Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

19 lipca 2024

Ile kosztuje ubezpieczenie ciężarówki i dlaczego jest droższe od ubezpieczenia samochodu osobowego?

Każdy kierowca ciężarówki czy właściciel firmy transportowej wie, jak duże koszty związane są z ubezpieczeniem takiego pojazdu. Nie da się ukryć, że wykupienie polisy w tym przypadku to wydatek nawet wielokrotnie wyższy, niż przy autach osobowych czy nawet większych busach. Jednak od OC nie ma ucieczki. Jest obowiązkowe, za jego brak grożą wysokie kary, a spowodowanie wypadku nieubezpieczoną ciężarówką oznacza pokrycie wszystkich strat z własnej kieszeni. Ile w takim razie kosztuje taka polisa i czemu jest tak droga? Sprawdź już teraz!

OC na ciężarówkę jest drogie, ale kara za jego będzie bardziej dotkliwa!

To prawda, że ubezpieczenie ciężarówki OC jest drogie, ale pamiętaj, że cena ta jest niczym w stosunku do kosztów, na jakie narażasz się, unikając jego kupowania. Nakłada ją Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny (UFG), który w ostatnich latach wykazuje się wyjątkowo dużą skutecznością działania. Dziś brak OC może wyjść nie tylko w czasie rutynowej kontroli policyjnej. Bazy danych prowadzone przez ubezpieczycieli są stale weryfikowane i szansa, że osoba bez OC zostanie „złapana”, są bardzo duże.

Co grozi, za korzystanie z ciężarówki bez ważnej polisy OC? Kary zależne są od tego, jak długo ubezpieczenie nie było kontynuowane:

– do 3 dni – 1560 zł,

– od 4 do 14 dni – 3900 zł,

– powyżej 14 dni – 7800 zł.

Pamiętaj, że kwoty te są zawsze naliczane na podstawie aktualnego minimalnego wynagrodzenia. Oznacza to, że ulegają stałej zmianie, a więc z roku na rok są coraz bardziej dotkliwe.

Jednak powyższa kara to nie wszystko. Jeżdżąc ciężarówką bez OC, ryzykujesz dużo więcej. Jeśli doprowadzisz do wypadku, będziesz zobowiązany pokryć straty wszystkich poszkodowanych z Twojej kieszeni. Gdy dojdą do tego koszty leczenia czy rehabilitacji rannych, mogą to być nawet setki tysięcy złotych!

OC na ciężarówkę – ile kosztuje?

Oczywiście na to pytanie, ile kosztuje ubezpieczenie ciężarówki nie da się odpowiedzieć jednoznacznie. Jak pokazują statystyki, właściciele ciężarówek płacą za OC od około tysiąca do nawet kilku tysięcy złotych. Tak ogromne różnice sprawiają, że zdecydowanie nie powinieneś od razu decydować się na pierwszą napotkaną ofertę. Najlepiej dokładnie przeanalizuj wszystkie dostępne na rynku propozycje, wybierając tę o najniższej cenie.

W przypadku OC spokojnie możesz kierować się właśnie wysokością składki. Zakres ochrony w takim ubezpieczeniu jest regulowany ustawą, a więc w każdym przypadku będzie dokładnie taki sam. Jeśli nie chcesz tracić czasu na żmudne weryfikowanie ofert, zawsze możesz skorzystać ze specjalnego kalkulatora ubezpieczeń. W kilka chwil otrzymasz pełne zestawienie wielu propozycji od najbardziej cenionych firm ubezpieczeniowych.

Skąd tak wysokie ceny ubezpieczeń OC ciężarówek?

Niewątpliwie podstawowe czynniki mające wpływ na wysokość ubezpieczenia OC są takie same, jak w przypadku samochodów osobowych. Co w takim razie powoduje, że kierowcy ciężarówek muszą liczyć się z tak dużymi cenami?

Największy wpływ na ma to skala szkód, jaką może wyrządzić pojazd ciężarowych. Gdy bierze udział w wypadku, zazwyczaj jest ona ogromna, dużo większa, niż przy zderzeniu samochodów osobowych. Trzeba również brać pod uwagę to, że ciężarówki zazwyczaj pracują praktycznie w trybie ciągłym, każdego miesiąca pokonując tysiące kilometrów.

Pamiętaj więc, aby porównywać oferty wielu firm ubezpieczeniowych, zanim dokonasz wyboru. Pomoże Ci w tym porównywarka ubezpieczeń OC, którą znajdziesz na stronie Ubezpieczamy24.com. Skorzystaj z niej już dziś i kup tanio polisę ubezpieczeniową dla ciężarówki!

0 0 votes
Article Rating
Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Treści zawarte na OFIO powinny być konsultowane z lekarzem, specjalistą lub fachowcem.
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx