Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

24 lipca 2024

Szkolenia dla trenerów psów – uczenie psa posłuszeństwa

Dobra relacja człowieka z psem wymaga dużej ilości pracy i szkolenia. Odpowiednio przygotowany do życia szczeniak wyrasta na stabilnego i posłusznego pupila domowego. Jak nauczyć swojego psa posłuszeństwa? Oto kilka praktycznych wskazówek, które przydadzą się każdemu początkującemu posiadaczowi czworonoga. Dodatkowo są one polecane przez behawiorystów.

Kiedy zacząć szkolenie psa?

Nauka szczeniaka rozpoczyna się już po kilku tygodniach po jego narodzinach. W pierwszym etapie życia, pies obserwuje swoją matkę, to jak się zachowuje i uczy ona go typowych zachowań. Następnie dochodzi do nawiązania pierwszych kontaktów z rodzeństwem, wspólnej zabawy, ustalenia hierarchii oraz wzmacniania wzajemnych relacji. To bardzo istotny okres w życiu szczeniaka, który przekłada się na jego zachowanie w dorosłym życiu.

Psy do 14 tygodnia życia znajdują się w tak zwanym okresie socjalizacji. Nauka psa powinna polegać wtedy na poznaniu jak największej liczby sytuacji, zapachów, zwierząt oraz dźwięków. Dzięki temu wyrobimy szybciej u psów prawidłowe nawyki, wyeliminujemy nadmierną lękliwość, bądź agresję w stosunku do nieznanych sytuacji. Po okresie socjalizacji możemy przystąpić do szkolenia. Trening może odbywać się w domu oraz na spacerze. Szkolenie psa w tak młodym wieku bazuje przede wszystkim na nauce podstawowych komend posłuszeństwa, które będą nam potrzebne w codziennych relacjach z właścicielem. Nauka przede wszystkim takich komend jak „zostaw” czy „nie wolno” jest bardzo przydatne zwłaszcza na spacerze i może uchronić naszego psiaka przed różnymi problemami.

Rozpoczynając szkolenie naszego psa dobrze jest rozejrzeć się za kursami. Szkolenia dla trenerów psów czy kursy dla behawiorystów zwierząt, to świetne rozwiązanie dla każdego miłośnika psów. Jeśli interesują Cię szkolenia dla trenerów psów odwiedź tę stronę i znajdź coś dla siebie: https://www.wojtkowszkolenia.pl.

Jak nauczyć szczeniaka posłuszeństwa?

Kiedyś tresura psów opierała się przede wszystkim na dominacji, dziś behawioryści są przeciwni takim praktykom i nakłaniają do różnych aspektów szkolenia pozytywnego. Naukowo udowodniono, że tresura psa poprzez wzmocnienie pozytywnych aspektów jest zdecydowanie bardziej skuteczna i prowadzi do zbudowania zażyłych relacji pomiędzy właścicielem, a psem.

Posiadając takie rasy psów jak labrador czy innej rasy psa, mogliśmy zauważyć duży apetyt. Dobre smakołyki dla psa są świetnym motorem napędowym, który sprawi, że nasz psiak chętnie będzie wykonywał polecenia. Im nagroda jest atrakcyjniejsza, tym przyjemniejsza i zdecydowanie bardziej skuteczna będzie nauka. Zatem jak nauczyć psa posłuszeństwa za pomocą przysmaków? Kursy dla behawiorystów zwierząt podpowiadają, że wystarczy systematycznie uczyć psa wybranej komendy i nagradzać zwierzaka za dobrze wykonane zadanie. Szkolenie za pomocą przysmaków niekoniecznie musi bazować na wymyślnych smakołykach. Niektóre z psów chętnie wykonają komendę w zamian za zwykłą kulkę karmy. To najprostsza metoda wzmocnienia pozytywnego.

Metody pozytywne to metoda stosowana podczas szkolenia dla trenerów psów. Te metody bardzo mocno są powiązane z warunkowaniem instrumentalnym. Jest ono przeciwieństwem warunkowania klasycznego, które opiera się na tym, że po każdej akcji następuje reakcja. Przykładem czegoś takiego może być np. reakcja pokazująca strach psa na podniesioną rękę. Warunkowanie instrumentalne opiera się na tym, że zwierze ma wykonać określone polecenie po którym otrzymuje nagrodę. Uczenie psa wykonywania daje komendy jest bardzo trudną i żmudną pracą. Młodzi opiekunowie i hodowcy do szkolenia psa często wykorzystują kliker. Kliker wydaje precyzyjny dźwięk, którego nie da się pomylić z żadnym innym odgłosem z otaczającego świata. Za każdym razem, gdy zwierzak wykona polecenie, należy kliknąć i go nagrodzić. Dodatkowo klikać należy także w momencie, gdy zwierze przygotowuje się do wykonania konkretnego ćwiczenia. Na początku wszystko wychodzi dość nieporadnie. Ucząc psa siadać, możemy pokazać mu smakołyka i przesuwać go w stronę zadu, kiedy pies usiądzie my w tym czasie powinniśmy użyć klikera.

0 0 votes
Article Rating
Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Treści zawarte na OFIO powinny być konsultowane z lekarzem, specjalistą lub fachowcem.
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx