Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

4 grudnia 2022

Kontrola długów w firmie, czyli jak nie dopuścić do tego, aby należno-ści kontrahentów stały się nieściągalne?

Jeśli prowadzisz firmę, z pewnością chociaż raz miałeś do czynienia z niewypłacal-nym klientem. Dziś wyjaśnimy, jak kontrolować firmowe długi, by nie dopuścić do tego, by należności stały się nieściągalne.

Windykacja należności to jeden z najbardziej nielubianych obowiązków przedsiębiorców. Zwłaszcza niewielkich. Trudno się dziwić. Brak odpowiedniego przeszkolenia, wiedzy i narzędzi sprawia, że wielu z nich zwyczajnie nie wie… od czego zacząć. Efektem takiego stanu rzeczy jest przedłużające się oczekiwanie. A to nie sprzyja skuteczności działań windykacyjnych.

Skuteczna windykacja należności a czas

Upływ czasu to jeden z najgorszych wrogów skutecznej windykacji. Jak pokazuje doświadczenie przedsiębiorców, szybkie rozpoczęcie działań windykacyjnych zdecydowanie zwiększa szanse na skuteczne wyegzekwowanie spłaty i odzyskanie pieniędzy. To jednak nie wszystko. Jeśli szybko wdrożysz w życie działania windykacyjne, zmniejszysz także ryzyko powstania należności nieściągalnych. Czym są w praktyce?

Czym są należności nieściągalne?

Należności nieściągalne, jak wskazuje ich nazwa, to należności, których nie można „ściągnąć” od dłużnika. Powstają one w sytuacji, jeśli zaspokojenie roszczeń wierzyciela nie jest możliwe z majątku nieterminowego płatnika. Pojęcie należności nieściągalnych jest silnie związane z pojęciem niewypłacalności.

Należności nieściągalne a niewypłacalność

Jeśli majątek dłużnika nie wystarcza na zaspokojenie zobowiązań wobec wierzycieli lub jeśli dłużnik utracił zdolność do terminowego regulowania swoich zobowiązań, dochodzi do niewypłacalności. W takich okolicznościach nieterminowy płatnik zwyczajnie nie ma z czego regulować swoich zobowiązań. Egzekucja komornicza nie przynosi więc efektów, a należności stają się nieściągalne. Zazwyczaj dochodzi do tego na skutek:

  • umorzenia postępowania egzekucyjnego z powodu braku możliwości otrzymania z egzekucji kwoty wyższej niż koszty egzekucyjne;
  • braku możliwości przeprowadzenia egzekucji ze względu na osobę dłużnika;
  • przedawnienie wierzytelności.

Mówiąc w sporym uproszczeniu, z powodzeniem można uznać więc, że szybsze rozpoczęcie procedury windykacyjnej pozwala zmniejszyć szanse na to, że należności staną się nieściągalne. Zwiększa więc prawdopodobieństwo spłaty.

Jak kontrolować długi w firmie, aby… zmniejszyć ryzyko ich nieściągalności?

Podstawową zasadą, która powinna towarzyszyć czynnościom windykacyjnym, jest szybkość działań. Jeśli kontrahent nie uregulował swojego zobowiązania w terminie, nie czekaj. Każdy dzień zwłoki zmniejsza Twoje szanse na wyegzekwowanie długu. Nie masz doświadczenia w windykacji? Nie wiesz, od czego zacząć i jakich narzędzi użyć? Skorzystaj z wiedzy i doświadczenia kompetentnego partnera. Takim z pewnością będzie Biuro Informacji Gospodarczej InfoMonitor i prowadzony przez nie Rejestr Dłużników. BIG InfoMonitor gromadzi informacje o przeterminowanym zadłużeniu osób i firm. Dane o dłużnikach pochodzą od firm, jednostek samorządu, sądów, banków, a niekiedy też konsumentów.

Współpracując z BIG InfoMonitor, zyskasz kompleksowe wsparcie na każdym etapie procesu windykacji, a także chronić swoją firmę przed dłużnikami w przyszłości.

Udostępnione przez BIG narzędzia pomogą Ci:

  • skutecznie egzekwować spłatę długów. Jeśli klient nie uregulował płatności w terminie, wykorzystaj oferowane przez BIG wezwania do zapłaty, a następnie – możliwość umieszczenia danych nieterminowego płatnika w rejestrze dłużników prowadzonym przez BIG InfoMonitor. Taki wpis znacząco utrudnia, a często wręcz uniemożliwia zaciągnięcie kredytu bankowego, pozyskanie leasingu, a nawet podpisanie umowy na telefon czy internet. Już samo widmo wpisu do rejestru jest dla wielu spóźnialskich płatników wystarczającą motywacją, aby spłacić dług.
  • weryfikować rzetelność płatniczą kontrahentów jeszcze przed rozpoczęciem współpracy. Dzięki temu wyeliminujesz ryzyko podpisania umowy z dłużnikiem;
  • monitorować aktualnych klientów. Jeśli obecny klient dotychczas wywiązywał się ze swoich zobowiązań płatniczych, nie oznacza to wcale, że przez kolejne miesiące i lata pozostanie terminowym płatnikiem. Dzięki usłudze monitorowania szybciej niż inni dowiesz się, jeśli dane Twojego klienta wylądują w rejestrze dłużników. Taka informacja sprawi, że będziesz mógł szybko zareagować i uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji;
  • korzystać z pieczęci wzywającej d terminowej płatności sygnowanej logo BIG-u. Pieczęć zawiera ostrzeżenie, że brak płatności będzie oznaczało wpisanie dłużnika do rejestru dłużników.
0 0 votes
Article Rating
Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Treści zawarte na OFIO powinny być konsultowane z lekarzem, specjalistą lub fachowcem.
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx