Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

14 lipca 2024

O czym pamiętać, będąc na diecie wątrobowej?

W każdej diecie najważniejszym punktem jest określenie produktów, które powinno się spożywać. Jedną z najmodniejszych diet tego typu jest dieta wątrobowa. Na czym polega? Dieta wątrobowa powinna być urozmaicona oraz zaspokajać wszystkie potrzeby żywieniowe i energetyczne organizmu. Jakie produkty są zalecane, kiedy powinno się ją stosować i o jakich zasadach należy pamiętać w diecie wątrobowej? Sprawdźcie poniżej.

Kiedy jest stosowana dieta wątrobowa?

Dieta wątrobowa może być stosowana zarówno profilaktycznie, jak również w celu wspomożenia prawidłowego funkcjonowania wątroby w przypadku zaburzeń. Jej głównym zadaniem jest eliminacja wszelkich szkodliwych dla wątroby czynników z jednoczesnym dostarczeniem organizmowi wszystkich niezbędnych składników pokarmowych. Podobnie jak przy każdej innej diecie, nie ma jednej ściśle sprecyzowanej diety wątrobowej. Jest ona ustalana indywidualnie i modyfikowana według potrzeb zdrowotnych pacjenta.

Dieta wątrobowa jest pomocna podczas leczenia poważnych chorób, w okresie rekonwalescencji, ale również przy objawach zaburzenia pracy wątroby niespowodowanych ciężkimi postaciami chorób oraz zachowawczo w celu zadbania o jej zdrowie.

Jakie produkty są wskazane w diecie wątrobowej?

Dieta wątrobowa – 5 porad dotyczących tego, co jeść przy chorej wątrobie.

Bardzo ważnym składnikiem w diecie wątrobowej są warzywa i owoce. Ze względu na zawarte w nich liczne składniki bioaktywne oraz dużą zawartość witamin – zwłaszcza witaminy C – mają działanie odtruwające i przeciwutleniające oraz zapobiegają niszczeniu komórek wątroby. Są one również źródłem najbardziej korzystnego w diecie wątrobowej rozpuszczalnego błonnika. Z warzyw polecane są buraki, brokuły, kalafior, gotowane lub pieczone bez tłuszczu ziemniaki, sałata, cukinia, seler, pietruszka. W przypadku owoców wskazane będzie spożywanie malin, jeżyn, czarnych jagód, winogron, owoców cytrusowych takich jak: pomarańcze i mandarynki, brzoskwiń, moreli.

Istotnym w diecie wątrobowej jest obecność pełnowartościowego białka, dostarczającego niezbędnych aminokwasów. Zapewni go spożywanie ryb takich jak: dorsz, morszczuk, sandacz, halibut, mintaj, szczupak, flądra, oraz mięsa z drobiu i z królika, chudej cielęciny i wołowiny, a także mleka i produktów mlecznych o niskiej zawartości tłuszczu.

Wskazane również w diecie wątrobowej jest spożywanie odpowiednio dobranych tłuszczy, którymi są przede wszystkim nierafinowane oleje roślinne, np. lniany, kokosowy czy oliwa z oliwek. Obecność tłuszczy w diecie jest wskazana ze względu na rozpuszczalność w nich witamin A, D, E, K, mających wpływ na prawidłowe funkcjonowanie wątroby.

Duże znaczenie w prawidłowo ustawionej diecie wątrobowej mają przyprawy i zioła. Wspomagają one pracę wątroby i usprawniają procesy trawienne tłuszczów. Zaliczyć do nich można kurkumę, czarnuszkę, oregano, anyż, koper, majeranek, a z ziół rumianek, mniszek lekarski, ostropest plamisty, melisę i miętę pieprzową, kłącze tataraku.

Korzystnym składnikiem w diecie wątrobowej są również produkty zbożowe, będące źródłem węglowodanów. Zaleca się głównie spożywanie kaszy jaglanej i kaszy manny oraz pszennego pieczywa.

Zasady zdrowego żywienia przy diecie wątrobowej

Przede wszystkim wskazane jest regularne spożywanie pokarmów w niewielkich ilościach, do pięciu-sześciu posiłków dziennie. Przygotowywane potrawy nie mogą być smażone, powinny być gotowane w wodzie lub na parze, albo pieczone w folii lub w naczyniu żaroodpornym. Posiłki powinny być spożywane bez pośpiechu, bezstresowo, a jedzenie dokładnie przeżuwane. Unikać należy żywności wysokoprzetworzonej, zawierającej liczne składniki szkodliwe dla pracy wątroby, jak konserwanty, polepszacze smaku i barwniki. Należy również wyeliminować wszelkiego rodzaju używki: kawę, alkohol, papierosy.

0 0 votes
Article Rating
Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Treści zawarte na OFIO powinny być konsultowane z lekarzem, specjalistą lub fachowcem.
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx