Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

21 marca 2023

Czym jest alkoholizm i jak można go leczyć?

Alkohol to jedna z najpopularniejszych używek wśród Polaków, która często jest obecna przy okazji uroczystości rodzinnych, spotkań z przyjaciółmi czy relaksowi w domowym zaciszu. Nie jest tajemnicą, że alkohol niekorzystnie wpływa na organizm, jednak spożywany w małych ilościach nie powinien stanowić większego zagrożenia dla zdrowia i życia. Problem pojawia się w momencie, gdy chęć sięgnięcia po kieliszek staje się głównym celem w życiu. Uzależnienie od alkoholu to poważna choroba, która niesie ze sobą bardzo poważne konsekwencje.

Czym jest alkoholizm?

Alkoholizm, nazywany również chorobą alkoholową, to fizyczne i psychiczne uzależnienie od alkoholu etylowego. Nałóg psychiczny objawia się poprzez niemożność odmówienia sobie wypicia alkoholu dla poprawy samopoczucia, natomiast nałóg fizyczny ma swoje odzwierciedlenie we wzmożonej tolerancji na spożywany alkohol, braku kontroli nad ilością i częstotliwością picia, a także objawach zespołu abstynencyjnego pojawiającego przy odstawieniu alkoholu.

Alkoholizm – objawy i pierwsze niepokojące sygnały

Choroba alkoholowa jest bardzo podstępna, ponieważ najczęściej rozwija się latami i to niepostrzeżenie. Jednak kilka sygnałów można uznać za pierwsze objawy rozwoju uzależnienia, a wśród nich można wyróżnić m.in. codzienne spożywanie alkoholu nawet w niewielkich ilościach, picie do posiłków, łagodzenie skutków picia „klinem”, spotkania ze znajomymi stają się pretekstem do picia alkoholu, prowadzenie po „kieliszku” czy luki w pamięci.

Objawy zaawansowanej choroby alkoholowej to natomiast szereg czynników, które stopniowo przybliżają uzależnionego do zrujnowania zdrowia i życia swojego oraz osób współuzależnionych. Do objawów alkoholizmu można zaliczyć: głód alkoholowy (przymus picia), zespół abstynencyjny (drgawki, zaburzenia rytmu serca i skoki ciśnienia, zawroty głowy, nudności, potliwość, stany lękowe, nerwica), koncentrację życia prywatnego i zawodowego wokół picia alkoholu, brak kontroli nad piciem, ciągi alkoholowe czy zwiększoną tolerancję na alkohol.

Alkoholizm – jak podjąć leczenie?

Pierwszym krokiem do wyjścia z choroby alkoholowej jest uświadomienie sobie problemu oraz wyrażenie chęci do walki z nałogiem. Nieleczony często staje się przyczyną tragedii rodzinnych, naraża dzieci na rozwój zaburzeń psychicznych, w tym syndrom DDA, a u kobiet w ciąży zwiększa ryzyko poronienia oraz uszkodzenie płodu – Alkoholowy Zespół Płodowy (FAS). Dobrym startem w walce z nałogiem jest detoks alkoholowy, który pozwala odtruć organizm, nawodnić go i uzupełnić niedobory elektrolitów oraz składników odżywczych. Pomaga przywrócić do stanu trzeźwości, a w połączeniu z terapią alkoholową pod okiem lekarzy psychiatrów, psychoterapeutów i psychologów pozwala na poważnie myśleć o powrocie do normalności bez alkoholu.

0 0 votes
Article Rating
Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Treści zawarte na OFIO powinny być konsultowane z lekarzem, specjalistą lub fachowcem.
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx