Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

29 maja 2023

Jakie konto bankowe będzie odpowiednie dla młodzieży?

W ostatnich latach, konta dla dzieci, nastolatków i starszej młodzieży zyskały ogromną popularność. W większości przypadków, ich prowadzenie jest w pełni darmowe, w związku z czym może stanowić idealną ofertę oszczędnościową dla młodej osoby. Dla kogo może być ono zatem założone, jakie należy spełnić wymogi oraz jakie konto bankowe będzie odpowiednie dla młodzieży? Podpowiadamy kilka przydatnych rozwiązań.

Konto dla młodzieży – dla kogo może zostać założone?

Praktycznie każdy istniejący bank umożliwia obecnie założenie konta dla osób młodych. Obecnie można wyróżnić dwa typy kont: dla osób pomiędzy 13. a 18. rokiem życia oraz osób mających od 18 do 26 lat. W przypadku pierwszego konta, nastolatek będzie miał samodzielny dostęp do swoich środków finansowych, jednak rodzic lub opiekun prawny musi również zostać uwzględniony w umowie. Po ukończeniu przez dziecko 18 lat, konto to automatycznie zostaje przekształcone w konto dla osoby pełnoletniej, co oznacza, że warunki jego prowadzenia mogą ulec zmianie. W przypadku drugiego typu kont, czyli od 18 do 26 lat, zostaje ono założone zgodnie z danymi zawartymi w dowodzie osobistym osoby młodej.

Wady i zalety konta dla młodych osób

Analizując oferty dostępnych na polskim rynku banków, można dostrzec, że tego typu konta mają zdecydowanie więcej zalet niż wad. Prowadzenie konta dla młodzieży jest darmowe, a samo wydanie karty również nie wiąże się z żadnymi kosztami. Użytkownik konta dla młodych często może także bezpłatnie wykonywać natychmiastowe przelewy krajowe oraz bez limitu wypłacać gotówkę ze wszystkich bankomatów w Polsce. Istnieją jednak dwie główne wady kont dla młodych: po pierwsze, zazwyczaj wymagany jest określony, minimalny wpływ na rachunek bankowy (np. 300 lub 500 zł), co może stanowić problem dla młodzieży, która nie zawsze jest w stanie spełnić ten warunek. Po drugie zaś, nad kontem osoby niepełnoletniej może sprawować kontrolę jego rodzic lub opiekun, co także można uznać za wadę.

Każde konto dla młodzieży jest łudząco podobne do standardowego konta osobistego, jednak opłaty za jego prowadzenie mogą być znacznie niższe. Rzadziej zdarza się, że takie konto jest w pełni darmowe – nie trzeba spełnić żadnych warunków, aby uniknąć opłat za jego posiadanie.

Obsługa konta. Co, jeśli zostanie popełniony błąd?

Młode osoby są dużo bardziej wrażliwe, w związku z czym mogą bardziej emocjonalnie reagować na pomyłki. Korzystając z konta bankowego, niestety mogą zdarzać się one dość często. Mowa jest nie tylko o wpisaniu niepoprawnej kwoty, ale także wysłaniu pieniędzy do niewłaściwej osoby. Błędny przelew na konto – jak odzyskać środki? Jeżeli przelew nie został zaksięgowany na koncie odbiorcy, istnieje możliwość jego samodzielnego wycofania. W innym przypadku, aby odzyskać środki należy niezwłocznie skontaktować się z bankiem – wówczas adresat zostanie wezwany do zwrotu środków. Jeśli chodzi o konto osoby niepełnoletniej, skontaktować się z bankiem może zarówno ona sama, jak i rodzic, którego dane zostały podane w zawartej umowie.

Jak wybrać najlepsze konto bankowe?

Dokonanie wyboru jest sprawą czysto indywidualną. Tego typu produkty bankowe oferowane są przez wiele placówek, a oferty często są do siebie bardzo zbliżone. Najlepszym wyjściem jest więc zapoznanie się z kilkoma, a następnie wybranie tej, która najbardziej odpowiada oczekiwaniom.

Konto młodzieżowe stanowi świetną opcję dla osób pragnących gromadzić oszczędności, do których będą miały stały dostęp – w dowolnym miejscu oraz czasie!

5 1 vote
Article Rating
Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Treści zawarte na OFIO powinny być konsultowane z lekarzem, specjalistą lub fachowcem.
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx