowa drożeje z każdym rokiem, a prognozy nie napawają optymizmem. Z uwagi na zmiany klimatyczne występuje duże prawdopodobieństwo utrzymania się trendu. Warto jest więc poszukać oszczędności tym bardziej, że jest możliwość pozyskania wody za darmo.

Deszczówka doskonale sprawdzi się do podlewania upraw, spłukiwania toalety czy umycia samochodu. Trzeba jednak pamiętać, iż sam zbiornik na wodę opadową nie jest wystarczający. Instalację należy uzupełnić o zbieracze wody.

Woda deszczowa – wykorzystanie w gospodarstwie domowym

Magazynowanie wody z opadów pozwoli na uzyskanie sporych oszczędności w domowym budżecie. Poziom ekonomii tego rozwiązania będzie uzależniony od wielkości zbiornika wody, zbieracza oraz powierzchni, z której będzie pozyskiwana deszczówka, śnieg lub grad. Wodę opadową cechuje podwyższona zawartość azotu, dwutlenku węgla i tlenu, dzięki czemu idealnie nadaje się do podlewania przydomowego ogródka lub upraw rolnych. Może być również wykorzystana do produkcji roślinnej w celu rozwodnienia środków ochrony roślin i dalszego opryskiwania. Deszczówkę można również wykorzystać w domu. Dzięki specjalnej instalacji z filtrem woda będzie dostarczana do punktów poboru wewnątrz budynku. Wówczas naturalnie pozyskaną wodę można wykorzystać do spłukiwania toalety, umycia samochodu, podlewania domowych roślin czy sprzątania. 

Czym się kierować przy wyborze zbieracza deszczówki?

Zbieracz deszczówki to element łączący powierzchnię dachu ze zbiornikiem. Aby instalacja była wydajna należy wziąć pod uwagę obszar, z którego będzie odprowadzana woda oraz średnicę rynny. Tylko poprawnie dobrane części będą w stanie sprawnie obsługiwać cały proces gromadzenia wody opadowej. Poza aspektami technicznymi, ważne są walory estetyczne. Coraz częściej spotyka się bowiem dekoracyjne magazyny wody, stąd kolor i wygląd zbieracza również będzie istotny. Należy także wybrać odpowiedni system montażu oraz określić budżet, jakim dysponuje inwestor. 

Zbieracze wody: silikonowe lub nasadzane na rynny

Wśród zbieraczy wyróżnia się podstawowe oraz bardziej rozbudowane, posiadające filtry i zawory. Do najprostszych rozwiązań zaliczane są silikonowe zbieracze wody montowane wewnątrz rynny. W celu zainstalowania elementu należy zrobić niewielki otwór dołączoną do zestawu wyrzynarką lub wiertnicą. Ten wariant zbieraczy – w przeciwieństwie do drugiej grupy – nie posiada filtra usuwającego zanieczyszczenia. W celu zamontowania zbieraczy nasadzanych na rynny konieczne jest wycięcie jej fragmentu. Niezależnie od wybranego rodzaju łącznika dachu ze zbiornikiem, w niektórych modelach zbieraczy są dostępne zawory odcinające dopływ wody. To rozwiązanie pomoże zapobiec rozsadzeniu magazynu w okresie zimowym. Obie grupy zbieraczy są dostępne w Aquatechnika.

Z uwagi na fakt, że przepisy zabraniają odprowadzania wody deszczowej na sąsiednią działkę czy ulicę, a nadmiar deszczówki może prowadzić do podtopień terenu, idealną opcją na magazynowanie darmowej wody są zbiorniki. To także świadome reagowanie na narastający problem suszy oraz sposób na dodatkowe oszczędności w domowym budżecie.

0 0 votes
Article Rating
Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Treści zawarte na OFIO powinny być konsultowane z lekarzem, specjalistą lub fachowcem.
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx