Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

31 marca 2023

Zabezpieczenie wykopów

Większość przedsięwzięć budowlanych łączy się z koniecznością wykonania wykopów. Samo wykonanie jednak nie wystarczy, ponieważ muszą zostać one w odpowiedni sposób zabezpieczone. Nie można dopuścić do tego, żeby dostała się do nich woda lub też aby doszło do osuwania się gruntu. Szczególne znaczenie ma to zwłaszcza wtedy, gdy prace prowadzone są w terenie zabudowanych, jako że brak zabezpieczenia stwarzać może realne zagrożenie i powodować szereg dodatkowych trudności. Istnieje szereg sposobów zabezpieczenia wykopów, poniżej przedstawione zostaną najpopularniejsze.

Metody zabezpieczania wykopów

Obudowa berlińska

Jedną z najpopularniejszych i najczęściej stosowanych metod zabezpieczania wykopów jest tak zwana odbudowa berlińska. Metoda ta nazwę swą zawdzięcza temu, że po raz pierwszy zastosowano ją podczas budowy berlińskiego metra pod koniec XIX wieku. Odbudowa berlińska polega na wykonaniu otworów, a następnie wbicie lub umieszczenie w nich pionowych pali stalowych. Przestrzeń pomiędzy palami wypełniana jest drewnianymi elementami poziomej opinki wraz z pogłębianie wykopu. Sposób ten doskonale sprawdza się jako zabezpieczenie głębokich wykopów, jednak nie jest polecany wówczas, gdy woda gruntowa znajduje się poniżej ich. Najlepiej, aby w bezpośrednim sąsiedztwie nie znajdowały się także inne budynki.

Obudowa paryska

Odbudowa paryska to odmiana opisanej powyżej odbudowy berlińskiej. Wykonuje się ją z prefabrykowanych słupów żelbetowych, do których umieszczane są startowe pręty zbrojeniowe, które następnie odsłania się i odgina podczas wybierania gruntu. Kiedy siatka zbrojeniowa jest ustawiona, fragment obudowy paryskiej ulega zabetonowaniu.

Ścianki szczelne


Kolejną metodą jest wykorzystanie tak zwanych ścianek szczelnych. Stanowią one tymczasowy bądź stały fragment konstrukcji danego obiektu. Polecane są zwłaszcza wtedy, gdy prace budowlane wymagają zabezpieczenia wykopów nie tylko przed osuwaniem się gruntu, ale także przed wodą. Jeśli grunt nie jest szczególnie podatny na zastosowanie tego rozwiązania można odpowiednio go zmodyfikować, na przykład przy pomocy podwiercania bądź podpłukiwania przez płuczki wysokociśnieniowe.
Do wykonania ścianek szczelnych wykorzystywane są podłużne elementy zwane brusami. Mogą być one z drewna, żelbetu, stali bądź tworzyw sztucznych. Przestrzeń, jaka się między nimi znajduje uszczelniona zostaje przy pomocy tak zwanych zamków. Ścianki szczelne montowane mogą być w sposób dwojaki – albo dynamiczny, który generuje drgania, ale jest szybszy; bądź statyczny, przy użyciu prasy hydraulicznej, stosowany głównie w zwartej miejskiej infrastrukturze.

Palisada

Ostatnią metodą zabezpieczania wykopów, o której wspomnimy jest metoda palisady, polecana szczególnie wówczas, gdy prace wykonywane są w warunkach gęstej zabudowy. Palisada pozwala na znaczne ograniczenie wibracji i hałasu. Ponieważ w przypadku tej metody wpuszczane w grunt pionowe pale są niewielkich rozmiarów możliwe jest stosowanie jej nawet wówczas, gdy nieopodal znajdują się fundamenty innych budowli. W wypadku większych głębokości, na jakie prowadzone są wykopy palisadę można rozeprzeć bądź zakotwić wykorzystując w tym celu stalowe lub żelbetowe oczepy. Nie ma potrzeby zakładania opinki, jak ma to miejsce przy wykonywaniu odbudowy berlińskiej.

0 0 votes
Article Rating
Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Treści zawarte na OFIO powinny być konsultowane z lekarzem, specjalistą lub fachowcem.
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx