Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

14 lipca 2024

Ile czasu zajmuje wyrobienie paszportu?

Paszport to bardzo ważny dokument tożsamości, bez którego nie przekroczymy granicy niemal każdego państwa spoza Unii Europejskiej. Bywa, że zwyczajnie zapominamy o wyrobieniu paszportu, co niestety może spowodować niemałe problemy. Dokumentu paszportowego nie wyrobimy bowiem od ręki i przyjdzie nam na to nieco poczekać. Jak wygląda cała ta procedura i na jakie koszty trzeba się przygotować?

Od czego zacząć wyrobienie paszportu?

Już na wstępie nie mamy dobrych wiadomości dla osób ceniących sobie wygodę załatwiania spraw przez Internet. Paszportu nie wyrobimy sobie bez wychodzenia z domu i w tym celu musimy udać się do dowolnego biura czy też punktu paszportowego, zlokalizowanego na terenie każdego województwa. Tam na miejscu pobierzemy specjalny wniosek paszportowy, wraz z którym należy podać inne obowiązkowe załączniki, takie jak zdjęcie paszportowe, dowód osobisty (do wglądu) oraz dowód uiszczenia opłaty paszportowej.

Ile kosztuje wyrobienie paszportu?

Bazowa cena za paszport wynosi obecnie 140 zł. To od tej kwoty obliczane są wszelkie zniżki i podwyżki, w zależności od sytuacji. Na odpowiednie zniżki mogą liczyć m.in. emeryci, renciści, uczniowie i studenci, a także dzieci z rodzin wielodzietnych i osoby pobierające zasiłki z MOPSu. Ważne jest, aby stosowną opłatę na paszport uiścić jeszcze przed złożeniem dokumentów, ponieważ potwierdzenie dokonania opłaty jest niezbędne, aby ruszyć z procesem wyrabiana dokumentu.

Ile trzeba czekać na paszport?

W przypadku normalnego dokumentu, okres oczekiwania począwszy od dnia złożenia kompletu dokumentów wynosi do 30 dni i może on ulec przedłużeniu (np. w przypadku wystąpienia błędów formalnych itp.). To całkiem długo, a więc bez względu na to, czy czeka na nas największy samolot na świecie lub też największy statek wycieczkowy – warto rozważyć wyrobienie paszportu jak najprędzej. Wyjściem awaryjnym w przypadku nagłego wyjazdu zagranicznego, może okazać się wyrobienie paszportu tymczasowego. Dokument tej wydawany jest najszybciej jak to możliwe, aczkolwiek jego ważność wynosi zaledwie 12 miesięcy od daty wydania dokumentu.

0 0 votes
Article Rating
Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Treści zawarte na OFIO powinny być konsultowane z lekarzem, specjalistą lub fachowcem.
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx